Beata Wyrąbkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Beata Wyrąbkiewicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia 1972
Toruń, Polska

Beata Wyrąbkiewicz (ur. 16 stycznia 1972 w Toruniu) – polska aktorka dubbingowa, musicalowa, teatralna, a także filmowa, piosenkarka warszawskich teatrów.

Życiorys[edytuj]

Związana z teatrami Studio Buffo i Roma. Grała główną rolę Anki w musicalu Metro w reżyserii Janusza Józefowicza. W latach 90. XX w. śpiewała w programie MdM Manna i Materny. W 2000 roku została wydana płyta Grosz do Grosza z udziałem Beaty Wyrąbkiewicz, Anny Mamczur i Barbary Melzer z niektórymi piosenkami, wykonywanymi w tym programie[1].

Od 2002 roku jest jedną z wokalistek w koncertach Kwartetu Szafa Gra, gdzie wykonuje covery znanych piosenek[2]. Oprócz tego występuje czasem gościnnie na innych koncertach. 15 marca 2003 roku wystąpiła w spektaklu Mandarynki i pomarańcze[3]. W 2012 roku występowała w spektaklu I tak cię kocham jako Lili[4].

Piosenki w jej wykonaniu można usłyszeć na kilku składankowych płytach ze Studia Buffo oraz związanych z musicalami, w których występowała.

Nagrała kilka płyt dla dzieci związanych z programami Mama i ja oraz Domisie. Oprócz tego jej piosenki są na kilku innych płytach dla dzieci, między innymi z serii Wesołe Podwórko oraz Pioseneczki Jedyneczki. Nagrała również kilka audiobooków dla dzieci.

W 2009 roku podłożyła głos w głównej roli w słuchowisku radiowym Mała Syrenka[5].

Swój talent do udawania głosu małego dziecka wykorzystuje w dubbingu do bajek, w latach 1996-2003 użyczała głosu kukiełce Margolci w programie Mama i ja. W 1999 roku występowała w programie dla dzieci Lato z Kąfacelą w dwóch rolach – jako Margolcia i we własnej osobie. Od 2014 roku znów podkłada głos pod tą postać w programie Margolcia i Miś zapraszają dziś. Pojawiała się również w niektórych odcinkach programu Jedyneczka, wykonując część piosenek. Od 2004 r. występuje jako Pysia w programie telewizyjnym Domisie oraz w spektaklach teatralnych dla dzieci Domisie (dawniej Teatr Palladium, obecnie Teatr Kamienica i imprezy okolicznościowe)[6] i Wielka Przygoda Małej Księżniczki (dawniej Teatr „Capitol”, obecnie jedynie imprezy okolicznościowe)[7].

31 stycznia 2011 roku ponownie zagrała główną rolę Anki w Metrze z okazji 20-lecia musicalu[8]. W 2013 roku wzięła udział w nagraniu charytatywnego teledysku Realicja: Magia Świąt[9]. 4 czerwca 2014 zagrała jedną z pobocznych ról w spektaklu Metro dla Alicji, zorganizowanym w celu zebrania pieniędzy dla Alicji Borkowskiej, artystki z pierwszej obsady, która przeszła udar mózgu[10].

Ma córkę Zofię, która urodziła się w 2005 roku[11].

Musicale[edytuj]

  • Metro w teatrze Studio Buffo – główna rola Anki
  • Do grającej szafy grosik wrzuć
  • Grosik 2
  • Przeboje
  • Obok Nas
  • 2001: Niedziela na Głównym
  • 2002-2004: Grease w Teatrze Muzycznym Roma – główna rola Sandy Dumbrowski

Audiobooki[edytuj]

Polski dubbing[edytuj]

Poniższy spis zawiera tylko wybrane role dubbingowe Beaty Wyrąbkiewicz.

Filmy i seriale[edytuj]

Beata Wyrąbkiewicz od 2001 roku podkłada głos w głównej roli Barbie w każdym filmie o tej postaci, wykonując również większość piosenek.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]