Gabriël Metsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gabriël Metsu
Ilustracja
Autoportret (1661)
Data i miejsce urodzenia

styczeń 1629
Lejda

Data śmierci

24 października 1667

Narodowość

niderlandzka

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

barok

Fragment obrazu Gabriëla Metsu Mężczyzna piszący list i Kobieta czytająca list

Gabriël Metsu (ur. w styczniu 1629 w Lejdzie, pochowany 24 października 1667 w Amsterdamie) – barokowy malarz holenderski.

Urodził się w rodzinie flamandzkiego malarza Jacques’a Metsu (około 15881629). Jego pierwszym nauczycielem był ojciec, później prawdopodobnie Gerard Dou (16131675). W 1648 został zanotowany jako jeden z pierwszych członków gildii malarzy w Lejdzie. W 1657 przeniósł się do Amsterdamu, gdzie mieszkał i pracował do końca życia.

Metsu malował głównie sceny rodzajowe, zwykle we wnętrzach, ponadto portrety, sceny z targowisk i tematy religijne. Artysta działał pod wpływem wielu twórców, w jego pracach można dostrzec wpływy między innymi Nicolausa Knüpfera i Jana Steena, a także twórców z kręgu Gerarda ter Borcha i Jana Vermeera. Mimo licznych inspiracji Metsu wypracował własny styl, odznaczający się drobiazgowym oddaniem szczegółów, starannym operowaniem światłem i ukrytym erotyzmem.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ralph Blumenthal: „A Stolen Old Master Painting Is Bought Back for Poland”, New York Times November 17, 1994.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Genaille (red.), Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 127-128.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]