Heinz Dundersztyc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heinz Dundersztyc
Doktor D, Doof,Dusiek
Pierwsze wystąpienie Kolejka
Ostatnie wystąpienie "Czas Dojrzeć"
Twórca Dan Povenmire
Jeff „Swampy” Marsh
Grany przez Stany Zjednoczone Dan Povenmire
Polska Wojciech Paszkowski
Liczba odcinków 100
Dane biograficzne
Rodzina małżeństwo: Charlene Dundersztyc (była żona)
dzieci: Vanessa Dundersztyc
Inne informacje
Specjalność przejmowanie władzy na obszarze Trzech Stanów

Doktor Heinz Dundersztyc – pierwszoplanowy antagonista z serialu animowanego Fineasz i Ferb, stworzony przez Dana Povenmire i Jeffa „Swampy'ego” Marsha[1]. W amerykańskiej wersji serialu głosu Heinzowi użycza Dan Povenmire[1], zaś w polskiej Wojciech Paszkowski[2].

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Postać doktora Dundersztyca po raz pierwszy pojawiła się w pilotowym odcinku serialu i od tego czasu nie pojawił się tylko w epizodzie „Izabella i Świątynia soku”. Wiecznie niekompetentny i zapominalski szalony naukowiec Dundersztyc jest głównym czarnym charakterem serialu i najważniejszą postacią drugiego planu.

Celem życiowym Dundersztyca jest „przejęcie władzy na obszarze Trzech Stanów”, co próbuje osiągnąć za pomocą różnorakich przyrządów i wynalazków, których nazwy zwykle kończą się przyrostkiem „-inator”. Ze swoją byłą żoną Charlene ma córkę Vanessę, którą stara się uszczęśliwić spóźnionymi prezentami. Ciekawostką jest to, że Heinz na sygnał oczekiwania w swoim telefonie ma ustawiony „Dżingiel zła”. Prawie zawsze, gdy Pepe (Agent P) udaremnia jego nikczemne plany, Dundersztyc krzyczy: „A niech cię, Pepe Panie Dziobaku!” lub „A żeby cię Pepe Panie Dziobaku!”.

W większości odcinków serialu, Dundersztyc ma zły plan lub wynalazek, którego przyczynę powstania często wyjaśnia za pomocą retrospekcji ze swojej młodości. Dotyczą one przeżyć Heinza z czasów jego dzieciństwa w fikcyjnej wsi Gimmelschtump w Druselstein[3], kiedy to był krzywdzony przez swoich rodziców zakazujących mu niemalże wszystkiego, zmuszających do pracy jako krasnal ogrodowy lub do noszenia sukienek. W końcu rodzice porzucili go i został wychowany przez oceloty. Dundersztyc często używa monologów[3] i stosuje przemoc fizyczną wobec swego nemesis Pepe Pana Dziobaka, antropomorficznego dziobaka, należącego do zwierzęcej agencji zwalczającej przemoc o nazwie O.B.F.S (organizacja bez fajnego skrótu)[4]. W marketingu, postać doktora Dundersztyca pojawia się w kilku rodzajach towarów nawiązujących do serialu, w szczególności w książkach[5][6][7][8] i grach wideo[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Phineas and Ferb (2007). W: IMDb [on-line].
  2. Wojciech Paszkowski – oficjalna strona. [dostęp 2011-01-08].
  3. a b „The Geek Dads” Podcast interview with Povenmire & Marsh.
  4. Wehikuł ambarasu. scenariusz i reżyseria: Dan Povenmire. Fineasz i Ferb. Disney Channel. 2008-03-01 (US)/2008-02-29 (PL). Odcinek 7, seria 1.
  5. Jasmine Jones: Speed Demons. Disney Press, 2009. ISBN 1-4231-1628-3.
  6. Lara Rice Bergen: Runaway Hit. Disney Press, 2009. ISBN 1-4231-1797-2.
  7. Wild Surprise. W: Google Shopping [on-line].
  8. Thrill-o-rama. W: Google Shopping [on-line].
  9. Phineas and Ferb :: DS Game Review. Kidzworld. [dostęp 2009-05-02].