Gochy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Kaszub

Gochy (kaszb. Gòchë) – region w Polsce, będący częścią Kaszub. Region leży na dawnych obszarach historycznego powiatu człuchowskiego (Brzeźno Szlacheckie, Borzyszkowy i Zapceń), tym samym terminem określa się również mieszkańców tego regionu, którzy zamieszkują również kaszubskie wsie w powiecie bytowskim[1]. Gochy graniczą na zachodzie z ziemią miastecką, na południu z północnymi krańcami dzisiejszego powiatu chojnickiego, na wschodzie z Zaborami i na północy z Pojezierzem Bytowskim. Wywodzi się stąd wiele kaszubskich rodów szlachty zaściankowej.

Główne miejscowości Gochów to:

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z kaszubską etymologią ludową nazwa Gochy pochodzi od słowa doch (kaszb. z niem. przecież), którego tamtejsza ludność miała rzekomo przesadnie nadużywać. W rzeczywistości kaszb. słowo gòchë oznacza nieurodzajne piaszczyste ziemie z kamieniami morenowymi, które są charakterystyczne dla tej części Kaszub.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. zaborypark.eco.pl: Podział regionalny kaszubskich grup etnicznych. [dostęp 29.12.2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-01)].