DjVu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
DjVu
Ikona formatu
Ilustracja
Rozszerzenia pliku

.djvu, .djv

Typ MIME

image/vnd.djvu

Producent

AT&T

Data opracowania

1996

Ostatnia wersja

wersja 27[1] / lipiec, 2006

Typ

format plików graficznych

Strona internetowa
Dawna wersja logo formatu

DjVu ([deʒaˈvy], por. déjà vu) – format plików graficznych. Pliki zapisywane w tym formacie posiadają rozszerzenie „djvu” lub „djv”.

Zamierzeniem twórców formatu DjVu było umożliwienie tworzenia cyfrowych bibliotek, w których książki byłyby przechowywane na nośnikach elektronicznych. Cel taki łączył się z koniecznością stworzenia formatu plików graficznych, który umożliwiałby przechowywanie zeskanowanego tekstu z jakością odpowiadającą papierowemu oryginałowi przy jednoczesnym względnie małym rozmiarze pliku[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

DjVu jest stosunkowo starą metodą wydajnej kompresji obrazu. Metoda ta była rozwijana przez naukowców amerykańskiego koncernu AT&T do kompresji kolorowych, skanowanych dokumentów. Oprogramowanie oparte na zakupionych od koncernu AT&T patentach formatu DjVu, stworzyła w późnych latach 90. XX w. amerykańska firma LizardTech Inc. (DocumentExpress w wersjach Enterprise lub Professional)[2].

20 października 2009 r. na stronie Lizardtech ukazała się informacja, że firmą zajmującą się technologią DjVu jest Caminova[3], z forum Lizardtech skasowano posty dotyczące DocumentExpress.

Informacje techniczne[edytuj | edytuj kod]

Djvu oparte jest na zaawansowanej (wciąż rozwijanej) metodzie segmentacji obrazu. Tworzenie pliku DjVu polega na rozdzieleniu dowolnie skomplikowanego obrazu na odrębne warstwy, a następnie poddaniu warstw odrębnym optymalizacjom i kompresjom.

Najczęściej stosowane warstwy to: tło (np. 100 dpi), czarno-biała warstwa tekstu najwyższej jakości (np. 300 dpi), warstwa koloru służąca jedynie do nałożenia koloru na czarno-białą warstwę tekstu (np. 25 dpi). Ponadto istnieje możliwość wprowadzenia do dodatkowej warstwy informacyjnej tekstu – treści uzyskanej metodą OCR. Umieszczenie w pliku tekstu umożliwia m.in. wyszukiwanie treści.

Dane w pliku DjVu zapisane są progresywnie, co pozwala na wyświetlenie części zawartości pliku, zanim zostanie do końca odczytany. Jest to przydatne zwłaszcza przy pobieraniu przez internet. W miarę pobierania pliku pojawiają się kolejne warstwy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. DjVu – lista wersji.
  2. a b DjVu Technology : Djvu [dostęp 2022-03-22] (ang.).
  3. LizardTech – Press Room – Press Release. lizardtech.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-20)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]