Otyłość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Otyłość
obesitas
ilustracja
ICD-10 E66
E66.0 Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii
E66.1 Otyłość polekowa
E66.2 Ciężka otyłość z hipowentylacją pęcherzykową
E66.8 Inne postacie otyłości
E66.9 Otyłość, nie określona
Porównanie sylwetek osób: o prawidłowej masie ciała, z nadwagą i otyłej
Otyłość u mężczyzny

Otyłość (łac. obesitas) – nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia[1]. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała powyżej masy optymalnej.

Znaczenie ma nie tylko ilość tkanki tłuszczowej, ale też rozmieszczenie nadmiernej jej ilości. Nagromadzenie tkanki tłuszczowej w powłokach brzusznych, nazywane otyłością brzuszną, ma większe znaczenie patologiczne niż jej równomierne rozłożenie.

Stwierdzono, że otyłość zwiększa ryzyko zapadalności na niektóre choroby – w tym choroby układu krążenia, cukrzycę typu 2, obturacyjny bezdech senny, niektóre typy nowotworów, chorobę zwyrodnieniową stawów[2][3] – i dlatego skraca oczekiwaną długość życia[3]. Wyjątkowo duża otyłość prowadzi do niepełnosprawności.

Metody oznaczania ilości tkanki tłuszczowej[edytuj | edytuj kod]

Dokładne, stosowane w badaniach naukowych metody oznaczania ilości tkanki tłuszczowej organizmu to:

W praktyce stosuje się prostsze metody przybliżone:

Dla osób dorosłych i o przeciętnych warunkach umięśnienia BMI dobrze odzwierciedla zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Wskaźnik masy ciała

 • wygłodzenie: poniżej 16,0
 • wychudzenie: 16,0-16,9
 • niedowaga: 17,0-18,9
 • wartość prawidłowa: 19,0-25,0
 • nadwaga: 25,0-30,0
 • 1 stopień otyłości: 30,0-34,9
 • 2 stopień otyłości: 35,0-39,9
 • 3 stopień otyłości (skrajna otyłość): 40,0-49,9
 • skrajnie olbrzymia otyłość: 50,0-59,9
 • superskrajnie olbrzymia otyłość: 60,0 lub więcej

Stosunek obwodu talii do obwodu bioder:

 • wartość prawidłowa dla mężczyzn – od 0,9 do 1
 • wartość prawidłowa dla kobiet – od 0,7 do 0,8
 • obwód brzucha mierzony na poziomie talii nie powinien przekraczać połowy pomiaru wzrostu

Epidemiologia[edytuj | edytuj kod]

Na świecie 641 mln dorosłych to ludzie otyli, w tym 375 mln kobiet i 266 mln mężczyzn, z czego około 55 mln dorosłych cierpi na skrajną otyłość (1% mężczyzn i 2% kobiet)[4]. W 1975 r. na Ziemi żyło tylko 105 mln otyłych. Jedynie 462 miliony ludzi ma zbyt niską wagę (niedowagę)[5].

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Otyłość w krajach wysokorozwiniętych stanowi problem społeczny, a w przyszłości może przyjąć rozmiary epidemii i uważana jest za jedno z zagrożeń cywilizacyjnych rozwiniętych społeczeństw.

Prognoza WHO, procent osób otyłych (BMI >30 WHO Obesity Taskforce 2003)

Rok USA Wielka Brytania Brazylia
1990 8 6 5
2000 12 8 7
2010 20 17 9
2020 28 26 12
2030 41 30 19

Choroby i objawy związane z otyłością:

Z otyłością są dodatnio skorelowane:

 • rzadsze i mniej bezpieczne uprawianie seksu
 • bycie postrzeganym jako starszy niż w rzeczywistości
 • mniejsze zarobki
 • rzadsze zgony w wypadkach drogowych
 • mniejsza odporność na ból
 • krótsza oczekiwana długość życia[9].

Przyczyny otyłości[edytuj | edytuj kod]

Naukowcy badają mechanizmy otyłości oraz sposoby jej leczenia, prowadząc eksperymenty na myszach

Najczęściej podaje się kilka przyczyn otyłości, jednak fakt, iż współczesna nauka nadal nie poradziła sobie z tym problemem, a otyłość jest coraz częściej nazywana epidemią XXI wieku, może świadczyć o nadal słabej znajomości mechanizmu jej powstawania. Żadna z dotąd testowanych koncepcji nie okazała się w pełni słuszna, nie doprowadziła do wynalezienia skutecznego leku. Mimo iż osiągnięcie niższej wagi dzięki zmianie nawyków żywieniowych oraz ćwiczeniom fizycznym jest możliwe, jednak utrzymanie właściwej – z medycznego punktu widzenia – wagi jest bardzo trudne. W Polsce z powodu nadwagi (BMI od 25 do 30 kg/m2) cierpi około 50% mężczyzn, 38% kobiet, a otyłości (BMI > 30 kg/m2) 20% mężczyzn i 30% kobiet[10].

Otyłość w europejskiej kulturze była symbolem statusu: Toskański generał Alessandro del Borro, XVII wiek
 • Najczęstszą przyczyną powstawania otyłości jest prawdopodobnie przekarmianie (zbyt duża wartość energetyczna pożywienia w stosunku do zapotrzebowania organizmu) i brak aktywności fizycznej[11]. Zdania są jednak podzielone. Część ekspertów uważa, że poziom aktywności fizycznej nie ma związku z otyłością i większe znaczenie ma tutaj dieta[12]. Niektórzy sugerują także, że rodzaj spożywanych kalorii może mieć główny wpływ na występowanie otyłości u większej części populacji, bez względu na liczbę zjadanych kalorii. Spożywanie przetworzonych węglowodanów i cukrów, szczególnie dużych ilości fruktozy z glukozą lub sacharozy, stymuluje wydzielanie insuliny, która odpowiada za gromadzenie energii w tkance tłuszczowej[13]. Także mięso, zwłaszcza mięso czerwone, mięso przetworzone i drób, prawdopodobnie przyczyniają się do zwiększenia masy ciała, bez względu na liczbę spożywanych kalorii[14].
 • Czynniki genetyczne – mogą odgrywać rolę w powstaniu otyłości lub zwiększać podatność na jej rozwój. Istnieją genetycznie uwarunkowane zespoły chorobowe, w których dochodzi do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie. Należą do nich: zespół Pradera-Williego, zespół Laurence'a-Moona-Biedla, zespół Cohena oraz zespół Carpentera. Geny kodują molekularne składniki uczestniczące w fizjologicznym procesie regulacji masy ciała. W badaniach na zwierzętach wykryto, że pojedyncza mutacja może prowadzić do rozwoju otyłości. U niewielkiego odsetka ludzi występują również mutacje jednogenowe, które prowadzą do rozwoju otyłości olbrzymiej. Uważa się jednak, że u większości ludzi o skłonności do otyłości decydują prawdopodobnie mutacje wielu genów. Mutacje mogą dotyczyć genów związanych z regulacją pobierania energii z pożywieniem, poziomem podstawowej przemiany materii, dojrzewaniem komórek tkanki tłuszczowej, aktywnością enzymów odpowiedzialnych za gospodarkę tłuszczową i węglowodanową. W ich wyniku dochodzi do przewagi procesów magazynowania energii nad procesami jej wydatkowania. Do białek, których produkcja jest upośledzona w wyniku mutacji genetycznych należy między innym leptyna i jej receptory. Zwiększenie jej wytwarzania zwrotnie hamuje gromadzenie tłuszczów w adipocytach i zmniejsza przyjmowanie pokarmów[15]. Za genetycznym uwarunkowaniem otyłości przemawia również fakt, że jest ona dwukrotnie częstsza u bliźniąt jednojajowych niż u rodzeństwa nie będące bliźniętami, a masa ciała osób dorosłych, które wychowały się w rodzinach zastępczych wykazuje większą zgodność z masą rodziców biologicznych niż adopcyjnych[potrzebny przypis].
 • Pozagenetyczne czynniki biologiczne – również odgrywają rolę w powstaniu otyłości. Uszkodzenie podwzgórza (proces zapalny lub nowotworowy) i jąder brzuszno-przyśrodkowych podwzgórza mogą powodować rozwój otyłości. Dochodzi wtedy do nadmiernego przyjmowania pokarmów oraz zaburzeń układu autonomicznego. Badania wykazały również, że mózgi osób otyłych, podobnie jak mózgi osób uzależnionych, mają mniejszą gęstość tzw. receptorów dopaminowych typu 2. Prawdopodobnie jest to reakcja, mająca osłabić efekt częstych wyrzutów dopaminy, które są skutkiem częstego przyjmowania narkotyku lub pożywienia. Możliwe też, że ludzie ci od urodzenia mają zmniejszoną liczbę receptorów dopaminowych, a to wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia uzależnienia[16]. Do zaburzeń endokrynologicznych, w których dochodzi do rozwoju otyłości należą: niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników, niedobór hormonu wzrostu, rzekoma niedoczynność przytarczyc, czy też hiperinsulinizm.
 • Czynniki środowiskowe – wśród których największe znaczenie ma aktywność fizyczna jako forma wydatkowania dostarczonych zasobów energetycznych. Na skutek postępu technologicznego możliwe stało się znaczące zmniejszenie wydatku energetycznego związanego z codzienną aktywnością. Równocześnie zwiększył się dostęp do żywności i jej konsumpcja. Wzrosła również wartość energetyczna łatwo dostępnego pokarmu, który jest dodatkowo ubogi w witaminy, sole mineralne i błonnik. Regularna aktywność fizyczna zapobiega nadwadze i otyłości.
 • Czynniki psychologiczne – takie jak zaburzenia nastroju mogą być przyczyną powstawania nadwagi. Osoby, u których występuje tendencja do przyrostu masy ciała, podczas każdego kolejnego nawrotu depresji zwiększają swoją masę ciała. Osoby chore uczą się, że jedząc mogą częściowo zmniejszać objawy depresji, poprzez dostarczenie krótkotrwałej przyjemności. Oddziaływanie grup społecznych (na przykład przyjaciół) na jednostkę może mieć znaczenie dla kształtowanie się masy ciała[17].
 • W aspekcie ewolucyjnym skłonność do tycia można rozumieć jako niedostosowanie organizmu człowieka (zarówno genotypu, jak i fenotypu) do zmieniających się zbyt szybko warunków środowiska. Ewolucja działa na materiale zastanym, pochodzącym z przeszłości, toteż nasz organizm nie może znać zapotrzebowania na energię, jakie pojawi się w nadchodzącym czasie. Łaknienie wyraża poziom naszych potrzeb z minionych czasów, kiedy okoliczności wymagały od człowieka dużej aktywności fizycznej. Przy współczesnej nikłej aktywności tego typu organizm musi gromadzić i odkładać nadwyżki spożytego pokarmu w postaci zapasowej tkanki tłuszczowej. Jak pisze autor tej hipotezy: "Na pocieszenie można powiedzieć, że ewolucja działa powoli, ale jednak działa. Za jakieś 100 tysięcy lat nasz apetyt z pewnością lepiej dostosuje się do naszej obecnej aktywności..."[18]
 • Stres może być jedną z przyczyn przybierania na wadze[19][20]

Otyłość u dzieci[edytuj | edytuj kod]

Badania naukowe udowodniły, że między otyłością u dzieci i młodzieży a występowaniem nadciśnienia tętniczego występuje ścisły związek. Potwierdzono tym samym fakt, że dotknięte otyłością dzieci są, podobnie jak otyli dorośli, narażone na choroby układu krążenia.

Do innych często występujących przy otyłości powikłań należą: cukrzyca typu 2, bezdech senny, kamica pęcherzyka żółciowego, zaburzenia pokwitania, stłuszczenie wątroby i kamica nerkowa. Otyłość w ogromnym stopniu wpływa również na układ kostno-stawowy – szczególnie zagrożone są stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup.

Z otyłością w wieku dziecięcym związane są również zaburzenia w rozwoju psychospołecznym. Występujący bezdech ściśle łączy się z trudnościami w nauce, zaburzeniami zachowania oraz pogorszeniem jakości życia. Natomiast zaburzenia psychologiczne, jakie powoduje ta choroba wynikają przede wszystkim z kompleksów, braku akceptacji, niską samooceną. Otyłe dziecko bardzo często jest wyśmiewane i wręcz odrzucane przez rówieśników[21][22].

Metody leczenia otyłości[edytuj | edytuj kod]

W zależności od stopnia otyłości oraz obecności chorób towarzyszących, metody leczenia obejmują[23]:

 • leczenie dietetyczne
 • leczenie farmakologiczne
 • leczenie chirurgiczne
 • terapię behawioralną,
 • zmianę stylu życia
 • zwiększenie aktywności fizycznej
 • zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych[24].

Aby osiągnąć długotrwały efekt leczenia, istotny jest powolny stały spadek masy ciała oraz jej stabilizacja. Wskazany jest 5–10% spadek masy ciała w stosunku do masy wyjściowej w czasie do 6 miesięcy. W kolejnym etapie pacjent utrzymuje osiągnięta masę ciała i nabiera nowych zwyczajów żywieniowych i behawioralnych.

Patogeneza nadciśnienia tętniczego w otyłości[edytuj | edytuj kod]

Hiperinsulinemia (i insulinooporność) w przebiegu otyłości nasila wchłanianie jonów sodu w cewce proksymalnej nefronu. Za sodem „podąża” woda, co prowadzi do zwiększenia wolemii. Podwyższenie wolemii oznacza zwiększenie obciążenia wstępnego, co jest przyczyną nadciśnienia.
Ponadto insulinooporność powoduje:
1. Wzrost stężenia leptyny → zwiększenie aktywacji układu współczulnego
2. Spadek stężenia adiponektyny → nasilenie zmian miażdżycowych
Duża ilość tkanki tłuszczowej dodatkowo zwiększa stężenie angiotensyny II, która powoduje wzrost ilości aldosteronu. Ten mechanizm nasila wchłanianie sodu (powodowane przede wszystkim insuliną) i wzrost wolemii.
W przebiegu otyłości dochodzi do dysfunkcji peptydów natriuretycznych (ANP/BNP/CNP) oraz upośledzenia diurezy ciśnieniowej. Rozwój glomerulopatii związanej z otyłością pogłębia tylko nadciśnienie tętnicze.

Otyłość sarkopeniczna[edytuj | edytuj kod]

Otyłość sarkopeniczna jest współwystępowaniem otyłości i sarkopenii[25]. Wykazano, że otyłość sarkopeniczna jest związana z chorobami narządu krążenia i poziomem umieralności ogólnej[26].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. World Health Organization: Obesity: Preventing and Managing the Global Epidemic (Who Technical Report Series,). World Health Organisation. ISBN 92-4-120894-5.
 2. Lung National Heart: Clinical Guidelines on the Identification, Evaluation, and Treatment of Overweight and Obesity in Adults. International Medical Publishing, Inc. ISBN 1-58808-002-1.
 3. a b D.W. Haslam, W.P. James. Obesity. „Lancet”. 9492 (366), s. 1197–209, październik 2005. DOI: 10.1016/S0140-6736(05)67483-1. PMID: 16198769. 
 4. Na świecie jest więcej otyłych niż ludzi z niedowagą | KopalniaWiedzy.pl, kopalniawiedzy.pl [dostęp 2017-11-25].
 5. Na świecie więcej otyłych niż niedożywionych - Nauka - polskieradio.pl, www.polskieradio.pl [dostęp 2017-11-25].
 6. García Hidalgo L. Dermatological complications of obesity.. „American journal of clinical dermatology”. 7 (3), s. 497–506, 2002. PMID: 12180897. 
 7. Bray GA. Health hazards of obesity.. „Endocrinology and metabolism clinics of North America”. 4 (25), s. 907–19, grudzień 1996. PMID: 8977052. 
 8. „PmFetch response”, grudzień 1996. 
 9. Wprost, 25 lipca 2010, s. 54 i 55
 10. A. Sarna, P. Sarna: Wizerunek osób otyłych i przekazy na temat otyłości. [w:] Analiza dyskursu w Internecie (forum www.otylosc.org). Nowe media i wyzwania współczesności. Red. Marek Sokołowski. Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2013, s. 216 i 217.
 11. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać David C.W. Lau i inni, 2006 Canadian clinical practice guidelines on the management and prevention of obesity in adults and children [summary], „CMAJ : Canadian Medical Association Journal”, 176 (8), 2007, S1–S13, DOI10.1503/cmaj.061409, ISSN 0820-3946, PMID17420481, PMCIDPMC1839777 [dostęp 2017-03-28].
 12. A. Malhotra, T. Noakes, S. Phinney, It is time to bust the myth of physical inactivity and obesity: you cannot outrun a bad diet, „Br J Sports Med”, 49 (15), 2015, s. 967–968, DOI10.1136/bjsports-2015-094911, ISSN 0306-3674, PMID25904145 [dostęp 2017-03-28] (ang.).
 13. Gary Taubes, Good Calories, Bad Calories, Knopf Doubleday Publishing Group, 25 września 2007, ISBN 978-0-307-26794-8 [dostęp 2017-03-28] (ang.).
 14. Anne-Claire Vergnaud i inni, Meat consumption and prospective weight change in participants of the EPIC-PANACEA study, „The American Journal of Clinical Nutrition”, 92 (2), 2010, s. 398–407, DOI10.3945/ajcn.2009.28713, ISSN 0002-9165, PMID20592131 [dostęp 2017-03-29] (ang.).
 15. Badania na ludziach wykazały jednak, że osoby z nadwagą mają zwykle większy poziom leptyny, niż osoby szczupłe. Wynika z tego, że niektórzy otyli pacjenci są niewrażliwi na leptynę (J.S. Flier i E. Maratos-Flier "Skazani na tycie?" [w:] "Świat nauki" nr 10/2007).
 16. K.L. Ozelli "Mózg nie lubi diety" [w:] "Świat nauki" nr 10/2007
 17. Solveig A. Cunninghama, Elizabeth Vaquerab, Claire C. Maturoa, et al. Is there evidence that friends influence body weight? A systematic review of empirical research. „Social Science & Medicine”. 75 (7), s. 1175–1183, October 2012. DOI: 10.1016/j.socscimed.2012.05.024 (ang.). [dostęp 2017-03-25]. 
 18. Jerzy A. Kowalski, Homo eroticus, Wydawnictwo IBS, Opole 2011, s. 80-81.
 19. V.Vicennati, "Stress-related development of obesity and cortisol in women", "Obesity"(Silver Spring), 2009 Sep;17(9):1678-83, doi: 10.1038/oby.2009.76.Epub 2009 Mar 19 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19300426, pełny tekst http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1038/oby.2009.76/pdf
 20. T.C.Adam, E.S.Epel, "Stress,eating and the reward system", "Physiol & Behavior", 2007 Jul 24;91(4):449-58.Epub 2007 Apr 14 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17543357, pełny tekst http://www.foodaddictionsummit.org/documents/StressEatingandtheRewardSystem.pdf
 21. Otyłość u dzieci Ogden CL, Carroll MD, Flegal KM. High body mass index for age among US children and adolescents, 2003-2006.JAMA. 2008 May 28;299(20):2401-5. doi: 10.1001/jama.299.20.2401.
 22. Patrycja Mazur: Otyłość wśród dzieci. kaloria.com.pl. [dostęp 2015-04-23].
 23. Karolina Smoła: Dietetyczne i farmakologiczne leczenie nadwagi i otyłości. 2012-12-12. [dostęp 2012-12-20].
 24. Patrycja Mazur: Otyłość u nastoletnich chłopców. kaloria.com.pl. [dostęp 2015-04-23].
 25. Ronenn Roubenoff, Sarcopenic Obesity: Does Muscle Loss Cause Fat Gain?: Lessons from Rheumatoid Arthritis and Osteoarthritis, „Annals of the New York Academy of Sciences”, 904, 2006, s. 553–557, DOI10.1111/j.1749-6632.2000.tb06515.x.
 26. Tae Nyun Kim, Kyung Mook Choi, The Implications of Sarcopenia and Sarcopenic Obesity on Cardiometabolic Disease, „Journal of Cellular Biochemistry”, 116, 2015, s. 1171–1178, DOI10.1002/jcb.25077.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.