Grażyna Kania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grażyna Kania
Ilustracja
Grażyna Kania (fot. Markus Stein)
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1971
Rzeszów
Zawód reżyserka teatralna, aktorka, tłumaczka
Lata aktywności od 1996 roku

Grażyna Kania (ur. 24 kwietnia 1971 w Rzeszowie) – polska reżyserka teatralna, aktorka, tłumaczka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Wydziału Baletowego Policealnej Państwowej Szkoły Wokalno-Baletowej w Gliwicach, Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Wydziału Reżyserii Teatralnej Hochschule für Schauspielkunst „Ernst Busch” w Berlinie. Jej debiut aktorski miał miejsce 30 kwietnia 1996 na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie wystąpiła w roli Dorki w Zimowej opowieści Williama Szekspira w reżyserii Bogdana Hussakowskiego[1].

Otrzymała liczne stypendia: Stypendium Zagraniczne Uniwersytetu Jagiellońskiego , Stypendium Naukowe Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, Stypendium Fundacji im. Alfreda Toepfera w Hamburgu, Stypendium Fundacji im. Heinricha Bölla w Berlinie, Stypendium Literackie NRW „Künstlerdorf Schöppingen”.

Od 1999 roku pracuje jako reżyserka teatralna. Od 2002 roku również w Polsce. Teatry z jakimi współpracowała to m.in.: Deutsches Nationaltheater w Weimarze, Maxim-Gorki-Theater w Berlinie, Berliner Festspiele, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Rozmaitości, Teatr Dramatyczny oraz Teatr Powszechny w Warszawie.

Zrealizowała kilkadziesiąt inscenizacji, w tym również międzynarodowe. Jej prace były prezentowane na najważniejszych polskich festiwalach. Otrzymała liczne wyróżnienia i nagrody (m.in. nominacja do Niemieckiej Nagrody Teatralnej FAUST, nominacja do Feliksa Warszawskiego, nagroda za reżyserię na Festiwalu KONTAKT w Toruniu, Grand Prix an Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie).

Grażyna Kania pracuje również jako tłumaczka z języka niemieckiego i angielskiego zarówno dla teatru, jak i dla filmu, a także jako wykładowca na Wydziale Aktorskim (Universität der Künste, Hochschule für Schauspielkunst „Ernst Busch” w Berlinie, PWSFTviT w Łodzi).

Inscenizacje (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia, Grażyna Kania, Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 2017-03-31] (pol.).