Grzęda Sokalska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzęda Sokalska
Ilustracja
Grzęda Sokalska w Sulimowie, widok na Waręż
Mapa regionu
Megaregion Niż Wschodnioeuropejski
Prowincja Wyżyny Ukraińskie
Podprowincja Wyżyna Wołyńsko-Podolska
Makroregion Wyżyna Wołyńska
Mezoregion Grzęda Sokalska
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska:
woj. lubelskie
Ukraina
Grzęda Sokalska na mapie Roztocza

Grzęda Sokalska (851.13) – mezoregion fizycznogeograficzny w południowo-wschodniej Polsce i na Ukrainie, stanowiący ciąg wzniesień o charakterze garbów (zwanych grzędą). To skrajnie zachodni fragment Wyżyny Wołyńskiej. Region przecina górny Bug i rzeka Huczwa[1].

Region jest grzędą osiągającą wysokość bezwzględne od 240 do 260 m n.p.m., zbudowaną z utworów górnej kredy pokrytych warstwą lessów o miąższości dochodzącej do 20 metrów[2][1]. Ze względu na wykształcenie urodzajnych gleb w typie czarnoziemów, Grzędę Sokalską charakteryzuje rozwinięte rolnictwo. Są tu też niewielkie obszary leśne.

Główną miejscowością na obszarze Grzędy Sokalskiej jest Sokal na Ukrainie. Po stronie polskiej na terenie regionu leżą m.in. Tyszowce, Łaszczów, Rachanie, Dołhobyczów i Chłopiatyn, oraz na pograniczu Komarów-Osada.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mroczek P., Jary Z., Krawczyk M., 2015: Walory przyrodnicze i kulturowe zachodniej części Wyżyny Wołyńskiej. [w:] M. Flaga, P. Mroczek (red.), Stan i zmiany środowiska geograficznego wybranych regionów wschodniej Polski II, Lublin; 143-160.
  2. Buraczyński J., Wojtanowicz J., 1975: Nowe profile lessowe Grzędy Sokalskiej. Annales UMCS, sec. B, 28; 1–37.