Dwór Mieroszewskich w Sosnowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór Mieroszewskich
Obiekt zabytkowy nr rej. A/166/06
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Sosnowiec
Adres ul.Dworska
Ukończenie budowy 1777
Ważniejsze przebudowy 1876
Położenie na mapie Sosnowca
Mapa lokalizacyjna Sosnowca
Dwór Mieroszewskich
Dwór Mieroszewskich
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dwór Mieroszewskich
Dwór Mieroszewskich
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Dwór Mieroszewskich
Dwór Mieroszewskich
Ziemia50°17′54,60″N 19°10′49,69″E/50,298500 19,180470

Dwór (pałac) Mieroszewskich w Sosnowcu-Zagórzu został wzniesiony w 1777 roku przez hrabiego Józefa Mieroszewskiego w miejsce drewnianego dworu modrzewiowego na szczycie wzniesienia zagórskiego. Jest to jeden z dwóch pałaców, które były w tym miejscu usytuowane. Zachowany w postaci szczątkowej park niegdyś otaczał dwór ze wszystkich stron. Miejsce parku obecnie zajmuje szpital nr 3.

Początkowo był to parterowy murowany dworek kryty naczółkowym dachem z facjatką na osi i balkonikiem. Do budowy konstrukcji budynku, szczególnie rusztowania dachowego, użyto belek z rozebranego dworku drewnianego.

W 1876 roku w trakcie przebudowy podwyższono cały budynek o piętro, a elewację frontową uzupełniono dwoma szczytami. Na początku lat 70. XX w., przed umieszczeniem w nim Pracowni Konserwacji Zabytków, została usunięta przybudówka od strony wschodniej, przez co bryła pałacu uzyskała symetrię. Obecnie ten klasycyzujący budynek jest pięcioosiowy, z trzyosiowym ryzalitem środkowym. Od strony północnej (frontowej), na osi, znajduje się ganek z dwiema kolumnami podtrzymującymi masywny balkon. Całość kryta jest czterospadowym dachem, przechodzącym od strony północnej w dwa szczyty. Od lat 70. XX wieku w dworze znajduje się Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]