Grytviken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stacja wielorybnicza w Grytviken w 1989

Grytviken – opuszczona stacja wielorybnicza w brytyjskim terytorium zamorskim Georgia Południowa, na południowym Atlantyku. Była pierwszą stacją wielorybniczą w Antarktyce i jedną z kilku działających na wyspie. Znajdują się tam miejsca odwiedzane przez turystów przybywających na wyspę, m.in. Muzeum Georgii Południowej i grób sir Ernesta Shackletona. Funkcję stolicy terytorium pełni obecnie sąsiednie King Edward Point.

Grytviken założył w 1904 roku norweski kapitan żeglugi morskiej Carl Anton Larsen z powodu ogromnych stad wielorybów występujących w okolicznych wodach. Stacja działała do 1965 - zamknięto ją, jak inne na wyspie, z powodu doprowadzenia na skraj wymarcia pogłowia wielkich, opłacalnych ekonomicznie wielorybów w antarktycznych wodach. Po założeniu bazy wielorybniczej w tym miejscu, rozpoczęła się era przemysłowych połowów wielorybów w Antarktyce. Baza była pionierskim przedsięwzięciem. https://www.coolantarctica.com/Antarctica%20fact%20file/wildlife/whales/whaling1.php

Przed II wojną światową wybudowano tutaj skocznię narciarską o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 35 metrze. Obecnie (2013 rok) jest ona niemal całkowicie zniszczona - zachowały się jedynie drewniane pozostałości[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grytviken (ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2013-01-15].