Grenadierzy pancerni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grenadierzy pancerni – oddziały piechoty w armii niemieckiej w okresie drugiej wojny światowej (są również częścią współczesnej armii niemieckiej).

Z reguły oddziały grenadierów pancernych współdziałały z czołgami w ramach dywizji grenadierów pancernych lub dywizji pancernych (podobnie jak fizylierzy w Armii Czerwonej). W odróżnieniu od jednostek piechoty i grenadierów, oddziały grenadierów pancernych miały więcej broni ciężkiej (np. dział i karabinów maszynowych) oraz były bardziej zmechanizowane (grenadierzy pancerni przemieszczali się przeważnie ciężarówkami lub transporterami opancerzonymi i mieli dużo dział pancernych i samobieżnych). Tym samym były to najlepiej wyposażone oddziały niemieckiej piechoty.

Pułki grenadierów pancernych zaczęły pojawiać się w niemieckich dywizjach pancernych w 1943 roku z przekształcenia pułków piechoty zmotoryzowanej. Powstały również dywizje grenadierów pancernych, które różniły się od dywizji pancernych tym, że zamiast pułku czołgów miały tylko batalion. W Wehrmachcie było do 16 takich dywizji, a w Waffen-SS - pod koniec wojny - 8 (nie wszystkie w pełnym składzie).

Grenadierzy pancerni w czasie ćwiczeń (2006).

Lista dywizji grenadierów pancernych:

Liczne dywizje pancerne zostały stworzone poprzez rozbudowę dywizji grenadierów pancernych (np. 1 Dywizja Pancerna SS "Leibstandarte SS Adolf Hitler", 5 Dywizja Pancerna SS "Wiking" i Korpus Pancerny Großdeutschland).

W połowie 1944 roku pułk grenadierów pancernych w dywizji pancernej Waffen-SS miał następujący skład (na przykładzie 25 Pułku Grenadierów Pancernych SS z 12 Dywizji Pancernej SS "Hitlerjugend"):

  • kompania sztabowa
  • 1. batalion - trzy kompanie grenadierów pancernych na transporterach opancerzonych, kompania broni ciężkiej, kompania zaopatrzenia
  • 2. batalion - trzy kompanie grenadierów pancernych na ciężarówkach, kompania broni ciężkiej, kompania zaopatrzenia
  • 3. batalion - trzy kompanie grenadierów pancernych na ciężarówkach, kompania broni ciężkiej, kompania zaopatrzenia
  • bateria artylerii przeciwlotniczej
  • bateria dział piechoty
  • kompania rozpoznawcza
  • kompania saperów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]