Frans Snyders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Frans Snyders
Ilustracja
Portret pędzla Antoona van Dycka
Data i miejsce urodzenia

1579
Antwerpia

Data i miejsce śmierci

1657
Antwerpia

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

barok

Frans Snyders (ur. 1579 w Antwerpii, zm. 1657 tamże) – flamandzki malarz barokowy, animalista.

Życie i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Był uczniem Pietera Brueghla (młodszego) i Hendricka van Balena, żył i pracował w Antwerpii, gdzie był mistrzem cechowym w gildii św. Łukasza. Kilka lat przebywał we Włoszech, w Rzymie i Neapolu. Pracował z kilkoma mistrzami malarstwa m.in. z Rubensem, Jordaensem i van Dyckiem, dla których malował detale (zwierzęta i owoce) na ich obrazach. Tematem jego prac były początkowo kwiaty i martwe natury, później głównie zwierzęta i dynamiczne sceny z polowań. Tworzył wielkoformatowe przedstawienia polowań, w których sfory psów atakowały dzikie zwierzęta, malował kuchnie i spiżarnie z ubitą zwierzyną oraz martwe natury z myśliwskimi trofeami.

W 1611 ożenił się z Małgorzatą, siostrą Cornelisa i Paula de Vosów. Pracował dla Albrechta VII Habsburga namiestnika hiszpańskich Niderlandów, Leopolda Wilhelma Habsburga i Filipa IV, króla Hiszpanii[1]. Kolekcjonował dzieła sztuki, miał m.in. 16 obrazów Rubensa. Uczniem Snydersa był Jan Fyt.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Psy walczące na leśnej polanie, (kolekcja prywatna)
Polowanie na dzika, Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Web Gallery of Art. [dostęp 2009-02-06]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janina Michałkowa [red.]: Holenderskie i flamandzkie malarstwo rodzajowe XVII wieku. Warszawa: Wydawnictwo Sztuka, 1955, s. 187-189.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]