Gala Dalí

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gala Dalí
Elena Ivanovna Diakonova
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 września 1894
Kazań, Rosja (wtedy: Gubernia kazańska w Imperium rosyjskim)
Data i miejsce śmierci 10 czerwca 1982
Portlligat
Miejsce spoczynku Castle of Púbol, Gironia
Narodowość rosyjska
Małżeństwo Paul Éluard (1917–1929; rozwód)
Salvador Dalí (od 1934)
Dzieci 1

Gala Dalí, Marchioness of Dalí de Púbol (ur. jako Elena Ivanovna Diakonova 7 września 1894 w Kazaniu, zm. 10 czerwca 1982 w Gironii), znana też jako Gala – rosyjska żona poety Paula Éluarda a później malarza Salvadora Dalego. Była również muzą dla innych pisarzy i artystów.

Związek z Éluardem[edytuj | edytuj kod]

W 1913 w szwajcarskim sanatorium Gala poznała swojego pierwszego męża – poetę Paula Éluarda. W czasie I wojny światowej odbyli długą podróż do Rosji, a rok później pobrali się. W 1918 roku pojawiła się na świecie ich córka Cécile. Gala nie znosiła macierzyństwa – zaniedbywała i ignorowała córkę przez całe życie.

Z Éluardem zaangażowała się w ruch surrealistyczny. Była inspiracją dla artystów takich jak: Louis Aragon, Max Ernst czy André Breton. Gala i Éluard żyli z Maksem Ernstem w seksualnym trójkącie w latach 1924–1927.

W sierpniu 1929 Gala i Paul odwiedzili w Hiszpanii młodego surrealistycznego malarza – Salvadora Dalego, który zafascynował Galę. Bardzo szybko nawiązał się romans pomiędzy Galą i 10 lat od niej młodszym artystą. Niemniej jednak, pomimo rozpadu małżeństwa, Gala i Éluard pozostali w bardzo bliskich stosunkach.

Związek z Dalí[edytuj | edytuj kod]

Po wspólnym zamieszkaniu w 1929, Gala i Dali wzięli ślub cywilny w 1934, a katolicki ślub kościelny w 1958. Potrzebowali w tym celu specjalnej zgody papieskiej w związku z poprzednim małżeństwem Gali[potrzebny przypis].

Ze względu na fobie przed żeńskimi narządami rodnymi, Dali został uznany za prawiczka, kiedy spotkali się w 1929. W tym samym czasie u Gali wykryto mięśniaki macicy i musiała poddać się histerektomii w 1936.

Gala była muzą swojego męża i uważa się, że ocaliła go przed szaleństwem i przedwczesną śmiercią.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Gala Dali – biografia na portalu NiezlaSztuka.net