Galeria Zapiecek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galeria Zapiecek
Ilustracja
Szyld Galerii Zapiecek
Państwo  Polska
Data założenia 1972
Prezentuje malarstwo, grafika, rzeźba, tkanina, biżuteria, szkło
Dyrektor Mirosława Arens
Adres ul. Zapiecek 1
00-274 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Galeria Zapiecek
Galeria Zapiecek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Galeria Zapiecek
Galeria Zapiecek
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Galeria Zapiecek
Galeria Zapiecek
Ziemia52°14′56,4″N 21°00′43,6″E/52,249000 21,012111
Strona internetowa galerii

Galeria "Zapiecek"galeria sztuki znajdująca się na niewielkim placu Zapiecek na Starym Mieście w Warszawie. Została założona w roku 1972 przez pierwszą marszand w powojennej Polsce Lucynę Kubica (1916-2006), która była potem wieloletnią szefową Galerii "Nowy Świat", Galerii "Intraco II" oraz Galerii "N", którą przejęła po niej córka, Ewa Bronikowska w ramach firmy Desa. Była pierwszą galerią w Polsce nastawioną na promocję i sprzedaż sztuki współczesnej. W 1991 przekształciła się z przedsiębiorstwa państwowego na spółkę z o.o. Prezentuje malarstwo, grafikę, rzeźbę, tkaninę, biżuterię, szkło.

Od września 1972 roku animatorką galerii jest Mirosława Arens. Dzięki jej staraniom wystawy w Galerii zaczęły skupiać prace wybitnych polskich artystów, między innymi Henryka Stażewskiego (abstrakcja geometryczna) i Tadeusza Brzozowskiego (abstrakcja typu informel). Za dobór wystaw i autorów "Zapiecek" otrzymał dwukrotnie nagrodę im. C. Norwida - za ekspozycje Jana Tarasina oraz Statysa Eidrigeviciusa. Oba te pokazy dzięki inicjatywie Galerii, były prezentowane również poza jej siedzibą, w Londynie.

Oprócz kierowniczki, Mirosławy Arens, do zespołu opiekującego się galeria należą: Ewa Bednarska, Wanda Borys, Elżbieta Leszczyńska, Mariola Trabulsje i Andrzej Waszczuk.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników podjęło w dniu 1 sierpnia 2013 r. uchwałę o likwidacji Spółki. Galeria Zapiecek zakończyła działalność w maju 2014 roku.

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]