Przejdź do zawartości

Torsten Wiesel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Torsten Wiesel
Ilustracja
Torsten Nils Wiesel (2006)
Państwo działania

Szwecja, Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

3 czerwca 1924
Uppsala

Specjalność: neurobiologia
Alma Mater

Instytut Karolinska

Uczelnia

Johns Hopkins University,
Harvard Medical School,
Uniwersytet Rockefellera

Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Torsten Nils Wiesel (ur. 3 czerwca 1924 w Uppsali) – szwedzki neurobiolog, profesor na uczelni Harvard Medical School w Bostonie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Fritza Wiesela, psychiatry pracującego w szpitalu Beckomberga sjukhus[1], W 1954 roku ukończył studia medyczna w Instytucie Karolinska w Sztokholmie[2]. Wśród jego wykładowców był Carl Gustaf Bernhard Pozostał przez rok w instytucie jako instruktor fizjologii, a następnie wyjechał na staż podoktorski w zespole Stephena Kufflera na Johns Hopkins University w Baltimore[1]. Tam rozpoczął współpracę z Davidem Hublem. Ich badania, prowadzone na zwierzętach laboratoryjnych, dotyczyły badania przepływu impulsów nerwowych z oka do kory wzrokowej, co pozwoliło na opisanie jej elementów strukturalnych i funkcjonalnych. Badali także zaburzenia widzenia u młodych zwierząt, co utwierdziło ich w przekonaniu, że w przypadku wad wzroku wykrywanych u niemowląt, konieczna jest szybka interwencja chirurgiczna[2].

W 1959 roku Stephen Kuffler otrzymał propozycję objęcia stanowiska profesora farmakologii w Harvard Medical School. Wraz z nim przenieśli się członkowie jego zespołu, w tym Wiesel i Hubel. Od 1973 roku Wiesel kierował tam Wydziałem Neurobiologii[1].

W 1981 roku Torsten Wiesel i David Hubel otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mechanizmu przetwarzania informacji wzrokowych. Trzecim laureatem (1/2) był Roger Wolcott Sperry, nagrodzony za prace dotyczące rozdzielonego mózgu[3].

W 1983 roku Wiesel objął stanowisko profesora na Uniwersytecie Rockefellera[2].

Wyróżnienia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Torsten N. Wiesel Biographical. [w:] nobelprize.org [on-line]. [dostęp 2019-02-10]. (ang.).
  2. a b c Torsten Wiesel, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2019-02-10] (ang.).
  3. The Nobel Prize in Physiology or Medicine 1981. Nobelprize.org. Nobel Media AB, 1981. [dostęp 2015-06-05].