SWF

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy grafiki wektorowej. Zobacz też: Südwestfunk (SWF) – niemiecki nadawca radiowo-telewizyjny.

SWFformat zamknięty grafiki wektorowej, stworzony dla Flasha przez Macromedia (obecnie Adobe). Pliki tego formatu są nazywane Shockwave Flash Object.

Pliki SWF mogą zawierać animacje lub aplety o różnym stopniu interaktywności i funkcjonalności. Są czasami używane do tworzenia animowanej grafiki i menu na stronach internetowych. W zamierzeniu pliki SWF miały być wystarczająco małe do publikacji w internecie.

SWF jest obecnie dominującym formatem animacji wektorowych w sieci, przewyższając popularnością otwarty standard W3C - SVG.

Odtwarzanie[edytuj | edytuj kod]

Pliki SWF mogą być odtworzone przez przeglądarki internetowe z zainstalowaną odpowiednią wtyczką udostępnioną za darmo przez Adobe, a także przez inne pliki SWF wyeksportowane do plików wykonywalnych, nazywane projektorami.

Wolnym odtwarzaczem plików SWF jest m.in. Gnash udostępniony na GNU General Public License.

Historia formatu[edytuj | edytuj kod]

Początkowe ograniczenie możliwości prezentacji do obiektów wektorowych oraz obrazów zostało później rozszerzone o możliwość dodania dźwięków, filmów i obiektów pozwalających na interakcję z odbiorcą końcowym.

Mimo typowo internetowego przeznaczenia tego formatu, dopiero 1 lipca 2008 Adobe udostępniło kod pozwalający wyszukiwarkom Google i Yahoo przeglądać i indeksować pliki SWF.

Problemy z plikami w formacie SWF[edytuj | edytuj kod]

Pliki w formacie Flash mają szereg problemów użyteczności:

  • nie można ich przeglądać w poszukiwaniu wybranego tekstu,
  • nie ma możliwości podglądu konspektu ani ilości ramek kluczowych, o ile autor nie umieści takich narzędzi,
  • systemy operacyjne nie indeksują tekstu w plikach SWF, co utrudnia wyszukiwanie.