Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica
Symbol zabytku nr rej. A/1528/93 30 kwietnia 1993
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sosnowiec

Adres

ul. S. Żeromskiego 3

Styl architektoniczny

neorenesans

Kondygnacje

3 piętra

Pierwszy właściciel

Szkoła realna

Kolejni właściciele

Gmina Sosnowiec, Uniwersytet Śląski

Położenie na mapie Sosnowca
Mapa konturowa Sosnowca, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica”
Ziemia50°17′15,20″N 19°08′03,13″E/50,287556 19,134203
Strona internetowa
Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.jpg

Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu – 3-piętrowy budynek neorenesansowy o architekturze nawiązującej do stylu włoskiego. Układ budynku z przestronnymi salami i aulami, przystosowany do celów edukacyjnych. Do najlepiej zachowanych należy aula główna na najwyższym piętrze, bogato zdobiona freskami, z dużymi frontowymi panoramicznymi oknami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W dniu 29 października 1894 roku w obecności przedstawiciela carskiej Rosji (pod której zaborem znajdował się Sosnowiec) i licznie zgromadzonych mieszkańców miasta, otwarta została Sosnowiecka Szkoła Realna – pierwsza szkoła średnia w Zagłębiu Dąbrowskim, ufundowana przez niemieckiego przemysłowca Heinricha Dietla.

Przez trzy lata szkoła mieściła się w odpowiednio przystosowanym do tego celu budynku fabrycznym, jednak ciągły wzrost liczby uczniów i rozwój szkoły pod względem programowym spowodowały, że Heinrich Dietel postanowił wybudować dla jej potrzeb nowy gmach. Uroczyste otwarcie nowego budynku miało miejsce 3 grudnia 1898 roku.

W latach 1894–1970 siedzibę Szkoły Realnej przekształcono w Gimnazjum, a następnie Liceum im. S. Staszica. W latach 1970–2009 główna siedziba Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego.