Niewiadowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niewiadowo
wieś
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Goleniów
Liczba ludności (2006) 50
Strefa numeracyjna 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0775480
Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa lokalizacyjna gminy Goleniów
Niewiadowo
Niewiadowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Niewiadowo
Niewiadowo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Niewiadowo
Niewiadowo
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Niewiadowo
Niewiadowo
Ziemia53°39′24″N 14°53′52″E/53,656667 14,897778

Niewiadowo (do 1945 Harmsdorf) – niewielka wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. Miejscowość leży przy drodze z Żółwiej Błoci do Łożnicy, ok. 12 km na północny wschód od Goleniowa, na Równinie Goleniowskiej, w sercu Puszczy Goleniowskiej, nad rzeką Gowienicą, wzdłuż jej doliny.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy Niewiadowo jest wymieniane w dokumentach w roku 1580 jako lenno Bodzęcina. W XVII wieku znajdowało się tutaj kilkanaście gospodarstw oraz kościół i karczma. Od 1870 wieś chłopska z gospodarstwem leśnym należącym do Bodzęcina. W tym czasie liczyła sobie ok. 130 osób. Znajdowały się tutaj również budynek przemysłowy i szkoła. Pod koniec wieku założono tutaj folwark leśny należący do rodziny von Flemming, zarządzany przez niejakiego Weege. Wieś została założona na planie placu, później rozbudowała się do wielodrożnicy.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W centrum wsi znajduje się kościół w 1836 roku, zbudowany w stylu neogotyckim. Dawniej znajdował się tutaj kościół kamienny, wybudowany w roku 1596, z dostawioną w XVIII wieku wieżą. Wokół kościoła znajdował się cmentarz, który przeniesiono za wieś po wybudowaniu nowej świątyni. Obecny kościół, przebudowany w XX wieku, posiada zakrystię, prezbiterium i nową wieżę neogotycką z czynnym mechanizmem zegarowym. We wnętrzu zachowała się neogotycka ambona i mensa ołtarzowa. W oknach trzy witraże z końca XIX w. Kościół został poświęcony 8 maja 1952 r., ma wartość zabytkową. Jest to filia parafii św. Katarzyny w Goleniowie, pw. Wniebowzięcia NMP. Obecna zabudowa wsi pochodzi głównie z XIX i początków XX wieku. Są to domy murowane i ryglowe, typowa architektura wiejska. W Niewiadowie, oprócz kościoła i cmentarza, znajduje się leśniczówka i przystanek PKS. Okoliczne lasy to tereny atrakcyjne turystycznie dla turystów pieszych, cyklistów, myśliwych, zbieraczy jagód i grzybów, czy amatorów kąpieli, gdyż ok. 1 km na zachód od wsi znajduje się leśne jezioro Czerńsko. Wieś rolnicza.

Okoliczne miejscowości: Grabina, Białuń, Sobieszewo, Bodzęcin, Biebrówek