Przejdź do zawartości

Harvard Medical School

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harvard Medical School
Harvard University
Godło
Ilustracja
Budynki Szkoły
Data założenia

1782

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

Boston

Liczba pracowników
• naukowych


10 884

Liczba studentów

1345

Dziekan

Jeffrey Flier

Położenie na mapie Bostonu
Mapa konturowa Bostonu, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Harvard Medical School”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Harvard Medical School”
Położenie na mapie Massachusetts
Mapa konturowa Massachusetts, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Harvard Medical School”
Ziemia42°20′08,67″N 71°06′18,50″W/42,335742 -71,105139
Strona internetowa

Harvard Medical Schoolamerykańska wyższa szkoła medyczna, stanowiąca jeden z dziewięciu wydziałów Harvard University. Od wielu lat znajduje się w czołówce szkół medycznych na świecie. Zarówno w 2010, jak i w 2011 zajęła pierwsze miejsce w rankingu miesięcznika U.S. News & World Report prezentującym najlepsze amerykańskie wyższe szkoły medyczne w zakresie badań naukowych[1][2].

W 2012 na Harvard Medical School uczy się 705 studentów na studiach lekarskich magisterskich (M.D.), 147 na stomatologicznych magisterskich (D.M.D.), 556 na studiach doktorskich (Ph.D.), oraz 155 na łączonych (M.D. – Ph.D. program)[3].

Pierwszy rok na Harvard Medical School składa się zwykle z 165 studentów medycyny, oraz 35 stomatologii. Po egzaminie wstępnym, studenci całego roku są dzieleni na 5 grup noszących imię sławnych absolwentów Harvard Medical School. Większość studentów pierwszorocznych mieszka w Vanderbilt Hall, znajdującym się naprzeciwko szkoły. M.D.-Ph.D program pozwala uzyskać tytuł M.D. na Harvard Medical School, oraz Ph.D na innym wydziale Harvardu, bądź na Massachusetts Institute of Technology. Nauka w tej szkole jest wyjątkowa, ponieważ w dużym stopniu opiera się na studium przypadku.

HMS jest trzecią najstarszą szkołą medyczną w Stanach Zjednoczonych. Została założona 19 września 1782 przez Johna Warerena, Benjamina Waterhouse i Aarona Dextera. Pierwsze wykłady zostały poprowadzone w piwnicy Ratusza w Harvardzie, a następnie w Kaplicy Holdena. Uroczyste odebranie dyplomów pierwszego rocznika, złożonego zaledwie z dwóch osób, odbyło się w 1788.

Laureaci Nagrody Nobla związani ze szkołą[edytuj | edytuj kod]

Piętnastu badaczy pracujących na Harvard Medical School jest laureatami Nagrody Nobla. W sumie, za pracę w laboratoriach Harvard Medical School zdobyli 9 nagród Nobla (8 z fizjologii lub medycyny, oraz 1 Pokojową Nagrodę Nobla)[4]. Byli to:

 • George Minot William Murphy(Fizjologia lub Medycyna, 1934), za odkrycia związane z leczeniem wątroby w przypadkach anemii
 • Fritz Lipmann(Fizjologia lub Medycyna, 1953) za odkrycie koenzymu A i jego pośredniczącej roli w metabolizmie
 • John Enders, Frederick Chapman Robbins* oraz Thomas Huckle Weller(Fizjologia lub Medycyna, 1954) za odkrycie zdolności wirusa polio do wzrostu w kulturach różnych typów tkanek
 • Baruj Benacerraf(Fizjologia lub Medycyna, 1980) za ich odkrycia dotyczące determinowanych genetycznie struktur na powierzchni komórek, które regulują odpowiedzi immunologiczne
 • David H. Hubel oraz Torsten Wiesel(Fizjologia lub Medycyna, 1981) za odkrycia dotyczące przekazywania informacji w układzie wzrokowym
 • Herbert Abrams, Eric Chivian oraz James Muller(Pokojowa Nagroda Nobla, 1985) nagroda dla ruchu Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej, który został zapoczątkowany przez pracowników HMS
 • Joseph Murray(Fizjologia lub Medycyna, 1990) za odkrycia dotyczące transplantacji narządów i komórek w leczeniu ludzkich chorób (razem z E. Donnall Thomas z Fred Hutchinson Cancer Research Center)
 • Linda B. Buck** – (Fizjologia lub Medycyna, 2004) za odkrycia związane z receptorami węchowymi i organizacją układu węchowego (razem z Richard Axel z Columbia University)
 • Jack Szostak(Fizjologia lub Medycyna, 2009) za odkrycie, jak chromosomy są chronione przez telomery i enzym telomerazę (razem z Elizabeth Blackburn z University of California oraz Carol Greider z Johns Hopkins University)

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Highest Ranking Medical Schools. ehow.com. (ang.).
 2. US News Medical School Rank 2011. Whichuniversitybest.blogspot.com. (ang.).
 3. Facts & Figures | HMS [online], hms.harvard.edu [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2012-03-05] (ang.).
 4. Facts & Figures | HMS [online], hms.harvard.edu [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-25] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]