Gay bear

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga ruchu bears, zaprojektowana w roku 1995 przez Craiga Byrnesa

Gay bearsubkultura homoseksualna oparta na pociągu emocjonalnym, psychicznym i seksualnym do mężczyzn o określonym typie budowy ciała – powinien być wysoki, owłosiony, zarówno na twarzy, jak i na ciele, przy kości lub paker[1]. Subkultura posiada własną identyfikację kulturową, kod, wydarzenia, publikacje. W Polsce z reguły utożsamia się ją z inną, pokrewną subkulturą – gay chub, której istotą jest pociąg w kierunku osób z nadwagą i otyłych.

Historia ruchu[edytuj | edytuj kod]

Mr. DC Bear Cub 2006 i Mr. DC Bear 2006

Nazwa bear czyli niedźwiedź lub miś nawiązuje do masywnej sylwetki i owłosienia tych osób. Ale nie wyłącznie. Nazwa ta odwołuje się do symboliki popularnego określenia Teddy bear, tj. kogoś, kto jest przyjacielski, bezpośredni, naturalny, spolegliwy. Kogoś, kto reprezentuje w przenośni cechy misia pluszowego[2]. Początki ruchu sięgają lat 80., kiedy społeczność homoseksualna przestała akceptować pewien typ urody (na którym oparł się później ruch bears). W tym czasie prężny był również ruch motocyklistów, który ze swymi akcesoriami, zwłaszcza skórzanymi ubraniami, również przyczynił się do rozwoju ruchu bears. Początkowo ruch skupiony był wokół czasopisma Bear Magazine i lokalu w San Francisco Lone Star Saloon[3]. Prawdziwy rozwój subkultury nastąpił wraz z popularnością internetu. Ruch przyjął hasło "Bądź sobą. Nie zważaj na etykietki, nie staraj się na siłę dopasowywać do estetycznych oczekiwań innych"[4].

Ruch bears w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym widocznym objawem istnienia zainteresowania kulturą bears and chubs była powstała w roku 1998 strona internetowa grubaski.cjb.net. Nie wytworzyła się jednak dotąd specyficzna subkultura, słownictwo, odrębne lokale czy tradycyjne imprezy. Istnieją tylko dwie strony internetowe dla bears i chaserów. W tym środowisku znana jest tylko jedna sauna gejowska określana jako bear friendly ("Therma Silesia"), ze sporadycznymi spotkaniami mniejszości, działająca w Chorzowie-Batorym. W świadomości szeroko rozumianego środowiska istnieje tylko odłam bears skupiający zarówno bears jak i chubs.

W Polsce funkcjonuje również stowarzyszenie Bears of Poland, zajmujące się m.in: edukacją społeczną na rzecz tolerancji wobec zjawiska homoseksualności oraz pomocą osobom z nadwagą w pozbyciu się kompleksów, wynikających z braku akceptacji ich wyglądu (próba przełamania stereotypów głoszących, że tylko osoba szczupła może być atrakcyjna)[5].

Podstawowe wyrażenia[edytuj | edytuj kod]

Flaga bears nad pubem dla "misiów" w Bristolu

Kilka określeń używanych w subkulturze bears:

 • Admirer – pojęcie, które odnosi się do kogoś, kto jest seksualnie bądź emocjonalnie zainteresowany osobami określanymi mianem bear. Często określany jest jako chaser. admirer / chaser może mieć dowolną wagę, może być owłosiony lub nie oraz może być w dowolnym wieku.
 • Bear – owłosiony mężczyzna o grubej bądź muskularnej budowie ciała zazwyczaj z zarostem na twarzy. Może być ogolony i w każdym wieku.
 • Chub – mężczyzna o masywnej sylwetce. Może ale nie musi być określany jako bear.
 • Cub – młodsza wersja bear, zwykle jednak nie zawsze o skromniejszej posturze. Termin często określany do opisania pasywnego partnera w związku.
 • Daddy bear – starszy mężczyzna który niekiedy szuka młodszego bear, cub, otter, lub chasera w celu stworzenia relacji ojciec-syn.
 • Otter – owłosiony mężczyzna o szczupłej bądź atletycznej budowie ciała.
 • Wolf – podobnie jak otter jednak bardziej agresywny.
 • Złotowłosa (ang. goldilocks) – heteroseksualna kobieta zaprzyjaźniona z mężczyznami z subkulturze gay bear.
 • Ursula – homoseksualna kobieta o masywnej budowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Adam, nr 3/4 marzec/kwiecień 2011, str. 5. - ISSN 14254557
 2. Junction City Teddy Bears. [dostęp 2011-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-09)].
 3. The Lone Star Saloon (ang.). [dostęp 12 sierpnia 2008].
 4. Proszę Państwa: oto miś! (pol.). [dostęp 12 sierpnia 2008].
 5. Statut Stowarzyszenia, Bears of Poland [dostęp 2021-04-27] (pol.).