Red Bull Racing
![]() Zespół podczas przedsezonowych testów na torze Barcelona-Catalunya (2019) | |
Pełna nazwa |
Oracle Red Bull Racing (od 2022) |
---|---|
Aktywna |
od 2005 |
Siedziba | |
Ważni ludzie | |
Założyciel | |
Dyrektor |
Christian Horner (od 2005) |
Dyrektor techniczny |
Adrian Newey (od 2006) |
Kierowcy |
Sergio Perez (od 2021) |
Kierowcy testowi |
Sébastien Buemi (od 2012)[1] |
Inne | |
Debiut | |
Mistrzostwa konstruktorów |
|
Mistrzostwa kierowców |
|
Strona internetowa |
Red Bull Racing (od 2022 Oracle Red Bull Racing[a])– zespół Formuły 1, powstały w 2005[3] roku na bazie Jaguar Racing, zespołu odkupionego od koncernu Ford pod koniec 2004 roku. Obok Scuderia AlphaTauri jest to jedna z dwóch ekip w stawce, będących w posiadaniu austriackiego producenta napojów energetycznych Red Bull[4]. Siedziba zespołu mieści się w Milton Keynes[3] w Wielkiej Brytanii, jednak zespół korzysta z austriackiej licencji[5].
Zespół zdobył sześciokrotnie mistrzostwo świata konstruktorów w sezonach 2010, 2011, 2012, 2013, 2022 oraz 2023. W klasyfikacji kierowców wygrywali Sebastian Vettel (cztery razy) i Max Verstappen (2 razy).
Szefem ekipy jest Brytyjczyk Christian Horner[6], który zarządza także zespołem Arden International, startującym w GP2 Series. Jednostki napędowe od 2007 do 2018 roku dostarczała firma Renault[7]. Od roku 2019 dostawcą silników jest Honda[8].
Historia[edytuj | edytuj kod]
Korzenie zespołu[edytuj | edytuj kod]

- Osobne artykuły:
Korzenie Red Bull Racing sięgają ekipy Stewart Grand Prix, założonej w 1996 roku przez trzykrotnego mistrza świata Jackiego Stewarta i jego syna Paula[9]. Zespół był mocno powiązany z Fordem, który zgodził się dostarczać nowej ekipie jednostki napędowe[9][10]. Zespół uczestniczył w 49 wyścigach, zdobywając łącznie 47 punktów[11]. Jedyne zwycięstwo dla zespołu zapewnił Johnny Herbert podczas Grand Prix Europy 1999[12]. To właśnie w 1999 team zanotował swój najlepszy rezultat, zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów[13].
W czerwcu 1999, Ford nabył zespół za 100 milionów dolarów[14]. 14 września 1999 dr Wolfgang Rietzle, dyrektor Jaguara ogłosił, że zespół będzie startował od sezonu 2000 pod nazwą Jaguar Racing[15]. Celem amerykańskiego koncernu miała być walka o tytuł mistrzowski w sezonie 2001, jednak do tego nie doszło[16]. Jaguar Racing brał udział w 85 wyścigach, zdobywając 49 punktów[17]. Eddie Irvine zapewnił ekipie dwa trzecie miejsca – w Grand Prix Monako 2001 i Grand Prix Włoch 2002[18]. Zespół najwyżej był sklasyfikowany w sezonach 2002-2004, zajmując siódme miejsce[17].

Wycofanie się Jaguara i sprzedaż zespołu[edytuj | edytuj kod]
We wrześniu 2004 amerykański koncern motoryzacyjny Ford postanowił wystawić na sprzedaż zespół Jaguar Racing, tłumacząc swoją decyzję kłopotami finansowymi[19]. Dwa miesiące później, 15 listopada ogłoszono, że nowym właścicielem zespołu został Red Bull[20]. Szczegóły umowy nie zostały ujawnione, jednak brytyjski serwis BBC Sport podał, że szef firmy Red Bull Dietrich Mateschitz zapłacił za zespół jedynie symbolicznego 1 dolara, w zamian zobowiązując się zainwestować w ciągu trzech lat 400 milionów dolarów w ekipę z Milton Keynes[21].
Red Bull w Formule 1[edytuj | edytuj kod]
Po raz pierwszy marka Red Bull pojawiła się w Formule 1 w 1989 roku, kiedy koncern wspierał Gerharda Bergera[22]. W sezonie 1995 austriacki producent został tytularnym sponsorem Saubera. Współpraca ze szwajcarskim zespołem trwała do sprzedaży Jaguara[23]. Logo Red Bulla pojawiało się również na samochodach ekipy Arrows w sezonach 2001 i 2002, ze względu na to, że jednym z reprezentantów brytyjskiego zespołu był Enrique Bernoldi, wspierany przez Red Bulla[24].
Sezon 2005: debiut[edytuj | edytuj kod]

Na początku istnienia zespołu stanowisko dyrektora sportowego objął Tony Purnell, który już wcześniej był związany z zespołem z Milton Keynes. Purnell nie rządził jednak długo zespołem – został zwolniony po niespełna dwóch miesiącach pracy razem ze swoim bliskim współpracownikiem Davidem Pitchforthem. Powodem zwolnienia miał być spór w kwestii obsadzenia stanowiska drugiego kierowcy zespołu[25]. Tym samym nowym dyrektorem sportowym został mianowany Christian Horner, który parę miesięcy wcześniej starał się o wykupienie zespołu Jordan Grand Prix[26]. Kilka dni później nowym dyrektorem technicznym został także Günther Steiner[27].
Pierwszy bolid Red Bull Racing został nazwany RB1. W sezonie 2005 zespół (podobnie jak wcześniej Jaguar Racing) korzystał z jednostek napędowych dostarczanych przez firmę Cosworth. Malowanie bolidu zostało zaprezentowane 7 lutego poprzez stronę internetową zespołu, a pierwsze testy odbyły się jeszcze tego samego dnia na torze w Jerez[28].
Pierwszym zakontraktowanym kierowcą został doświadczony Brytyjczyk David Coulthard[29], który dotychczas reprezentował zespół McLaren, zdobywając w jego barwach wicemistrzostwo świata w sezonie 2001. Pozycja drugiego kierowcy została natomiast podzielona pomiędzy dwóch kierowców programu rozwojowego Red Bull Junior Team – Christiana Kliena oraz Vitantonio Liuzziego. Sezon w kokpicie bolidu RB1 rozpoczął Austriak, podczas gdy Liuzzi otrzymał możliwość prowadzenia bolidu podczas piątkowych sesji treningowych[30]. W późniejszej części sezonu Ci dwaj kierowcy mieli wymieniać się swoimi rolami raz na cztery weekendy Grand Prix. Ostatecznie Red Bull Racing zadecydowało o tym, że Klien od Grand Prix Kanady powróci do bolidu na stałe, a Liuzzi został piątkowym testerem[31][32][33]. Także Amerykanin Scott Speed doczekał się swojego debiutu za kierownicą samochodu F1. Przypadła mu rola kierowcy podczas piątkowych treningów podczas Grand Prix Kanady i Stanów Zjednoczonych[34].
Zważywszy na fakt, iż pierwszy bolid Red Bull Racing był w dużej mierze zbudowany na podstawie zeszłorocznej konstrukcji Jaguara, debiutancki sezon austriackiego teamu w F1 można uznać za duży sukces. RB1 okazał się być bolidem znacznie bardziej konkurencyjnym od R5, używanego w sezonie 2004. Przez większość sezonu RBR plasowało się na szóstej lokacie w klasyfikacji konstruktorów, lecz ostatecznie zostało również pokonane przez szybko rozwijający się zespół BAR Honda. Sezon ekipa zakończyła z dorobkiem 34 punktów (24 zdobył Coulthard, 9 Klien, 1 Liuzzi).
Red Bull tworzy Toro Rosso[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Na przełomie sierpnia i września 2005 roku w serwisach internetowych pojawiła się informacja, jakoby firma Red Bull była jednym z siedmiu potencjalnych kupców włoskiego zespołu Minardi[35], który startował w F1 począwszy od sezonu 1985. Red Bull miałby wówczas szansę obsadzenia większej liczby miejsc na liście startowej, swoimi podopiecznymi z programu Red Bull Junior Team oraz innej juniorskiej ekipy Red Bull Team USA. Ostatecznie, 10 września Paul Stoddart, dotychczasowy właściciel Minardi potwierdził odsprzedanie zespołu firmie Red Bull GmbH[36].
Początkowo zespół miał się nazywać Squadra Toro Rosso[37] (wł. squadra – skład, zespół), jednak ostatecznie ekipa z Faenzy zadebiutowała jako Scuderia Toro Rosso (wł. scuderia – stajnia). Szefem teamu na początku jego istnienia został Austriak Franz Tost[38], zaś pierwszymi kierowcami mianowano Scotta Speeda i Vitantonio Liuzziego.
W lutym 2006 roku 50% udziałów w zespole wykupił były kierowca F1 Gerhard Berger[39]. Pozostał on z zespołem przez blisko trzy lata, jednak pod koniec 2008 roku zdecydował się on z powrotem odsprzedać swoją część akcji Dietrichowi Mateschitzowi[40].

Sezon 2006: z silnikami Ferrari[edytuj | edytuj kod]
W kwietniu 2005 roku ekipa Red Bull Racing potwierdziła podpisanie umowy z Ferrari na dostarczanie jednostek napędowych[41]. Posunięcie to miało m.in. związek ze zmianą regulaminu technicznego i ograniczeniem pojemności silników do 2,4 l. W sezonie 2006 Red Bull i Ferrari używały dokładnie tej samej specyfikacji silnika oznaczonej symbolem 056.
Skład zespołu zmienił się jedynie nieznacznie. Kontrakty przedłużyli obaj dotychczasowi kierowcy zespołu z Milton Keynes – David Coulthard[42] i Christian Klien[43]. Do zespołu dołączył jednak nowy kierowca testowy – Holender Robert Doornbos[44], który dotychczas miał okazję reprezentować zespół Minardi.
Nastąpiły również drobne zmiany w kierownictwie zespołu. Kontrakt z Red Bull Racing podpisał jeden z najbardziej cenionych w F1 projektantów – Adrian Newey[45], który zaprojektował m.in. dwa zwycięskie bolidy McLarena, gdy zespół ten zwyciężał w mistrzostwach w roku 1998 i 1999 oraz bolidy Williams, które w ciągu lat 1991–1997 zwyciężyły w 58 wyścigach F1 i zapewniły ekipie 9 tytułów mistrzowskich (4 kierowców i 5 konstruktorów).
Bolid na sezon 2006 został oznaczony jako RB2 i zadebiutował 15 grudnia 2005 r. na torze Silverstone, natomiast oficjalna prezentacja samochodu odbyła się na dzień przed pierwszym wyścigiem sezonu w Bahrjanie[46].

Już w pierwszym wyścigu Christian Klien zapewnił Red Bullowi punkty, finiszując na ósmej pozycji, podczas gdy jego partner Coulthard ukończył na 10. miejscu. Mimo wszystko samochód był bardzo zawodny – w ciągu pięciu rund dwa bolidy RB2 ukończyły wyścig 3 razy, zdobywając 2 punkty (Coulthard zdobył jeden punkt podczas GP Australii). Pierwszy sukces zespołu przyszedł podczas Grand Prix Monako, kiedy to brytyjski kierowca ukończył wyścig na trzeciej pozycji, zapewniając zespołowi pierwsze podium w historii. Poprzednicy Red Bull Racing – Jaguar oraz Stewart Grand Prix również osiągnęli swoje pierwsze podia podczas eliminacji rozgrywanej na ulicach Monte Carlo.
David Coulthard do końca sezonu punktował trzykrotnie (łącznie zdobywając 7 punktów), natomiast jego austriacki partner na punktowanej pozycji ukończył jeden wyścig. Austriak znalazł się w dość trudnej sytuacji, ponieważ w trakcie sezonu zespół z Milton Keynes ogłosił podpisanie umowy z Markiem Webberem, wedle której Australijczyk miał reprezentować RBR od sezonu 2007[47]. Wobec tego Red Bull zaoferował Klienowi szansę startów w serii DTM lub Champ Car[48]. Austriak nie zgodził się jednak na podpisanie kontraktu[49] i odszedł z zespołu na trzy wyścigi przed końcem sezonu. Jego miejsce w kokpicie zajął dotychczasowy kierowca testowy zespołu, Robert Dornboos[50], zaś szansę jazdy bolidem F1 podczas piątkowych treningów otrzymał dzięki temu Michael Ammermüller[51]. Red Bull nie zdobył jednak żadnych punktów podczas trzech ostatnich rund sezonu.
W ciągu całego sezonu zespół Red Bull Racing zgromadził na swoim koncie 16 punktów. Był to wynik o ponad połowę słabszy od rezultatu z sezonu 2005, jednak zespół z Milton Keynes utrzymał siódmą pozycję w klasyfikacji konstruktorów. David Coulthard zgromadził na swoim koncie 14 punktów i został sklasyfikowany na 13. pozycji wśród kierowców, zaś Christian Klien z dwoma punktami na koncie ukończył mistrzostwa pięć pozycji niżej od Brytyjczyka.
Od 2007 Do 2018: z silnikami Renault[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2007 bolidy zespołu są napędzane silnikami Renault. Skład zespołu został zmieniony w niewielkim stopniu: swoje stanowisko zachował David Coulthard, jego nowym partnerem był natomiast Australijczyk Mark Webber. W 2008 roku na trzeciego kierowcę zespołu został wybrany Szwajcar, Sébastien Buemi, wicemistrz Formuły 3 Euro Series w sezonie 2007 i wicemistrz serii GP2 Asia w roku 2008 (był to pierwszy rok rozgrywania tej azjatyckiej serii). Po sezonie 2008 David Coulthard postanowił zakończyć karierę w F1, pozostając kierowcą testowym RBR. Jego następcą został Niemiec Sebastian Vettel, najmłodszy w historii kierowca, który wygrał Grand Prix Formuły 1[52]. Podczas GP Chin 2009 Vettel zdobył pierwsze dla zespołu zwycięstwo w Formule 1[53]. Ten wynik powtórzył w Wielkiej Brytanii, Japonii oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Natomiast Mark Webber wygrał dwa wyścigi w Niemczech i Brazylii. Ostatecznie zespół zakończył sezon na drugim miejscu przez drugie miejsce w klasyfikacji kierowców Sebastiana Vettela i czwarte Marka Webbera. W sezonie 2010 Vettel wygrał pięć wyścigów (Malezja, Walencja, Japonia, Brazylia, ZEA), zaś Webber wygrał cztery wyścigi (Hiszpania, Monako, Wielka Brytania, Węgry). Ostatecznie Sebastian Vettel został mistrzem świata w sezonie 2010, a Webber zajął trzecie miejsce. Red Bull Racing został także mistrzem świata w klasyfikacji konstruktorów w sezonach 2010, 2011, 2012 oraz 2013.
W 2018 Red Bull Racing poinformował o zakończeniu wieloletniej, trwającej 12 lat, współpracy z dostawcą silników Renault. Po zakończeniu okresu umowy, która zakończyła się wraz z zakończeniem sezonu 2018, nowym dostawcą jednostek napędowych została Honda, która dostarczy silniki na sezony 2019 i 2020[54]. Japoński producent już wcześniej współpracował z zespołem juniorskim Red Bull Racing, Scuderia Toro Rosso (aktualnie jako Scuderia AlphaTauri) od sezonu 2017[55].
Od 2019: z silnikami Hondy[edytuj | edytuj kod]
Po obiecującym sezonie Hondy z ekipą Toro Rosso, główny zespół rodziny Red Bulla podchodził do sezonu 2019 nie bez obaw. W kontrakcie młodej gwiazdy zespołu - Maxa Verstappena znalazła się klauzula, jeśli zespół do połowy sezonu nie będzie na podium klasyfikacji konstruktorów, Holender może zmienić barwy. Pierwszy wyścig był dla zespołu obiecujący - Max stanął na podium. Holender do letniej przerwy stanął na podium jeszcze 4 razy, w tym dwa razy wygrał. Zadowolenie zespołu psuła postawa drugiego kierowcy - Pierre Gasly spisywał się dużo słabiej. Ani razu nie zdobył podium i tylko raz ukończył wyścig przed Holendrem, zdarzało mu się zostać zdublowanym przez zespołowego partnera podczas wyścigu. Z tego powodu na drugą część sezonu Alexander Albon został promowany do Red Bulla a Gasly zdegradowany do Toro Rosso. Tam również nie zdobył ani razu podium, ale spisywał się dużo lepiej. Częściej walczył na torze z partnerem zespołowym, a podium w GP Brazylii odebrał mu Lewis Hamilton, który nieprzepisowo spowodował obrócenie się bolidu Albona. Max Verstappen w drugiej fazie sezonu nie stracił tempa, zdobył 3 podia w tym jedno zwycięstwo. Red Bull zakończył sezon 2019 na trzecim miejscu w klasyfikacji konstruktorów, a Verstappen na trzecim miejscu w klasyfikacji kierowców.
Na sezon 2020 zespół szykował się do walki o tytuł mistrzowski. Pierwszym wyścigiem sezonu było GP Austrii - jeden z ulubionych torów Maxa. Pierwszego wyścigu jednakże Holender nie ukończył z powodu awarii. Fenomenalną jazdą wykazał się Albon, jechał po podium gdy jednak ponownie, zderzył się z Hamiltonem. Finalnie na 17 wyścigów Verstappen zdobył 11 podiów, w tym 2 zwycięstwa. Albon stanął na najniższym stopniu podium dwukrotnie, Jednakże Taj po kolizji w pierwszym wyścigu nie odzyskał dawnego tempa. Wielokrotnie odstawał od Holendra, popełniał błędy i nie potrafił wykorzystać potencjału samochodu. Dlatego od sezonu 2021 zespół zdecydował się zatrudnić Sergio Pereza jako drugiego kierowcę[56]. 2 października 2020 na zespół spadła zła wiadomość, Honda ogłosiła wycofanie się z F1 po sezonie 2021[57]
Wyniki w Formule 1[edytuj | edytuj kod]
- Osobny artykuł:
Źródło: Wyprzedź Mnie![58]
Sezon | Nazwa | Samochód | Silnik | Opony | Kierowcy | Punkty | Msc. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2005 | ![]() |
RB1 | Cosworth TJ2005 3.0 V10 | M | ![]() ![]() ![]() |
34 | 7 |
2006 | ![]() |
RB2 | Ferrari 056 2.4 V8 | M | ![]() ![]() ![]() |
16 | 7 |
2007 | ![]() |
RB3 | Renault RS27 2.4 V8 | B | ![]() ![]() |
24 | 5 |
2008 | ![]() |
RB4 | Renault RS27 2.4 V8 | B | ![]() ![]() |
29 | 7 |
2009 | ![]() |
RB5 | Renault RS27 2.4 V8 | B | ![]() ![]() |
153,5 | 2 |
2010 | ![]() |
RB6 | Renault RS27-2010 2.4 V8 | B | ![]() ![]() |
498 | 1 |
2011 | ![]() |
RB7 | Renault RS27-2011 2.4 V8 | P | ![]() ![]() |
650 | 1 |
2012 | ![]() |
RB8 | Renault RS27-2012 2.4 V8 | P | ![]() ![]() |
460 | 1 |
2013 | ![]() |
RB9 | Renault RS27-2013 2.4 V8 | P | ![]() ![]() |
596 | 1 |
2014 | ![]() |
RB10 | Renault Energy F1-2014 1.6 V6T | P | ![]() ![]() |
405 | 2 |
2015 | ![]() |
RB11 | Renault Energy F1-2015 1.6 V6T | P | ![]() ![]() |
187 | 4 |
2016 | ![]() |
RB12 | TAG Heuer 1.6 V6T | P | ![]() ![]() ![]() |
468 | 2 |
2017 | ![]() |
RB13 | TAG Heuer 1.6 V6T | P | ![]() ![]() |
368 | 3 |
2018 | ![]() |
RB14 | TAG Heuer 1.6 V6T | P | ![]() ![]() |
419 | 3 |
2019 | ![]() |
RB15 | Honda RA619H 1.6 V6T | P | ![]() ![]() ![]() |
417 | 3 |
2020 | ![]() |
RB16 | Honda RA620H 1.6 V6T | P | ![]() ![]() |
319 | 2 |
2021 | ![]() |
RB16B | Honda RA621H 1.6 V6T | P | ![]() ![]() |
559,5 | 2 |
2022 | ![]() |
RB18 | RBPT RBPTH001 1.6 V6T | P | ![]() ![]() |
759 | 1 |
2023 | ![]() |
RB19 | Honda RBPT RBPTH001 1.6 V6T | P | ![]() ![]() |
540* | 1* |
Uwagi[edytuj | edytuj kod]
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Sebastian Buemi, Red Bull Racing [dostęp 2020-06-09] (ang.).
- ↑ Sergio Sette Camara, Red Bull Racing [dostęp 2020-06-09] (ang.).
- ↑ a b Home – Team. RedBullRacing.com. [dostęp 2013-01-22]. (ang.).
- ↑ CONSTRUCTORS: RED BULL RACING. grandprix.com. [dostęp 2013-02-06]. (ang.).
- ↑ Press Release – International Court of Appeal – 08/04/2009. fia.com, 2009-04-08. [dostęp 2013-01-22]. (ang.).
- ↑ Home – Management. redbullracing.com. [dostęp 2013-01-22]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Red Bull Racing potwierdza przedłużenie umowy z Renault. f1wm.pl, 2009-12-16. [dostęp 2009-12-29]. (pol.).
- ↑ Nelly Pluto-Prondzyńska: Red Bull Racing łączy siły z Hondą. www.redbull.com, 2018-06-19. [dostęp 2019-01-19]. (pol.).
- ↑ a b Constructors — Stewart Grand Prix. grandprix.com. [dostęp 2023-05-02]. (ang.).
- ↑ STEWART GRAND PRIX JOINS FORMULA ONE. atlasf1.autosport.com, 1996-01-05. [dostęp 2023-05-02]. (ang.).
- ↑ Stewart. statsf1.com. [dostęp 2023-05-02]. (fr.).
- ↑ Stewart — Victoires. statsf1.com. [dostęp 2023-05-02]. (ang.).
- ↑ Klasyfikacje generalne 1999. f1wm.pl. [dostęp 2023-05-02]. (pol.).
- ↑ Ian Gordon: Motor Racing: Stewart sells up for pounds 100m. independent.co.uk, 1999-06-10. [dostęp 2023-05-02]. (pol.).
- ↑ Jaguar Announces Formula One Plans. independent.co.uk, 1999-09-14. [dostęp 2023-05-02]. (pol.).
- ↑ Mariusz Karolak: Stewart Grand Prix - rodzinny biznes w szkockim wydaniu. f1wm.pl, 2011-12-29. [dostęp 2023-05-02]. (pol.).
- ↑ a b Jaguar. statsf1.com. [dostęp 2023-05-02]. (fr.).
- ↑ Jaguar — Podiums. statsf1.com. [dostęp 2023-05-02]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Jaguar wycofuje się z Formuły 1. f1wm.pl, 2004-09-17. [dostęp 2023-05-02]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Jaguar Racing i Cosworth sprzedane. f1wm.pl, 2004-11-15. [dostęp 2023-05-02]. (pol.).
- ↑ Red Bull snaps up Jaguar F1 team. news.bbc.co.uk, 2004-11-15. [dostęp 2009-12-29]. (ang.).
- ↑ Poznajcie historię Gerharda Bergera. redbull.com, 2019-06-27. [dostęp 2023-05-02]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Red Bull prezentuje wstępną wersję malowania swoich bolidów. f1wm.pl, 2004-11-16. [dostęp 2009-12-29]. (pol.).
- ↑ Red Bull’s first attempt to appear on the grid. unracedf1.com, 2020-03-13. [dostęp 2023-05-02]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Spór o drugiego kierowcę powodem zmiany kierownictwa w Red Bull?. f1wm.pl, 2005-01-10. [dostęp 2009-12-29]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Christian Horner mianowany dyrektorem sportowym Red Bull Racing. f1wm.pl, 2005-01-07. [dostęp 2009-12-29]. (pol.).
- ↑ The F1 axe falls at Red Bull Racing. grandprix.com, 2005-01-07. [dostęp 2012-04-04]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Red Bull Racing przedstawia wygląd nowego bolidu RB1. f1wm.pl, 2005-02-07. [dostęp 2009-12-29]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: David Coulthard kierowcą Red Bull Racing w sezonie 2005. f1wm.pl, 2004-12-17. [dostęp 2009-12-30]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Christian Klien wystartuje w Australii obok Davida Coultharda. f1wm.pl, 2005-02-18. [dostęp 2009-12-30]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Liuzzi nie weźmie udziału w domowym wyścigu na Monzy. f1wm.pl, 2005-08-02. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Klien wystartuje także w wyścigu o Grand Prix Belgii. f1wm.pl, 2005-09-05. [dostęp 2009-12-30]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Klien wystartuje także w trzech ostatnich wyścigach sezonu. f1wm.pl, 2005-09-13. [dostęp 2009-12-30]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Red Bull potwierdza udział Speeda w piątkowych treningach. f1wm.pl, 2005-06-04. [dostęp 2009-12-30]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Red Bull zainteresowany wykupieniem zespołu Minardi?. f1wm.pl, 2005-09-02. [dostęp 2009-12-31]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Minardi sprzedane Red Bull - wiadomość oficjalna!. f1wm.pl, 2005-09-10. [dostęp 2009-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Squadra Toro Rosso zamiast Minardi w sezonie 2006. f1wm.pl, 2005-10-14. [dostęp 2009-12-31]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Franz Tost szefem zespołu Squadra Toro Rosso. f1wm.pl, 2005-11-01. [dostęp 2009-12-31]. (pol.).
- ↑ Grzegorz Więcek: Berger kupuje 50% udziałów w Toro Rosso. f1wm.pl, 2006-02-09. [dostęp 2009-12-31]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Red Bull znowu posiada 100% udziałów w Toro Rosso. f1wm.pl, 2008-11-25. [dostęp 2009-12-31]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Ferrari będzie dostawcą silników dla Red Bull od 2006 roku. f1wm.pl, 2005-04-23. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Coulthard przedłużył kontrakt z Red Bull na sezon 2006. f1wm.pl, 2005-07-05. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Red Bull Racing potwierdza pełny skład kierowców na sezon 2006. f1wm.pl, 2005-12-06. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Doornbos piątkowym testerem Red Bull Racing. f1wm.pl, 2005-11-29. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Newey dołącza do Red Bull (wiadomość oficjalna). f1wm.pl, 2005-11-08. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Coulthard zadowolony z debiutu bolidu RB2. f1wm.pl, 2005-12-16. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Coulthard i Webber kierowcami Red Bull w sezonie 2007. f1wm.pl, 2006-08-07. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Mariusz Karolak: Red Bull oferuje Klienowi starty w Champ Car. f1wm.pl, 2006-08-10. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Maciej Czapiński: Klien odrzuca ofertę Red Bulla. f1wm.pl, 2006-09-09. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Doornbos zastąpi Kliena począwszy od GP Chin (potwier.). f1wm.pl, 2006-09-10. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Ammermuller poprowadzi trzeci bolid RBR w Chinach i Japonii. f1wm.pl, 2006-09-27. [dostęp 2010-01-01]. (pol.).
- ↑ Igor Szmidt, Maraz: Vettel potwierdzony w Red Bull Racing na sezon 2009. f1wm.pl, 2008-07-17. [dostęp 2009-12-13]. (pol.).
- ↑ Vettel leads Red Bull to maiden one-two victory in China. formula1.com, 2009-04-19. [dostęp 2009-12-13]. (ang.).
- ↑ Red Bull Racing łączy siły z Hondą, Red Bull [dostęp 2020-06-09] (pol.).
- ↑ DriveTribe, DriveTribe [dostęp 2020-06-09] (ang.).
- ↑ Sergio Perez oficjalnie w Red Bull Racing .
- ↑ Honda opuszcza Formułę 1!, 2 października 2020 .
- ↑ Red Bull. f1wm.pl. [dostęp 2022-04-24]. (pol.).
- ↑ Red Bull – Entrant, chicanef1.com [dostęp 2022-04-24] (ang.).
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- Oficjalna strona zespołu. redbullracing.redbull.com. [dostęp 2017-12-29]. (ang.).
Formuły 1 uczestniczących obecnie w mistrzostwach świata | Chronologia konstruktorów|||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1950 | 1966 | 1970 | 1978 | 1981 | 1985 | 1986 | 1991 | 1993 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2015 | 2016 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 |
Ferrari | |||||||||||||||||||||||||||||
McLaren | |||||||||||||||||||||||||||||
Tyrrell | BAR | Honda | Brawn | Mercedes | |||||||||||||||||||||||||
Williams | |||||||||||||||||||||||||||||
Toleman | Benetton | Renault | Lotus | Renault | Alpine | ||||||||||||||||||||||||
Minardi | Toro Rosso | AlphaTauri | |||||||||||||||||||||||||||
Jordan | Midland | Spyker | Force India | Racing Point | Aston Martin | ||||||||||||||||||||||||
Sauber | BMW Sauber | Sauber | Alfa Romeo | ||||||||||||||||||||||||||
Stewart | Jaguar | Red Bull | |||||||||||||||||||||||||||
Haas |