Granica rosyjsko-ukraińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Granica międzypaństwowa
Mapa
Państwa graniczące

 Rosja
 Ukraina

Okres istnienia

od 26 grudnia 1991

Długość

1576 de iure km

Numeracja znaków granicznych

b.d.

Liczba przejść granicznych

b.d.

Granica rosyjsko-ukraińskagranica międzypaństwowa, pomiędzy Rosją a Ukrainą, niegdyś granica wewnątrz radziecka. Jest drugą co do długości granicą państwową na kontynencie europejskim.

Przebieg granicy[edytuj | edytuj kod]

Granica ciągnąca się na długości (de iure) 1576 km a (de facto) b.d. od wybrzeża Morza Azowskiego na południu do trójstyku z Białorusią na północy, powstała po rozpadzie ZSRR.

Rosja Rosyjskie jednostki administracyjne graniczące z Ukrainą[edytuj | edytuj kod]

Ukraina Ukraińskie jednostki administracyjne graniczące z Rosją[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przebieg granicy pokrywa się z przebiegiem granicy pomiędzy Ukraińską SRR i Rosyjską FSRR ustaloną w 1924 roku, ze zmianami w 1954 (19 lutego przyłączenie Krymu do USRR).

Granica formalnie powstała w 1991 po rozpadzie ZSRR i od tego czasu nie była w pełni przeprowadzona demarkacja. Traktat o demarkacji wspólnej granicy między ministrami spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji, został podpisany w dniu 17 maja 2010 roku i wszedł w życie w dniu 29 lipca tego samego roku.

Od wiosny 2014 roku granica w obecnym kształcie została zagrożona ze względu na interwencje wojsk rosyjskich na Ukrainie. Już w 2014 roku rząd ukraiński zaprezentował plan budowy systemu wzdłuż granicy z Rosją, o nazwie Projekt Mur. 19 listopada 2014 Rada Ministrów zatwierdziła dekret Prezydenta Ukrainy – jednostronnego wyznaczenia granicy ukraińsko-rosyjskiej. Projekt o nazwie Europejskie drzewo.

Obecnie granica jest strzeżona. Na większości swej długości znajdują się posterunki graniczne. Przekraczanie granicy jest dozwolone tylko na przejściach granicznych, których liczba jest ograniczona. Wiele dróg lokalnych na pograniczu ciągnących do granicy jest rozkopana lub zatarasowana z niemożliwością przejazdu.

Spory graniczne przed 2014 r.:

Od 2014 roku Federacja Rosyjska prowadzi działania na rzecz trwałych zmian terytorialnych kosztem Ukrainy. Po aneksji Krymu rozpoczęto działania wspierające ruchy separatystyczne na Ukrainie, w tym w szczególności wobec samozwańczych republik (Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa) w trakcie wojny w Donbasie[1].

Kwestia Donbasu stała się pretekstem do rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Menkiszak: Rosja: uznanie niepodległości Donbasu. osw.waw.pl, 2022-02-22. [dostęp 2022-02-22].
  2. Andrzej Wilk: Rosyjski atak na Ukrainę (24 lutego, godz. 20.30). osw.waw.pl, 2022-02-24. [dostęp 2022-02-22].