Halo (Formuła 1)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Halo – system ochrony kierowcy wykorzystywany w wyścigach samochodów typu Open-wheel car(inne języki), który składa się z zakrzywionego tytanowego pałąka umieszczonego nad głową kierowcy w celu jej ochrony.

Halo bolidu Ferrari SF71H Kimiego Räikkönena

System halo stał się obowiązkowy od 2018 roku w seriach wyścigowych: Formuła 1, Formuła 2, Formuła 3 oraz w Formule e. 29 listopada 2020 podczas Grand Prix Bahrajnu bolid Romaina Grosjeana uderzył w barierę z prędkością 192 km/h, a przeciążenie wyniosło 67G[1]. W tym wypadku system Halo odegrał ważną rolę w ochronie kierowcy.

Podczas niedzielnego Grand Prix Włoch 12 września 2021 roku doszło do bardzo niebezpiecznie wyglądającego zderzenia z udziałem czołowych kierowców Formuły 1. W połowie wyścigu Max Verstappen z Redbull Racing chciał wyprzedzić Lewisa Hamiltona z Mercedesa, ale odbił się od krawężnika i wleciał na bolid Brytyjczyka. Na kasku Hamiltona były ślady opon z pojazdu Verstappena. Dzięki systemowi "Halo" kierowca nie odniósł poważnych obrażeń. Ta część bolidu została poważnie uszkodzona od czasu zdarzenia.

W Grand Prix Wielkiej Brytanii kierowca Alfy Romeo Zhou Guanyu zaraz po rozpoczęciu wyścigu zderzył się z kierowcą Mercesa Georgem Russelem. W wyniku kolizji bolid chińskiego kierowcy zaczął sunąć do góry kołami przez pozostałą cześć toru aż do pierwszego zakrętu, gdzie po wjechaniu na żwir zaczął on koziołkować i przeleciał nad barierą ochronną złożoną z opon i zatrzymał się na siatce zaraz przed trybunami. Kierowca nie doznał poważnych obrażeń. Później Zhou przyznał, że Halo uratowało mu życie.[2]

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Ta część bolidu zbudowana jest z tytanu, masa tej części wynosi około 7 kilogramów i jest w stanie wytrzymać nacisk rzędu 12 000 kilogramów[3], czyli 16 bolidów Mercedes AMG F1 W10.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FIA concludes investigation into Romain Grosjean's accident at 2020 Bahrain Formula 1 Grand Prix and releases 2021 circuit racing safety initiatives [online], Federation Internationale de l'Automobile, 5 marca 2021 [dostęp 2021-10-25] (ang.).
  2. "I’m ok, all clear. Halo saved me today. Thanks everyone for your kind messages!"
  3. F1 Explained: The Halo, 29 sierpnia 2018.