Harvard Medical School

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harvard Medical School
Harvard University
Ilustracja
Budynki Szkoły
Data założenia 1782
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Boston
Liczba pracowników
• naukowych

10 884
Liczba studentów 1345
Dziekan Jeffrey Flier
Położenie na mapie Bostonu
Mapa lokalizacyjna Bostonu
Harvard Medical School
Harvard Medical School
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Harvard Medical School
Harvard Medical School
Położenie na mapie Massachusetts
Mapa lokalizacyjna Massachusetts
Harvard Medical School
Harvard Medical School
Ziemia42°20′08,67″N 71°06′18,50″W/42,335742 -71,105139
Strona internetowa

Harvard Medical Schoolamerykańska wyższa szkoła medyczna, stanowiąca jeden z dziewięciu wydziałów Harvard University. Od wielu lat znajduje się w czołówce szkół medycznych na świecie. Zarówno w 2010, jak i w 2011 zajęła pierwsze miejsce w rankingu miesięcznika U.S. News & World Report prezentującym najlepsze amerykańskie wyższe szkoły medyczne w zakresie badań naukowych[1][2].

W 2012 na Harvard Medical School uczy się 705 studentów na studiach lekarskich magisterskich (M.D.), 147 na stomatologicznych magisterskich (D.M.D.), 556 na studiach doktorskich (Ph.D.), oraz 155 na łączonych (M.D. – Ph.D. program)[3].

Pierwszy rok na Harvard Medical School składa się zwykle z 165 studentów medycyny, oraz 35 stomatologii. Po egzaminie wstępnym, studenci całego roku są dzieleni na 5 grup noszących imię sławnych absolwentów Harvard Medical School. Większość studentów pierwszorocznych mieszka w Vanderbilt Hall, znajdującym się naprzeciwko szkoły. M.D.-Ph.D program pozwala uzyskać tytuł M.D. na Harvard Medical School, oraz Ph.D na innym wydziale Harvardu, bądź na Massachusetts Institute of Technology. Nauka w tej szkole jest wyjątkowa, ponieważ w dużym stopniu opiera się na studium przypadku.

HMS jest trzecią najstarszą szkołą medyczną w Stanach Zjednoczonych. Została założona 19 września 1782 przez Johna Warerena, Benjamina Waterhouse i Aarona Dextera. Pierwsze wykłady zostały poprowadzone w piwnicy Ratusza w Harvardzie, a następnie w Kaplicy Holdena. Uroczyste odebranie dyplomów pierwszego rocznika, złożonego zaledwie z dwóch osób, odbyło się w 1788.

Laureaci Nagrody Nobla związani ze szkołą[edytuj | edytuj kod]

Piętnastu badaczy pracujących na Harvard Medical School jest laureatami Nagrody Nobla. W sumie, za pracę w laboratoriach Harvard Medical School zdobyli 9 nagród Nobla (8 z fizjologii lub medycyny, oraz 1 Pokojową Nagrodę Nobla)[4]. Byli to:

 • George Minot William Murphy(Fizjologia lub Medycyna, 1934), za odkrycia związane z leczeniem wątroby w przypadkach anemii
 • Fritz Lipmann(Fizjologia lub Medycyna, 1953) za odkrycie koenzymu A i jego pośredniczącej roli w metabolizmie
 • John Enders, Frederick Chapman Robbins* oraz Thomas Huckle Weller(Fizjologia lub Medycyna, 1954) za odkrycie zdolności wirusa polio do wzrostu w kulturach różnych typów tkanek
 • Baruj Benacerraf(Fizjologia lub Medycyna, 1980) za ich odkrycia dotyczące determinowanych genetycznie struktur na powierzchni komórek, które regulują odpowiedzi immunologiczne
 • David H. Hubel oraz Torsten Wiesel(Fizjologia lub Medycyna, 1981) za odkrycia dotyczące przekazywania informacji w układzie wzrokowym
 • Herbert Abrams, Eric Chivian oraz James Muller(Pokojowa Nagroda Nobla, 1985) nagroda dla ruchu Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej, który został zapoczątkowany przez pracowników HMS
 • Joseph Murray(Fizjologia lub Medycyna, 1990) za odkrycia dotyczące transplantacji narządów i komórek w leczeniu ludzkich chorób (razem z E. Donnall Thomas z Fred Hutchinson Cancer Research Center)
 • Linda B. Buck** – (Fizjologia lub Medycyna, 2004) za odkrycia związane z receptorami węchowymi i organizacją układu węchowego (razem z Richard Axel z Columbia University)
 • Jack Szostak(Fizjologia lub Medycyna, 2009) za odkrycie, jak chromosomy są chronione przez telomery i enzym telomerazę (razem z Elizabeth Blackburn z University of California oraz Carol Greider z Johns Hopkins University)

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Highest Ranking Medical Schools (ang.). ehow.com.
 2. US News Medical School Rank 2011 (ang.). Whichuniversitybest.blogspot.com.
 3. Facts & Figures | HMS, hms.harvard.edu [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 4. Facts & Figures | HMS, hms.harvard.edu [dostęp 2017-11-23] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]