Fineasz Flynn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fineasz Flynn
Phineas Flynn
Pierwsze wystąpienie Kolejka
Ostatnie wystąpienie Ostatni dzień lata
Twórca Dan Povenmire
Jeff „Swampy” Marsh
Grany przez Vincent Martella
Dubbing Wit Apostolakis-Gluziński
Liczba odcinków 92
Dane biograficzne
Pochodzenie Stany Zjednoczone
Płeć Chłopiec
Rodzina małżeństwo: Izabela Garcia–Shapiro
Inne informacje
Wiek 10 lub 12 lat
Specjalność pomysły i robienie wynalazków

Fineasz Flynn (ang. Phineas Flynn) – postać fikcyjna z serialu animowanego Fineasz i Ferb.

Fineasz jest miłym chłopcem, mieszkającym w Danville. Jest on dzieckiem o trójkątnej twarzy, niebieskich oczach i włosach koloru czerwonego. Chodzi ubrany w pomarańczowo–białą bluzkę w paski i jeansowe spodnie. Codziennie, razem ze swoim bratem Ferbem, buduje wynalazki, których nie są w stanie zrobić zwykłe dzieci. W przeciwieństwie do Ferba, jest bardzo gadatliwy. Ma 9 lub 10 lat (w zależności od sezonu)[1]. Lubi fotele masujące i chciałby na nich codziennie siedzieć. Ma też zwierzątko - dziobaka Pepe, który zawsze znika, gdy chłopcy myślą nad tym, co zrobić danego dnia.

Fineasz tworzy wynalazki dla zabawy, bądź by pomóc przyjaciołom. O prawie wszystkich ich wynalazkach wie ich siostra, Fretka, która chce udowodnić mamie, że chłopcy są niezwykłymi ludźmi mogącymi zbudować wszystko. Linda, ich matka, nie wierzy jej i uważa Fretkę za komediantkę z wybujałą wyobraźnią, ponieważ wynalazki chłopców często znikają w niewyjaśnionych dla nich okolicznościach. W odcinku Nawet nie mrugnij rodzeństwo i ich przyjaciele postanawiają sprawdzić, co stanie się z „wielkim i oczywistym” wynalazkiem Fineasza i Ferba.

Podkochuje się w Izabeli co widać w niektórych odcinkach. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Baljeet Tjinder, Buford van Stomm i Django. Ma również swojego fana Irvinga.

W filmie Fineasz i Ferb: Podróż w drugim wymiarze Fineasz poznaje prawdę dotyczącą działalności Pepe Pana Dziobaka (zwierzak ma pseudonim Agent P i walczy ze złym doktorem Heinzem Dundersztycem).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W odcinku Kwantowa Opowieść, w przyszłości oddalonej o 20 lat, Linda mówi że jej Fineasz i Ferb mają po 30 lat.