Teorie spiskowe o zamachach z 11 września 2001

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
47-piętrowy budynek WTC7 również uległ całkowitemu zniszczeniu 11 września 2001 roku

Teorie spiskowe o zamachach z 11 września 2001 – seria teorii spiskowych sugerująca, iż za zamach na World Trade Center i Pentagon odpowiada bezpośrednio lub pośrednio ówczesny rząd Stanów Zjednoczonych. Część osób głoszących tego rodzaju teorie uważa, że administracja rządu prezydenta Busha nie zrobiła wszystkiego, by zapobiec tym zamachom[1], inni twierdzą wprost, że zamachy zostały zaplanowane i przeprowadzone przez służby wewnętrzne Stanów Zjednoczonych[2].

Tego typu podejrzenia były wielokrotnie krytykowane w różnych mediach, między innymi w czasopismach popularnonaukowych[3][4][5]. Pomimo to w sondażu przeprowadzonym w 2006 roku przez Scripps Howard z Uniwersytetu w Ohio ponad jedna trzecia respondentów stwierdziła, iż pracownicy rządu USA pomogli przeprowadzić te ataki lub rozmyślnie nie uczynili nic, by im zapobiec[6]. Z kolei w telefonicznym sondażu przeprowadzonym w tym samym roku przez Zogby International wśród Amerykanów połowa osób odpowiedziała, iż George Bush wykorzystał zamachy z 11 września jako pretekst do wojny z Irakiem[7].

W maju 2008 tygodnik „Laif” opublikował artykuł, według którego blisko 7 lat po zamachach z 11 września 46% Amerykanów nie wierzy w wersję wypadków podawaną przez rząd. Niemal połowa Amerykanów, w tym wielu naukowców i polityków, domaga się ponownego śledztwa w sprawie zamachów z 11 września[8].

Alternatywne teorie związane z wydarzeniami 11 września były wielokrotnie opisywane w prasie popularnonaukowej i fachowej, gdzie wielokrotnie dowiedziono nieprawdziwości wielu z tych twierdzeń. Z drugiej strony przeszło 1800 (liczba ta cały czas rośnie) profesjonalnych architektów i inżynierów zrzeszonych w Architects & Engineers for 9/11 Truth (AE911Truth) domaga się ponownego, otwartego i niezależnego dochodzenia w sprawie zawalenia się trzech budynków WTC[3][4][9][10][11]. Przeszło połowa członków NIST (komisji ustalającej przyczyny) wyraziło swoje poważne wątpliwości co do rzetelności i kompletności opracowanego przez nich samych raportu[12].

Zgliszcza pozostałe po wieżach WTC

Wiele z teorii spiskowych próbowano udowodnić w sądzie, lecz sprawy zostały oddalone[13][14][15].

Zniszczenie trzech budynków WTC[edytuj | edytuj kod]

Osoby domagające się ponownego śledztwa utrzymują, że żadna stalowa konstrukcja jeszcze nigdy nie zawaliła się na skutek pożaru[16]. 11 września 2001 zawaliły się dwie główne wieże WTC oraz stojący nieopodal 47-piętrowy budynek WTC7, w który bezpośrednio nie uderzył żaden samolot i są to jedyne w historii budynki o konstrukcji żelbetowej, które zawaliły się z powodu pożaru[17]. WTC7 płonął przez kilka godzin na V i IX piętrze, zanim zawalił się, ale w porównaniu z innymi pożarami wieżowców, które pomimo pożarów nie zostały całkowicie zniszczone (Filadelfia 1991 – pożar trwający 18 godzin, Madryt 2005 – pożar trwający około 10 godzin), w budynku tym nie działał system przeciwpożarowy z powodu braku wody[18].

16 września 2019 roku, zespół naukowców z University of Alaska Fairbanks na czele których stał prof. Leroy Hulsey, opublikował wynik czteroletnich badań dotyczących zachowania się konstrukcji budynku WTC7 w warunkach z dnia 11 września 2001. Na podstawie między innymi przeprowadzonych symulacji komputerowych stwierdzono, że przyczyną zawalenia się wieży nie mógł być pożar, a jedynie niemal jednoczesne uszkodzenie wszystkich kolumn wewnątrz budynku[19].

W rzeczywistości symulacje komputerowe pokazują, że temperatura pożarów wynosiła ponad 1000 stopni Celsjusza natomiast stal i żelazo w tego typu konstrukcjach zaczyna się topić dopiero w temp. ok. 1500 stopni[20].

Według teorii spiskowej Twin Towers i WTC7, zostały zniszczone przy użyciu kontrolowanych detonacji ładunków wybuchowych. Oficjalny raport National Institute of Standards and Technology unika jakiejkolwiek dyskusji na temat możliwości użycia ładunków wybuchowych, gdyż możliwość ich użycia została arbitralnie wykluczona już na wstępie dochodzenia[21].

Atak na Pentagon[edytuj | edytuj kod]

Pentagon trzy dni po ataku

Teoria spiskowa głosi, że nie ma przekonujących dowodów na uderzenie w budynek Pentagonu samolotu typu Boeing 757. W Internecie dostępne są zdjęcia ukazujące zniszczenia Pentagonu z tamtego dnia, na których widać wyraźnie, że obrys zniszczeń ściany Pentagonu nie zgadza się w żaden sposób z obrysem i rozmiarami samolotu Boeing 757, który miał w tym miejscu uderzyć w budynek[22]. Pomimo dużej liczby zeznań naocznych świadków opisujących to wydarzenie władze nie potrafią pokazać żadnego wideo, pomimo istnienia kilkudziesięciu kamer, które były zainstalowane w okolicy tego miejsca, na którym widać byłoby sylwetkę nadlatującego samolotu[23][24]. Wszystkie ciała ofiar, z wyjątkiem jednego, zostały zidentyfikowane dzięki analizie DNA pomimo tego, że nie znaleziono prawie żadnych istotnych szczątków samolotu, ponieważ „wyparowały” z powodu wysokiej temperatury, jak było to tłumaczone w oficjalnej wersji[25].

Według teorii spiskowej, udostępniony zapis lotu z odnalezionej w gruzach Pentagonu czarnej skrzynki[26] jest wielce nieprawdopodobny[27]. Teoria głosi ponadto, że Hani Handżur, pilot bez doświadczenia, który oficjalnie został ogłoszony terrorystą pilotującym samolot w momencie uderzenia w Pentagon, nie byłby w stanie wykonać tego rodzaju manewru[28]. Według organizacji Pilots for 911 truth na jedną sekundę przed uderzeniem samolot znajdował się powyżej poziomu budynku wnioskując, że albo zapis jest sfałszowany, albo pochodzi z innego samolotu[29].

System NORAD[edytuj | edytuj kod]

USA dysponuje bardzo zaawansowanym systemem szybkiego reagowania na wypadek nieautoryzowanego naruszania przestrzeni lotniczej o nazwie North American Aerospace Defense Command (NORAD). Według oficjalnej wersji 11 września system ten zawiódł we wszystkich 4 przypadkach. Analiza związanych z tym przyczyn i okoliczności dostarcza argumentów potwierdzających tezę, jakoby nie był to przypadek[30][31][32]. Autorzy polskiego filmu „Enigma: 11 września – największe kłamstwo XXI wieku” zwracają uwagę na to, że myśliwce F-15 wysłane z bazy Gwardii Narodowej OTIS z zadaniem przechwycenia samolotu Amercian Airlines Lot 11 w czasie lotu nie wykorzystywały nawet 30% swojej mocy (obliczenia na podstawie czasu lotu i odległości bazy OTIS od WTC)[33]. Natomiast z zestawień czasów reakcji NORAD na wydarzenia 11 września (osobnego dla każdego samolotu użytego do wykonania zamachów) – przekazanie informacji przez FAA do NORAD o uprowadzeniu samolotu, wydanie pilotom F-15 rozkazu startu, samego startu myśliwców oraz uderzeniu lotu AA11 w północną wieżę – wynika, że piloci otrzymali rozkaz startu tuż przed katastrofą samolotu American Airlines, a w powietrzu znaleźli się ok. 6 minut po uderzeniu[34].

Po zamachach pojawiły się w mediach informacje o tym, że NORAD ćwiczył już wcześniej odpowiedź na zamachy, których scenariusz przypominałby ten z 11 września 2001 roku[35][36]. W dniu samych zamachów również odbywały się ćwiczenia symulujące m.in. przypadek porwania małego samolotu mającego uderzyć w jeden z budynków rządowych w USA[37][38][39].

Niezidentyfikowani terroryści[edytuj | edytuj kod]

Już we wrześniu 2001 FBI ogłosiło listę osób oficjalnie podejrzanych o dokonanie samobójczych ataków[40]. Do dziś nie uległa ona zmianie, jednak w mediach pojawiło się wiele informacji podważających co najmniej 9 na 19 nazwisk z tej listy[41][42].

Uprzątanie szczątków WTC[edytuj | edytuj kod]

W przypadku każdej katastrofy budowlanej lub lotniczej obowiązujące procedury zabraniają niszczenia dowodów przed oficjalnym stwierdzeniem przyczyn tejże katastrofy i wyciągnięciem wniosków umożliwiających zapobieganie podobnym wypadkom w przyszłości. Zgodnie z teorią spiskową uprzątnięcie terenu po zniszczonych wieżach WTC było przypadkiem skrajnie odmiennego działania[43]. Według szefa National Institute of Standards and Technology pobrano wystarczającą ilość próbek, inżynierowie badający ruiny budynków mieli stały dostęp do materiałów usuwanych z placu budowy, usunięcie gruzu i złomu w żaden sposób nie wpłynęło na śledztwo[44].

Informacje świadczące o wcześniejszej wiedzy[edytuj | edytuj kod]

Istnieją spekulacje dotyczące informacji świadczących o tym, że wybrani urzędnicy rządu USA wiedzieli wcześniej o zamachach i ich scenariuszu[45]. Zagadnienie to było poruszane m.in. w filmie Fahrenheit 9.11. Spekulacje dotyczą również informacji o operacjach finansowych tuż przed 11 września[46].

Brytyjska telewizja BBC oraz agencja Reuters poinformowały o zawaleniu się budynku WTC7 na ponad 20 min. przed tym zdarzeniem[47], co zdaniem zwolenników teorii spiskowych ma świadczyć o wcześniejszej wiedzy na temat zamachów. Na serwisie You Tube można znaleźć umieszczony tam fragment wiadomości BBC kiedy spikerka informuje o zawaleniu się WTC7 podczas gdy za jej plecami widać pokazywaną na żywo panoramę Manhattanu ze stojącym tam nadal budynkiem WTC7. Według BBC była to pomyłka reporterki, która dopiero co przybyła na scenę wydarzeń, oraz wina nieprawidłowej informacji otrzymanej z agencji Reuters. Agencja Reuters wydała oświadczenie, że informacja o zawaleniu się budynku WTC7 została podana przez miejscową agencję i bez jej weryfikacji przekazana dalej[48].

Szczątki samolotów[edytuj | edytuj kod]

National Transportation Safety Board (będąca w przypadku wypadków lotniczych amerykańskim odpowiednikiem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych) nigdy nie przeprowadziła ekspertyzy potwierdzającej, by szczątki któregokolwiek z czterech samolotów biorących udział w zamachach istotnie należały do uprowadzonych samolotów pasażerskich linii lotniczych[49].

Obie niezależne komisje badające sprawę zamachów oraz władze federalne utrzymują, iż nie udało się odnaleźć żadnej z czterech (każdy samolot posiadał dwie) czarnych skrzynek samolotów, które uderzyły w wieże WTC. Według teorii spiskowej to nieprawda, a w gruzach WTC znaleziono przynajmniej trzy czarne skrzynki[50][51].

Żydzi w WTC[edytuj | edytuj kod]

Wedle niektórych teorii spiskowych, w zamachu nie zginął żaden Żyd. Ma to być dowodem na to, iż Żydzi wiedzieli o zamachu i zostali ostrzeżeni, bądź też nawet, że został on przez nich przygotowany[52]. W rzeczywistości w zamachu zginęło około 400 Żydów[53]. Teoria ta bywa podpierana faktem, że na liście ofiar jest tylko jeden Izraelczyk[54]. Tymczasem nie każdy Żyd jest obywatelem Izraela.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Filmy wyprodukowane przez Polaków:

 • Enigma: 11 września – największe kłamstwo XXI wieku (2008) – film dostępny w telewizji internetowej portalu Wirtualna Polska (WPtv)[33]

Filmy wydane w polskiej wersji językowej (z lektorem):

 • 9/11: Press For Truth – płyta DVD dołączona do tygodnika Przekrój (wydanie z dnia 6 września 2006).
 • Loose Change (2006), Dylan Avery.

Filmy, które doczekały się amatorskiego tłumaczenia na język polski:

 • Painful Deceptions (2003), Eric Hufschmid.
 • 911 In Plane Site (2004), Dave Von Kleist.
 • Martial Law 9/11: Rise Of The Police State (2005), Alex Jones
 • 911 Mysteries Part 1: Demolitions (2006), In The Wake Productions.
 • Loose Change: Final Cut (2007), Dylan Avery. (PL – Niewygodne Fakty)
 • Duch epoki (2007), Peter Joseph (drugi rozdział filmu).

Pozostałe filmy (na razie niedostępne w polskiej wersji):

 • 911: The Road to Tyranny (2002), Alex Jones
 • The Reflecting Pool (2008), Jarosław Kupść (film fabularny)
 • The 9/11 Chronicles Part 1: Truth Rising (2008), Alex Jones
 • September Clues (2007), Simon Hytten (znany jako simonshack)
 • September Clues Addendum (2008), Simon Hytten

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Fahrenheit 9/11. fahrenheit911.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-27)].
 2. 9-11 Was An Inside Job – A Call To True Patriots.
 3. a b Fahrenheit 2777: Scientific American.
 4. a b Debunking the 9/11 Myths: Special Report – Popular Mechanics.
 5. 911 conspiracies – Mass Media Bunk – The Skeptic’s Dictionary.
 6. http://web.archive.org/web/20060901132611/http://www.shns.com/shns/g_index2.cfm?action=detail&pk=CONSPIRACY-08-02-06 A third of U.S. public believes 9/11 conspiracy theory.
 7. Zogby 2006 – 911truth.org.
 8. https://web.archive.org/web/20090615224350/http://laif.co.uk/art,spisek_world_trade_center,1496.html Spisek World Trade Center.
 9. World Trade Center Building 7 Demolished on 9/11? | AE911Truth [online], www.ae911truth.org [dostęp 2017-11-27] (ang.).
 10. Debunking 911 Conspiracy Theories and Controlled Demolition.
 11. Journal Of Debunking 9/11 Conspiracy Theories.
 12. 9-11 Research: The Kean Commission [online], 911research.wtc7.net [dostęp 2017-11-27].
 13. http://reynoldslitigation.googlepages.com/Reynolds136Judgment.pdf
 14. http://reynoldslitigation.googlepages.com/100Judgment-Dismissedwithprejudice.pdf
 15. http://resipsa2006.googlepages.com/MarianiDocket.pdf
 16. WTC7.net the hidden story of Building 7: Fires Versus Steel Buildings.
 17. WTC7.net the hidden story of Building 7: The Collapse of WTC Building 7.
 18. „Is Tower 7 the first skyscraper in the world to collapse due to fire? „ (ang.).
 19. WTC7 [online], ine.uaf.edu [dostęp 2019-09-18].
 20. Federal Building and Fire Safety Investigation of the World Trade Center Disaster: Final Report of the National Construction Safety Team on the Collapses of the World Trade Center Towers (NIST NCSTAR 1).
 21. „Was Tower 7 deliberately destroyed by explosives?” (ang.).
 22. 9-11 Research: Pentagon Attack Photos.
 23. „Analysis of Eyewitness Statements on 9/11 American Airlines Flight 77 Crash into the Pentagon” (ang.).
 24. „America Under Attack: Eyewitness Discusses Pentagon Plane Crash” (ang.).
 25. „Naming the Dead – Confronting the Realities of Rapid Identification of Degraded Skeletal Remains (ang.).
 26. http://web.archive.org/web/20061007025647/http://www.ntsb.gov/info/AAL77_fdr.pdf
 27. http://www.pilotsfor911truth.org/pentagon.html American 77 (Pentagon) @ pilotsfor911truth.org.
 28. Flight 77 Hijacker Hani Hanjour – 9/11 Pilot Extraordinaire.
 29. Pilots for 9/11 Truth.
 30. 9-11 Research: NORAD Stand-Down.
 31. Did NORAD Send The „Suicide” Jets?
 32. Questioning September 11th – Part 2 Critical Analysis Of NORAD’s „Fighters Were 8 Minutes Away From WTC”.
 33. a b Enigma: 9/11 teorie spiskowe – WP.TV.
 34. Zestawienie czasów reakcji NORAD na wydarzenia 11 września.
 35. USATODAY.com – NORAD had drills of jets as weapons.
 36. CNN.com – NORAD exercise had jet crashing into building.
 37. 9/11 Wargames.
 38. Boston.com / Sept. 11.
 39. Was the NRO’s 9/11 Drill Just a Coincidence?
 40. Federal Bureau of Investigation. fbi.gov. [zarchiwizowane z tego adresu (2001-10-01)].
 41. Tracking the 19 Hijackers – web of lies.
 42. Flight 93 Hijackers: Crashed in Rural Pennsylvania.
 43. 9-11 Research: WTC Steel Removal.
 44. Learning from 911 (ang.) „There has been some concern expressed by others that the work of the team has been hampered because debris was removed from the site and has subsequently been processed for recycling. This is not the case. The team has had full access to the scrap yards and to the site and has been able to obtain numerous samples. At this point there is no indication that having access to each piece of steel from the World Trade Center would make a significant difference to understanding the performance of the structures”.
 45. http://www.prisonplanet.com/911.html 9/11 Prior Knowledge and Government Complicity.
 46. http://web.archive.org/web/20031015045724/http://911research.wtc7.net/sept11/stockputs.html Pre-9/11 Put Options on Companies Hurt by Attack Indicates Foreknowledge.
 47. The BBC’s 'WTC 7 Collapsed At 4:54 p.m.’
 48. „Are the media part of a conspiracy?”.
 49. http://www.911blogger.com/node/16762 NTSB: No Records Pertaining To Process Of Positive Identification Of 9/11 Aircraft Wreckage.
 50. http://www.americanfreepress.net/html/black_box.html BLACK BOX COVER-UP.
 51. http://web.archive.org/web/20041030230945/http://globalresearch.ca/articles/BUN410B.html New Cover-up revealed? 9/11 Black Boxes found.
 52. World Trade Center – Czy Żydzi wiedzieli wcześniej?. [dostęp 2013-06-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-06)].
 53. THE 614th COMMANDMENT SOCIETY.
 54. http://www.cnn.com/SPECIALS/2001/memorial/lists/by-country/page9.html lista ofiar na stronach CNN.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]