Grytviken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stacja wielorybnicza w Grytviken w 1989

Grytviken – opuszczona stacja wielorybnicza w brytyjskim terytorium zamorskim Georgia Południowa, na południowym Atlantyku. Znajdują się tam miejsca odwiedzane przez turystów przybywających na wyspę, m.in. Muzeum Georgii Południowej i grób sir Ernesta Shackletona. Funkcję stolicy terytorium pełni obecnie sąsiednie King Edward Point.

Grytviken założył w 1904 roku norweski kapitan żeglugi morskiej Carl Anton Larsen, gdyż w okolicznych wodach występowały ogromne stada wielorybów. Stacja działała do sezonu 1965/1966[1] – zamknięto ją, jak inne na wyspie, z powodu doprowadzenia na skraj wymarcia pogłowia wielkich, opłacalnych ekonomicznie wielorybów w antarktycznych wodach. Po założeniu bazy wielorybniczej w tym miejscu, rozpoczęła się era przemysłowych połowów wielorybów w Antarktyce. Baza była pionierskim przedsięwzięciem[2].

Przed II wojną światową wybudowano tutaj skocznię narciarską o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 35 metrze. Obecnie (2020 rok) jest ona niemal całkowicie zniszczona – zachowały się jedynie jej drewniane pozostałości[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. oficjalna strona rządu Georgii Południowej i Sandwich Południowy www.gov.gs
  2. Whaling in Antarctica, www.coolantarctica.com [dostęp 2020-07-24].
  3. Grytviken. skisprungschanzen.com. [dostęp 2013-01-15]. (ang.).