Heinz Dundersztyc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Heinz Dundersztyc
Pierwszy odcinek Kolejka
Ostatni odcinek "Czas Dojrzeć"
Twórca Dan Povenmire
Jeff „Swampy” Marsh
Grany przez Stany Zjednoczone Dan Povenmire
Polska Wojciech Paszkowski
Liczba odcinków 100
Informacje
Imię i nazwisko Heinz Dundersztyc
Przydomek Doktor D, Doof,Dusiek
Specjalność przejmowanie władzy na obszarze Trzech Stanów
Małżonek Charlene Dundersztyc (była żona)

Doktor Heinz Dundersztyc – pierwszoplanowy antagonista z serialu animowanego Fineasz i Ferb, stworzony przez Dana Povenmire i Jeffa „Swampy” Marsha[1]. W amerykańskiej wersji serialu głosu Heinzowi użycza Dan Povenmire[1], zaś w polskiej Wojciech Paszkowski[2].

Opis postaci[edytuj]

Postać doktora Dundersztyca po raz pierwszy pojawiła się w pilotowym odcinku serialu i od tego czasu nie pojawił się tylko w epizodzie „Izabella i Świątynia soku”. Wiecznie niekompetentny i zapominalski szalony naukowiec Dundersztyc jest głównym czarnym charakterem serialu i najważniejszą postacią drugiego planu.

Celem życiowym Dundersztyca jest „przejęcie władzy na obszarze Trzech Stanów”, co próbuje osiągnąć za pomocą różnorakich przyrządów i wynalazków, których nazwy zwykle kończą się przyrostkiem „-inator”. Ze swoją byłą żoną Charlene ma córkę Vanessę, którą stara się uszczęśliwić spóźnionymi prezentami. Ciekawostką jest to, że Heinz na sygnał oczekiwania w swoim telefonie ma ustawiony „Dżingiel zła”. Prawie zawsze, gdy Pepe (Agent P) udaremnia jego nikczemne plany, Dundersztyc krzyczy: „A niech cię, Pepe Panie Dziobaku!” lub „A żeby cię Pepe Panie Dziobaku!”.

W większości odcinków serialu, Dundersztyc ma zły plan lub wynalazek, którego przyczynę powstania często wyjaśnia za pomocą retrospekcji ze swojej młodości. Dotyczą one przeżyć Heinza z czasów jego dzieciństwa w fikcyjnej wsi Gimmelshtump w Druselstein[3], kiedy to był krzywdzony przez swoich rodziców zakazujących mu niemalże wszystkiego, zmuszających do pracy jako krasnal ogrodowy lub do noszenia sukienek. W końcu rodzice porzucili go i został wychowany przez oceloty. Dundersztyc często używa monologów[3] i stosuje przemoc fizyczną wobec swego nemesis Pepe Pana Dziobaka, antropomorficznego dziobaka, należącego do zwierzęcej agencji zwalczającej przemoc o nazwie O.B.F.S (organizacja bez fajnego skrótu)[4]. W marketingu, postać doktora Dundersztyca pojawia się w kilku rodzajach towarów na podstawie serialu, w szczególności w książkach[5][6][7][8] i grach wideo[9].

Przypisy

  1. a b Phineas and Ferb (2007). W: IMDb [on-line].
  2. Wojciech Paszkowski – oficjalna strona. [dostęp 2011-01-08].
  3. a b „The Geek Dads” Podcast interview with Povenmire & Marsh.
  4. Wehikuł ambarasu. scenariusz i reżyseria: Dan Povenmire. Fineasz i Ferb. Disney Channel. 2008-03-01 (US)/2008-02-29 (PL). Odcinek 7, seria 1.
  5. Jasmine Jones: Speed Demons. 2009. ISBN 1423116283.
  6. Lara Rice Bergen: Runaway Hit. 2009. ISBN 1423117972.
  7. Wild Surprise. W: Google Shopping [on-line].
  8. Thrill-o-rama. W: Google Shopping [on-line].
  9. Phineas and Ferb :: DS Game Review. Kidzworld. [dostęp 2009-05-02].