Hakeldama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hakeldama lub Hakeldamach (z aram., Pole Krwi) – jedno z miejsc znanych w starożytności i do dzisiaj istniejących w Jerozolimie; pole zakupione za pieniądze otrzymane przez Judasza Iskariotę za zdradzenie miejsca, w którym później pojmano Jezusa.

Hakeldama znajduje się na stoku wzgórza, który stromo schodzi w kierunku Doliny Gehenny, na południe od Starego Miasta, w pobliżu dzisiejszego greckiego monasteru św. Onufrego.

Nowy Testament aż dwa razy mówi o tym miejscu: w Ewangelii Mateusza (por. Mt 27,3-10) oraz w Dziejach Apostolskich (por. Dz 1,16-20). W pierwszym tekście Mateusz zwraca uwagę na to, iż Judasz opamiętał się i zwrócił 30 srebrników arcykapłanom i starszym. Ci nie chcieli ich przyjąć. Apostoł rzucił nimi w kierunku przybytku, we wnętrzu świątyni. Następnie powiesił się. Arcykapłani postanowili nie dawać ich do skarbca świątynnego. Zakupiono za nie tzw. Pole Garncarza, by na nim grzebać cudzoziemców. Drugi tekst autorstwa św. Łukasza, ucznia św. Pawła Apostoła, precyzuje nazwę - Hakeldamach w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia - i uściśla, iż to sam Judasz kupił pole: Za pieniądze, niegodziwie zdobyte, nabył ziemię i spadłszy głową na dół, pękł na pół i wypłynęły wszystkie jego wnętrzności (Dz 1,18).

Nowotestamentalne Pole Garncarza bogate było w glinę o odcieniu czerwonym. Wytwarzano na nim prawdopodobnie naczynia gliniane.

Obecność motywu biblijnego w kulturze zachodniej[edytuj]

  • W wydanym w 1974 tomiku poetyckim Pan Cogito Zbigniew Herbert zamieścił utwór zatytułowany Hakeldama. Utwór ten jest ewidentnym odwołaniem do motywu biblijnego znanego z Nowego Testamentu.
  • W 1975 powstał obraz Marcanciela Stuprò e Claudio Cintoli zatytułowany Aceldama.

Linki zewnętrzne[edytuj]