Linda B. Buck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linda Brown Buck, 2005

Linda Brown Buck (ur. 29 stycznia 1947 w Seattle) – amerykańska lekarka, w 2004 otrzymała wraz z Richardem Axelem Nagrodę Nobla za swoje osiągnięcia w badaniach nad receptorami węchowymi i układem węchowym.

Linda Buck i Richard Axel odkryli, w jaki sposób nos człowieka rozpoznaje, a jego mózg zapamiętuje około 10 tysięcy różnych zapachów. Sklonowali oni geny kodujące receptory węchowe i wykazali, że należą one do rodziny białek – receptorów sprzężonych z białkiem G. Na podstawie analizy DNA szczura ocenili, że w genomie ssaczym znajduje się około tysiąca genów kodujących receptory węchowe[1]. W dalszych pracach wykazali, że każdy neuron węchowy zawiera tylko jeden rodzaj receptora węchowego, i że informacje ze wszystkich neuronów, w których zachodzi ekspresja tego samego receptora, są zbierane w pojedynczym kłębuszku opuszki węchowej[2].

Linda Buck ukończyła studia w zakresie psychologii i mikrobiologii na University of Washington w Seattle. W 1980 otrzymała tytuł doktora w dziedzinie immunologii na University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas. Staż podoktorski odbyła na Columbia University pod kierunkiem Richarda Axela.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Buck L, Axel R. (1991) A novel multigene family may encode odorant receptors: a molecular basis for odor recognition. Cell 65:175-87. PMID 1840504
  2. Ngai J, Dowling MM, Buck L, Axel R, Chess A. (1993) The family of genes encoding odorant receptors in the channel catfish Cell. 72:657-66. PMID 7916654