Claude Lelouch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Claude Lelouch
Ilustracja
Lelouch podczas 41. ceremonii wręczenia Cezarów, 26 lutego 2016
Data i miejsce urodzenia 30 października 1937
Paryż, Francja
Zawód reżyser, scenarzysta, operator, producent filmowy

Claude Lelouch (ur. 30 października 1937 w Paryżu) – francuski reżyser, scenarzysta, operator i producent filmowy.

Ten syn żydowskiego cukiernika od dziecka był zafascynowany kinem, do którego trafił poprzez ruch amatorski. Mając 13 lat zrealizował film Le mal du siècle (1950), który wygrał Festiwal Filmu Amatorskiego w Cannes.

Kręcił filmy krótkometrażowe, reklamówki dla telewizji, a w czasie służby wojskowej w Algierii – instruktażowe. Pracując w kronice filmowej 1956 roku wygrał ogłoszony przez Amerykanów konkurs na najlepszy reportaż zdjęciowy z Moskwy.

Jego kameralne, niespieszne w akcji, pozbawione dramaturgii i niemal zawsze zakończone happy endem filmy krytycy francuscy nazywają „lelouchien” (w Polsce używano terminu „lelouchy”). Jego pierwsze filmy fabularne z trudem torowały sobie drogę na ekran, przełomem okazał się uhonorowany Złotą Palmą w Cannes i Oscarem film Kobieta i mężczyzna (1966). Określenie „lelouch” odnosi się również do nieostrego elementu na pierwszym planie kadru, bardzo często spotkanego w jego filmach.

Założył własną firmę Les films 13.

Krytyka przyjmowała jego filmy z coraz większą rezerwą jako banalną twórczość rozrywkowo-sentymentalną. Ponadto zrealizował cykl filmów kryminalno-społecznych (np. Czy zabiła?), Les uns et les autres (z udziałem Daniela Olbrychskiego), Kobieta i mężczyzna. Dwadzieścia lat później, Piano Bar. Jest twórca jednej z 11 części międzynarodowego filmu poświęconego reakcji na Zamach na World Trade Center - 11.09.01.

Był związany z modelką Gunillą Friden, z którą ma córkę Sarah Lelouch (ur. 7 czerwca 1976). Był żonaty z Evelyne Bouix (1980-85; jedno dziecko) i Marie-Sophie Pochat (1986-92, z którą ma troje dzieci). W 1993 roku ożenił się po raz trzeci z Alessandrą Martines, z którą ma córkę Stellę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]