Komarów-Osada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Komarów-Osada
Herb
Herb Komarowa-Osady
Kościół w Komarowie
Kościół w Komarowie
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat zamojski
Gmina Komarów-Osada
Strefa numeracyjna (+48) 84
Kod pocztowy 22-435
Tablice rejestracyjne LZA
SIMC 0890726
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Komarów-Osada
Komarów-Osada
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Komarów-Osada
Komarów-Osada
Ziemia 50°37′43″N 23°28′19″E/50,628611 23,471944

Komarów-Osadawieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Komarów-Osada. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Komarów-Osada.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o Komarowie-Osadzie pochodzą z I połowy XV wieku. Należał on wtedy do Wawrzyńca z Komorowa. Nieznana jest data uzyskania praw miejskich, jednak wiadomo, że posiadał je w XVIII wieku, kiedy to należał do rodziny Mierów. Rodzina ta ufundowała pierwszy kościół, który był filią kościoła parafialnego w Łabuniach. Prawa miejskie Komarów stracił w 1868 roku, w latach 1904-1911 wybudowano tu neogotycki kościół pw. Świętej Trójcy według projektu Kazimierza Skórewicza.

Pod Komarowem odbyły się dwie duże bitwy: w 1914 roku pomiędzy Austro-Węgrami a Rosją - zakończona zwycięstwem Austriaków (bitwa pod Komarowem), którzy wzięli ok. 10000 jeńców oraz bitwa kawaleryjska - bitwa pod Komarowem z 1920 roku, gdzie Polacy pod dowództwem Juliusza Rómmla pokonali bolszewicką armię konną Siemiona Budionnego.

Według spisu powszechnego z 1921 roku wieś liczyła ponad 4000 mieszkańców (większość stanowili Żydzi, ważną grupą byli też Ukraińcy), czyli ponad 4 razy więcej niż obecnie.

Z Komarowa-Osady pochodzą dwaj dowódcy Armii Krajowej, majorowie Zenon Jachymek ps. "Wiktor" i Hieronim Białowolski. Walczyli oni zarówno z żołnierzami III Rzeszy jak i UPA po 1944 roku. Major Jachymek był po wojnie skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Z powodu złego stanu zdrowia został zwolniony w 1956 roku, po dojściu do władzy Władysława Gomułki

Podczas II wojny światowej ludność znacznie zmalała jako że miejscowi Żydzi zginęli w wyniku holocaustu bądź wyjechali do Izraela, natomiast Ukraińcy zostali wysiedleni do ZSRR.

Geografia[edytuj]

Zarówno Komarów-Osada jak i gmina Komarów-Osada leżą na pograniczu trzech krain geograficznych: Grzędy Sokalskiej, Kotliny Hrubieszowskiej i Padołu Zamojskiego. Sama miejscowość jest też niejako granicą między pierwszą z nich - pagórkowatą i pozostałymi - płaskimi. W pobliżu Komarowa przepływa rzeka Sieniocha - dopływ Huczwy, do której uchodzi wiele drobnych cieków wodnych.

Klimat można określić jako umiarkowany ciepły przejściowy z cechami kontynentalnego. Lata są dość gorące, a zimy mroźne. Opady wynoszą ok. 600 mm rocznie.

Gospodarka[edytuj]

W okresie PRL-u funkcjonowały tu niewielkie zakłady przemysłowe, takie jak mleczarnia lub filia Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Obecnie jest to wieś o charakterze typowo rolniczym, działają tu też małe firmy usługowe (sklepy, apteki).

W okolicy Komarowa-Osady odkryto w latach 70. XX wieku złoża gazu ziemnego. Obszar gminy znajduje się na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]