Przejdź do zawartości

Elżbieta Dzikowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elżbieta Dzikowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 marca 1937
Międzyrzec Podlaski

Zawód, zajęcie

historyk sztuki, sinolog

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Order Orła Azteckiego (Meksyk)

Józefa Elżbieta Górska-Dzikowska (ur. 19 marca 1937 w Międzyrzecu Podlaskim) – polska historyczka sztuki, sinolożka, podróżniczka, reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.

Wraz z partnerem[1] Tonym Halikiem zrealizowała dla Telewizji Polskiej około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny Pieprz i wanilia. Od 2015 ponownie prowadzi program Pieprz i Wanilia, tym razem na antenie TVN24 Biznes i Świat[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako Józefa Elżbieta Górska. Imiona zostały wybrane po dziadku Józefie (ale również po Józefie Piłsudskim) i po prababce. Wychowywaniem Elżbiety i jej młodszego brata zajmowała się głównie babka, ponieważ matka zajęta była prowadzeniem herbaciarni z wyszynkiem.

Ojciec Elżbiety był łącznikiem Armii Krajowej. Został aresztowany przez Niemców i osadzony na zamku w Lublinie, gdzie skazano go na karę śmierci. Został zastrzelony podczas próby ucieczki dzień przed wyznaczoną datą egzekucji[3] w 1944. W wieku piętnastu lat Elżbieta również spędziła pół roku w celi w tym samym miejscu, za przynależność do nielegalnej organizacji ZEW[4].

Edukacja i początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Na początku 1945 wróciła do gimnazjum w rodzinnym Międzyrzecu[5], gdzie zdała maturę. Wymarzyła sobie trzy kierunki: historię sztuki, archeologię i dziennikarstwo. Okazało się jednak, że mimo doskonałego świadectwa nie mogła starać się o studiowanie na wielu wydziałach.

W pierwszym podejściu komisja rekrutacyjna odrzuciła jej prośbę o dopuszczenie do egzaminu na sinologii, gdzie przyjmowano co drugi rok tylko kilkoro studentów. Jednak gremium odwoławcze uległo prośbom szesnastoletniej wówczas dziewczyny i po zdaniu egzaminu w terminie jesiennym została studentką w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponieważ rozpoczęła edukację w wieku sześciu lat i zrobiła dwie klasy (trzecią i czwartą), w jednym roku rozpoczęła studia w wieku 16 lat[6].

Po trzecim roku nauki odmówiono wydania jej paszportu na dwuletni wyjazd do Chin, jednak w 1957, po czwartym roku studiów, po wydarzeniach październikowych 1956, udało jej się wyjechać na sześć tygodni. Miesiąc przed wyjazdem wyszła za mąż za Andrzeja Dzikowskiego, wówczas studenta polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, później dziennikarza.

Elżbieta Dzikowska na III Warszawskich Targach Książki

Po ukończeniu sinologii, nie dostała pracy związanej z językiem chińskim. Pracowała w Bibliotece Uniwersyteckiej, zajmowała się dziećmi w warszawskim Parku Kultury, handlowała z Argentyną w Centrali Importu i Eksportu Chemikaliów. Była również portierem w PAX-owskim Klubie Maraton.

Zrezygnowana i zniechęcona brakiem perspektyw postanowiła zdobyć prawdziwy zawód historyka sztuki. Kiedy podjęła tę decyzję, w 1959 dostała korespondencyjnie propozycję pracy w nowo otwartej redakcji miesięcznika „Chiny”. Udała się na rozmowę z redaktorem naczelnym i zgodziła się na pracę, pod warunkiem możliwości równoległych studiów dziennych.

Uzyskała zgodę na pracę w „Chinach” do rozwiązania tego pisma i powstania w 1964 redakcji „Kontynentów”, gdzie powierzono jej dział Ameryki Łacińskiej, w którym pracowała do 1981. Mimo początkowo niewielkiej wiedzy z tego zakresu zaczęła się uczyć języka hiszpańskiego i wyjeżdżać do tamtejszych krajów (Meksyk, Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia, Chile, Wyspa Wielkanocna, Brazylia, Urugwaj, Kuba, Haiti, Jamajka, Panama i Argentyna)[7]. Po paru latach została specjalistką od Ameryki Łacińskiej, a nawet członkiem Światowego Stowarzyszenia Latynoamerykanistów.

Praca w redakcji „Kontynentów” przybliżyła Elżbietę do fotografii, z którą teoretycznie miała styczność, studiując historię sztuki. W przeddzień jej pierwszej wyprawy do Meksyku na pokładzie statku handlowego Transportowiec w 1956, Tadeusz Kubiak z redakcji „Ekranu”, pokazał Elżbiecie, jak się zakłada film do aparatu fotograficznego. Tylko 10% przywiezionego materiału nadawało się do wykorzystania, ale nie zniechęciło jej to do dalszego fotografowania.

Współpraca z Tonym Halikiem[edytuj | edytuj kod]

Elżbieta Dzikowska i Tony Halik podczas nagrywania programu Pieprz i wanilia, w swoim domowym studiu telewizyjnym
Elżbieta Dzikowska z prof. Edmundo Guillénem w Vilcabambie
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu, które powstało dzięki Elżbiecie Dzikowskiej

Podczas pracy w „Kontynentach” większość jej fotografii były zdjęciami reportażowymi. Dziennikarz musiał wówczas pełnić również funkcję fotoreportera. Dzikowska ukończyła odpowiedni kurs i została operatorem filmowym.

W „Kontynentach” pracowała przez dwadzieścia lat, zwiedzając z aparatem fotograficznym całą Amerykę Łacińską. Z operatorki filmowej zrezygnowała po 1974, kiedy poznała Tony’ego Halika, który był lepszym operatorem. Razem przygotowali wspólnie około trzystu filmów i programów telewizyjnych z cyklu Pieprz i wanilia. Tony twierdził jednak, że nie można naraz dobrze robić dwóch rzeczy, czyli robić zdjęć i filmować. Początkowo ograniczyła się więc do dokumentacji na planie filmowym.

W 1976 z Tonym Halikiem byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków[8]. Razem odbyli wiele wspólnych podróży do prawie wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, 27 stanów USA, jak również do: Chin, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lanki, Rosji, na Tahiti, Hawaje, Galapagos, Wyspę Wielkanocną, do Kenii, Tanzanii, Maroka, Libii, Egiptu.

Po weryfikacji dziennikarzy w stanie wojennym, nie została w „Kontynentach” i w latach 1982–1987 pracowała w redakcji „Radaru”. Pisała o sztuce, poznając wielu artystów – co było przyczynkiem do napisania książki Polacy w sztuce świata. Jako że coraz bardziej interesował ją film, przeszła do Agencji Filmowo-Telewizyjnej Interpress-Film, gdzie pracowała aż do wczesnej emerytury.

Po śmierci Tony’ego Halika[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Tony’ego w 1998 zajęła się głównie popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce realizując krajoznawcze programy telewizyjne z cyklu Groch i kapusta (prod. oddział rzeszowski TVP i TVP3) i tworząc cykl książek Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce!. W 2006 otrzymała Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera.

W 1996 była inicjatorką budowy pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego, budowniczego najwyżej położonej kolei na świecie (do czasu otwarcia w Chinach kolei tybetańskiej w 2006), na przełęczy Ticlio w Peru (położonej 4818 m nad poziomem morza). Pomnik (autorstwa Gustawa Zemły) odsłonięto w 1999, czyli w setną rocznicę śmierci Malinowskiego.

Dzięki jej staraniom, w 2003 powstało Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, w Toruniu. Jest wiceprezesem polskiego oddziału The Explorers Club, członkiem polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) i honorowym członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika. Od 2015 roku ponownie prowadzi program Pieprz i Wanilia, tym razem na antenie TVN Biznes i Świat[2].

Została członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010[9] i w 2015 roku[10].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia
Nagrody i wyróżnienia
Honorowe obywatelstwa

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Elżbieta Dzikowska, 2007

W listopadzie 2019 roku ukazała się książka o Elżbiecie Dzikowskiej pod tytułem: „Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki” autorstwa Romana Warszewskiego.

Wystawy sztuki[edytuj | edytuj kod]

Przykłady fotografii Elżbiety Dzikowskiej
Błoto, Mongolia
Błoto, Mongolia
Kora, świat
Kora, świat
Muszelki na pniu drzewa, Gabon
Muszelki na pniu drzewa, Gabon
Piasek
Piasek
Przekrój drewna, Polska
Woda, świat
Woda, świat
Woda, świat
Zacieki na skałach, Madagaskar
Ziemia, Mongolia
„Uśmiech świata” – wystawa plenerowa Elżbiety Dzikowskiej na sanockim rynku, kwiecień 2009
 • 1977 – Peru, MPiK, Nowy Świat, Warszawa
 • 1978 – Meksyk – ziemia i ludzie”, MPiK, Ściana Wschodnia, Warszawa
 • 1978 – Ameryka Łacińska z bliska (wspólnie z Ryszardem Kapuścińskim), MPiK, Ściana Wschodnia, Warszawa
 • 1991 – Jesteśmy (jako kuratorka wystawy, z Wiesławą Wierzchowską) – wystawa prezentująca prace 167 polskich artystów tworzących poza granicami kraju, Galeria Zachęta w Warszawie
 • 1994 – Ars erotica (kuratorka wystawy, z Wiesławą Wierzchowską), Muzeum Narodowe w Warszawie
 • 1996 – Z bliska, Galeria Krytyków Pokaz
 • 1999 – Sąd Ostateczny (kuratorka wystawy, z Wiesławą Wierzchowską), pięć różnych galerii warszawskich
 • 2001–2002 – Angkor – miasto zagubione (z Ireneuszem Sadkowskim), Muzeum Śląskie w Katowicach i w warszawska Galeria Studio
 • 2002–2005 – Megality (z Hanną Zawa-Cywińską), wystawa w wielu miejscach: Warszawa, Chełm, Zamość, Sanok, Płock, Katowice, Stawiska, Toruń, Concarneau (Bretania), Nowy Jork
 • 2004 – Mali (z Ireneuszem Sadkowskim) Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Toruń
 • 2005 – Świat na korze, Galeria Zapiecek, Warszawa
 • 2005 – Świat na wodzie, Galeria Złota 1, Warszawa
 • 2006 – Odniesienia, Galeria Wizytująca, Warszawa, Muzeum Śląskie, Katowice, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Biuro Wystaw Artystycznych w Sanoku
 • 2006 – Na ziemi i wodzie, Galeria Studio, Warszawa
 • 2007 – Uśmiech świata, Galeria Ratusz, Gliwice
 • 2007 – Megality, Galeria ES, Międzyrzec Podlaski
 • 2007 – Na ziemi i wodzie, Muzeum Podlaskie w Białymstoku
 • 2007 – Terra incognita, Galeria Krytyków POKAZ w Warszawie
 • 2007 – Świat na drewnie, Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
 • 2007 – Świat z bliska, Muzeum Okręgowe w Toruniu
 • 2008 – Świat na wodzie, Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu, oraz Galeria Fotografii w Świdnicy
 • 2009 – Ziemia z bliska, Galeria Bielska BWA
 • 2009 – Świat na piasku, Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
 • 2009 – Świat z bliska, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Opolu (plenerowa)
 • 2010 – Z Gabonu, Galeria Art New Media w Warszawie
 • 2010 – Z Dźwirzyna, Galeria Krytyków POKAZ w Warszawie
 • 2010 – Ziemia z bliska, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle
 • 2010 – Najważniejsze zobaczyć, Ośrodek Kultury Leśnej w Głuchowie
 • 2010 – Świat na wodzie, Muzeum Pracownia Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
 • 2011 – Norweskie inspiracje (z Izabelą Staniszewski)
 • 2012 – Galerie Art’et Miss, Paryż

Oraz szereg wystaw z cyklu Uśmiech świata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Mirosław Wlekły: Tu byłem Tony Halik. Warszawa: Agora, 2017, s. 368. ISBN 978-83-268-2467-8.
 2. a b Program „Pieprz i wanilia” znów na antenie! Premiera w sobotę | Z kraju [online], tvn24bis.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 3. Wywiad podczas wywiadu w PR3, 17 stycznia 2020.
 4. Marek Jerzman, Zamach na „Mitropę”, tygodnik „Słowo Podlasia”, Nr 26, 27 czerwca 2006.
 5. Informacja podana przez E. Dzikowską.
 6. Informacja podana przez E. Dzikowską (OTRS ticket 2009062410022476).
 7. Groch i kapusta – Elżbieta Dzikowska odkrywa Polskę [online], TVP3 Rzeszów [zarchiwizowane z adresu 2007-10-18].
 8. Katarzyna Wierzba, Zdobywcy Świata, Wydawnictwo Esprit, Grudzień 2004, ISBN 83-60040-00-1.
 9. Komitet poparcia Bronisława Komorowskiego [online], onet.pl, 16 maja 2010 [dostęp 2014-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-01].
 10. Barbara Sowa, Kto wszedł do komitetu poparcia Komorowskiego, a kto z niego wypadł? Cała lista [online], Dziennik.pl, 16 marca 2015 [dostęp 2015-03-21].
 11. M.P. z 1998 r. nr 25, poz. 369
 12. Glorie Artis rozdane [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 27 stycznia 2010 [dostęp 2012-11-22].
 13. Condecorados: Orden al Merito por Servicios Distinguidos [online], rree.gob.pe [dostęp 2017-09-18] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-10] (hiszp.).
 14. Informator bibliotekarza i księgarza, Warszawa 1979, s. 231
 15. Zielone małżeństwo. „Tygodnik Sanocki”. Nr 10 (382), s. 4, 5 marca 1999. 
 16. Laureatka nagrody roku 2006 – Elżbieta Dzikowska [online], Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie data dostępu = 2010-07-13 [zarchiwizowane z adresu 2009-05-19].
 17. Medal Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium”. [dostęp 2024-02-29].
 18. Złoty Hipolit dla Dzikowskiej i Kulczyka [online], radiopoznan.fm [dostęp 2021-03-18] (pol.).
 19. Urszula Abucewicz: Elżbieta Dzikowska: Jestem futuro, nie retro. Podróżniczka z Super Kolosem za wybitne osiągniecia. gdynia.pl, 2024-03-27. [dostęp 2024-04-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]