HMS Theseus (1944)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy lotniskowca HMS Theseus (R64). Zobacz też: inne okręty nazwane HMS "Theseus".
HMS Theseus (R64)
Ilustracja
HMS „Theseus” w 1947
Historia
Stocznia Fairfield, Govan
Położenie stępki 6 stycznia 1943
Wodowanie 6 lipca 1944
 Royal Navy
Wejście do służby 9 stycznia 1946
Wycofanie ze służby 1958
Los okrętu zezłomowany w 1962
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 13 400 ton
Długość 212 m
Szerokość 24 m
Zanurzenie 7,2 m
Prędkość 25 węzłów
Zasięg 12000 Mm przy 14 węzłach
Uzbrojenie
30 dział przeciwlotniczych Bofors 40 mm
Wyposażenie lotnicze
48 samolotów
Załoga 1300

HMS Theseus (R64) – brytyjski lekki lotniskowiec typu Colossus, z okresu powojennego, zbudowany przez Fairfield w Govan dla Royal Navy. Chociaż zwodowany 6 lipca 1944, do służby wszedł dopiero w 1946, za późno by wziąć udział w drugiej wojnie światowej. Po włączeniu do służby używany był jako okręt szkolny.

HMS Theseus w 1947
HMS Theseus w 1947

W roku 1950, na początku wojny koreańskiej „Theseus” zawinął do Korei, by wziąć udział w operacjach. Jego pierwsza operacja polegała na niszczeniu nieprzyjacielskich umocnień i urządzeń łączności w Chinnampo oraz w innych rejonach. Druga operacja obejmowała tylko patrole powietrzne CAP (ang. Combat Air Patrol), ponieważ jego katapulta została uszkodzona i samoloty były niezdolne do lotu w pełnym uzbrojeniu z rakietami i bombami. Trzecim zadaniem był udział w działaniach specjalnych sił Wspólnoty Narodów. „Theseus” żeglował w towarzystwie okrętów z Sasebo w Japonii. Samoloty startujące z okrętu odniosły sukces podczas ataku na mosty, północnokoreańskie wojsko i inne cele, koncentrując się głównie na obszarze Chinnampo i powodując olbrzymie straty nieprzyjaciela.

Podczas czwartego patrolu operacyjnego, który zaczął się w połowie grudnia 1950, samoloty z „Theseusa” dostrzegły liczne pojazdy na lądzie, na północ od granicy dzielącej kraj. Po ataku, zniszczeniu uległo wiele pojazdów, od jeepów po czołgi i ciężarówki. Wkrótce również chińskie wojska stały się celem ataków samolotów wylatujących z „Theseusa”. Samoloty podczas tej operacji spędziły w powietrzu 1630 godzin i odpaliły ponad 1400 rakiet.

W następnym roku, 5 stycznia 1951 „Theseus” zaczął swój piąty patrol, wspierając amerykańską 25. Dywizję, która walczyła na południe od Osan w Korei Południowej.

Szósty patrol, który zaczął się pod koniec stycznia, zakończył się tragicznie. 26 stycznia podczas lądowania, pilot jednego z samolotów stracił panowanie nad maszyną i runął do morza. Niszczyciel typu Cr, HMS "Cossack" udał się w kierunku katastrofy, ale nie był w stanie pomóc. Wkrótce później inny pilot został zestrzelony, ale miał więcej szczęścia od poprzedniego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]