Giovanni Antonini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Giovanni Antonini
Ilustracja
Giovanni Antonini podczas koncertu w Filharmonii Krakowskiej w ramach festiwalu Misteria Paschalia, 4 kwietnia 2010
Data i miejsce urodzenia 1965
Mediolan
Gatunki muzyka dawna
Zespoły
Il Giardino Armonico

Giovanni Antonini (ur. 1965 w Mediolanie) – włoski dyrygent, założyciel Il Giardino Armonico, cenionego zespołu instrumentalistów wykonującego muzykę dawną.

Studiował grę na flecie w Civica Scuola di Musica w Mediolanie i Centre de Musique Ancienne w Genewie. Po ukończeniu studiów występował między innymi z takimi artystami jak Gustav Leonhardt, Christophe Coin czy Katia i Marielle Labèque. Koncertował w Europie, Ameryce Północnej i Azji[1].

W 1985 stał się jednym z założycieli Il Giardino Armonico, włoskiego zespołu instrumentalistów koncentrującego się na wykonaniach muzyki dawnej z wykorzystaniem instrumentów z epoki. Il Giardino Armonico był z pierwszych zespołów z nurtu wykonawstwa historycznego. Przyczynił się do istotnego zwiększenia zainteresowania taką formą prezentacji muzyki[1]. Antonini od 1989 pełnił w nim funkcję dyrygenta i solisty, grając na barokowym flecie poprzecznym[2]. Ich wspólne nagrania dla wytwórni Teldec i Decca zdobyły szereg prestiżowych wyróżnień, m.in.: Diapason d'Or, Choc de la Musique, Grand Prix des Discophiles, Gramophone Award, Echo-Preis, Cecila Award, Fondazione Cini Award, Vivaldi Record Prize[1] czy Grammy (za album z nagraniami Vivaldiego z udziałem Cecilii Bartolii)[3].

Koncertował jako dyrygent gościnny z takimi orkiestrami jak: Basel Kammerorchester, Camerata Academica z Salzburga, Scottish Chamber Orchestra, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orquesta National de Madrid, Orkiestra Gewandhaus w Lipsku czy Berliner Philharmoniker[2].

W czerwcu 2011 podpisał umowę z festiwalem Wratislavia Cantans. Jest jego dyrektorem artystycznym od edycji w roku 2013[4][5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Giovanni Antonini (Conductor, Recorder) (ang.). Bach-cantatas.com. [dostęp 2010-05-31].
  2. a b Giovanni Antonini (pol.). Strona oficjalna festiwalu Misteria Paschalia. [dostęp 2010-05-31].
  3. Grammy Award (ang.). Strona oficjalna Il Giardino Armonico. [dostęp 2010-05-27].
  4. PAP: Giovanni Antonini dyrektorem artystycznym. Gazeta. [dostęp 2011-06-04].
  5. mmwroclaw.pl: Giovanni Antonini został nowym dyrektorem artystycznym Wratislavii Cantans (pol.). [dostęp 2011-06-04].
  6. Wratislavia Cantans - Antonini zastąpi McCreesha. G. [dostęp 2011-06-04].