Giulietto Chiesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Giulietto Chiesa
Giulietto Chiesa Axis for Peace 2005-11-18.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 września 1940
Acqui Terme

Giulietto Chiesa (ur. 4 września 1940 w Acqui Terme) – włoski polityk, dziennikarz, działacz komunistyczny, w latach 2004–2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1960 uzyskał maturę w klasie o profilu klasycznym. Pracował jako dziennikarz. Był korespondentem w Moskwie, najpierw dla związanej z komunistami gazety "L'Unità". Od 1990 współpracował z centrolewicowym dziennikiem "La Stampa". Przygotowywał relacje dla programów informacyjnych TG5 w Canale 5, TG1 w Rai Uno i TG3 w Rai Tre. Pod koniec lat 80. studiował w Centrum Wilsona w Waszyngtonie.

Od lat 60. działał w organizacjach komunistycznych. Był członkiem sekretariatu krajowego Włoskiej Federacji Młodzieży Komunistycznej, w latach 70. zasiadał w sekretariacie krajowym Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI). Przewodniczył PCI w radzie prowincji Genua.

W wyborach w 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Kandydował z ramienia populistycznego ugrupowania Włochy Wartości, założonego przez Antonio Di Pietro. Początkowo zasiadał w grupie Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, później przeszedł do frakcji Partii Europejskich Socjalistów. Od 2005 do 2007 był wiceprzewodniczącym Komisji Handlu Zagranicznego[1].

W 2007 stał na czele zespołu grupy naukowców i polityków, który opublikował raport Zero. Oficjalna wersja 11/9 jest fałszywa, zawierający teorie spiskowe o zamachach z 11 września 2001. Według autorów tego opracowania, za atakami na World Trade Center i Pentagon nie stała Al-Ka’ida, lecz była to mistyfikacja przeprowadzona przez określone grupy rządzące w Stanach Zjednoczonych. Celem tego działania miało być wypowiedzenie długotrwałej wojny przeciwko terroryzmowi dla rozpoczęcia nowej strategii ukierunkowanej na zawładnięcie światem[2]. Wyprodukował i wyreżyserował następnie promujący te teorie film dokumentalny Zero, wyświetlany w 2008 m.in. przez rosyjską telewizję[3]. W tym samym roku publicznie (m.in. w kanale Russia Today) krytykował prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwiliego w okresie konfliktu zbrojnego w Osetii Południowej[4].

W 2009 zdecydował się ubiegać o reelekcję do PE na Łotwie z drugiego miejsca reprezentującego rosyjskojęzyczne mniejszości ugrupowania O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie[5][6], jednak mandatu nie zdobył.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego
  2. Agnieszka Waś-Turecka: "Za 11 września stoją Stany Zjednoczone". interia.pl, 28 sierpnia 2007.
  3. Webster G. Tarpley: Landmark Russian TV Debate on 9/11 (ang.). globalresearch.ca, 9 września 2008.
  4. Marcin Szymaniak , Tatiana Serwetnyk: Rosja: Polska zapłaci za poparcie dla Gruzji (ang.). globalresearch.ca, 11 sierpnia 2008.
  5. Lista kandydatów PCTVL do PE na stronie Centralnej Komisji Wyborczej (łot.)
  6. Anita Kalmane: Why Giulietto Chiesa is candidating from Latvia? (ang.). thinkaboutit.eu, 1 maja 2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]