Gorden Kaye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gorden Kaye
Ilustracja
Zdjęcie z 1974 roku (fot. Allan Warren)
Imię i nazwisko Gordon Fitzgerald Kaye
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1941
Huddersfield, Anglia
Zawód aktor
Lata aktywności od 1968

Gorden Kaye, właśc. Gordon Fitzgerald Kaye (ur. 7 kwietnia 1941 w Huddersfield) – brytyjski aktor telewizyjny i teatralny, występował w roli René Artois w serialu ’Allo ’Allo!, za którą w 1986 był nominowany do Nagrody Telewizyjnej BAFTA.

Życiorys[edytuj]

Pochodzi z inteligenckiej rodziny - jego ojciec był inżynierem, pracował w fabryce traktorów w Huddersfield. Młody Gordon zakończył edukację na szkole średniej, po czym imał się różnych zajęć - pracował w zakładach tekstylnych, winiarskich i mechanicznych, był również prezenterem szpitalnego radiowęzła. W drugiej połowie lat 60. zaczął pracować jako aktor w północnej Anglii. Zadebiutował w nagrywanym w Manchesterze słuchowisku radiowym, wkrótce później pojawił się w teatrze telewizji. Pierwszy stały angaż aktorski otrzymał w teatrze w Bolton. Tam dostrzegli go producenci opery mydlanej Coronation Street, gdzie występował w latach 1969-1970.

Później stał się wziętym epizodystą i aktorem drugoplanowym, występującym w wielu serialach. W takich charakterze pojawił się też w serialach Davida Crofta: Are You Being Served? oraz It Ain't Half Hot Mum. W 1977 Croft powierzył mu drugoplanową, lecz bardzo wyrazistą rolę prezentera telewizyjnego w krótkotrwałym serialu Podróż Pani Noah. W pierwszej połowie lat 80. grywał w rolach szekspirowskich: najpierw w inscenizacji Życia i śmierci króla Jana dla Teatru Telewizji BBC, a następnie w wystawieniu Jak wam się podoba, przygotowanym przez Królewski Teatr Narodowy.

W 1982 Croft obsadził Kaye’a w głównej roli w swoim nowym serialu ’Allo ’Allo!. Grany przez niego Rene był właścicielem kawiarni w okupowanej przez Niemców Francji w czasie II wojny światowej, który mimo wyraźnej nadwagi i niezbyt ponętnej aparycji nie może opędzić się od zalotów własnych kelnerek. Kaye wystąpił we wszystkich 84 odcinkach serialu, a także w jego zagranej 1200 razy wersji teatralnej. W 2007 roku po latach powrócił do swej najsłynniejszej roli, występując w odcinku specjalnym Powrót ’Allo ’Allo! na antenie BBC oraz w trzyosobowej sztuce teatralnej na deskach teatru w Brisbane, wraz z Sue Hodge jako Mimi Labonq i Guyem Sinerem jako porucznikiem Gruberem.

Życie prywatne[edytuj]

W 1988 Kaye pod presją tabloidów przyznał, że jest gejem. Rok później wydał autobiografię Rene & Me: A Sort of Autobiography (Rene i ja: swego rodzaju autobiografia), w której opisał swe niełatwe doświadczenia z młodości, w której oprócz kwestii związanych z jego seksualnością, zmagał się też z nieśmiałością i nadwagą[1]. W 1990 uległ groźnemu wypadkowi samochodowemu, podczas którego złamany drewniany słup tablicy reklamowej przebił przednią szybę samochodu, a następnie wbił się w jego głowę, co sprawiło, że po przywiezieniu do szpitala stan aktora uznawany był za krytyczny.[2]. Ostatecznie udało mu się w pełni powrócić do zdrowia, choć odniesione obrażenia pozostawiły widoczne ślady na jego głowie.

Wybrana filmografia[edytuj]

Przypisy

  1. Gorden Kaye, Hilary Bonner, Rene & Me: A Sort of Autobiography, wyd. Sidgwick & Jackson, Londyn 1989, ISBN 0-283-99965-9.
  2. „On This Day: 25 January, 1990” - BBC Online

Linki zewnętrzne[edytuj]