Przejdź do zawartości

Franciszek Ksawery Pułaski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Bastian (dyskusja | edycje) o 10:30, 19 gru 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Franciszek Ksawery Pułaski
ilustracja
Rodzina

Pułaski

Data i miejsce urodzenia

26 listopada 1743
Grabów

Data i miejsce śmierci

15 września 1769
Włodawa, Lesko [1]

Ojciec

Józef Pułaski

Matka

Marianna Zielińska

Franciszek Ksawery Piotr August Stanisław Pułaski herbu Ślepowron (ur. 1743[2], zm. 1769 pod Łomazami), starosta augustowski, pułkownik województwa podolskiego, marszałek przemyski konfederacji barskiej.

Tablica pamiątkowa obok krypty Franciszka Pułaskiego w kościele leskim

Ochrzczony powtórnie 6 marca 1745 w Warszawie w kościele Św. Krzyża. Franciszek odebrał dobre wykształcenie w Collegium Nobilium w Warszawie w latach (1754-1759). Od 1764 aktywny politycznie stronnik swojego ojca Józefa i w czasie konfederacji barskiej został wysłany na Krym w celu poinformowania o powstaniu nowej konfederacji. Był jednym z organizatorów konfederacji na Podolu. Po jej rozwiązaniu udał się do Turcji gdzie 23 listopada został generalnym kanclerzem.

Brał udział w wielu potyczkach z wojskami rosyjskimi, przeważnie zwycięskich. Dochodziło między nim a innymi konfederatami do zatargów, głównie z marszałkiem Michałem Hieronimem Krasińskim. Jego ekspedycja na Litwę, wspólnie z bratem, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, głównie na skutek niechęci miejscowych magnatów. Po powrocie do Korony organizował konfederację w rejonie Łomży.

Zginął kilka miesięcy później, 15 września 1769 we Włodawie, gdy szedł z pomocą swojemu bratu Kazimierzowi walczącemu pod Łomazami.

  • Według innych źródeł ranny w bitwie pod Hoszowem Franciszek Pułaski 18 sierpnia 1769 przebywał na zamku Kmitów w Lesku i został pochowany w kaplicy św. Antoniego kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Lesku, gdzie znajduje się również jego epitafium.

Linki zewnętrzne

  1. Kaplica Św. Antoniego kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Lesku, gdzie znajduje się również jego epitafium.
  2. The Four Birth Records of Kazimierz Pulaski