Przejdź do zawartości

Pepe Pan Dziobak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agent P
Pepe Pan Dziobak
Agent P
Pepe
Pierwsze wystąpienie

Kolejka

Twórca

Dan Povenmire
Jeff „Swampy” Marsh

Grany przez

Dee Bradley Baker

Liczba odcinków

65

Dane biograficzne
Pochodzenie

Danville

Przynależność

rodzina Flynn-Fletcher

Płeć

samiec

Rodzina

Fineasz Flynn
Ferb Fletcher
Fretka Flynn Lawrence Fletcher
Linda Flynn-Fletcher

Inne informacje
Wiek

5 lat

Wzrost

ok 50-60cm

Masa

ok. 1,7kg

Zajęcie

tajny agent dla O.B.F.S.

Pepe Pan Dziobak (znany również jako Agent P lub po prostu Pepe) – antropomorficzny dziobak z serialu animowanego Fineasz i Ferb. Postać Pepe Pana Dziobaka została stworzona przez twórców serialu, Dana Povenmire i Jeffa Marsha. Zarówno w wersji angielskiej, jak i polskiej głosu Pepe użycza Dee Bradley Baker. Postać Pepe pojawiła się po raz pierwszy w pilotowym odcinku Kolejka. Pepe jest przedstawiany jako główna postać drugiego planu wraz z jego nemesis Heinzem Dundersztycem.

Pepe jest udomowionym dziobakiem z przybranej rodziny Flynn-Fletcher, przez którą jest uważany za bezmyślnego. W tajemnicy prowadzi jednak podwójne życie jako członek zwierzęcej agencji O.B.F.S („Organizacja Bez Fajnego Skrótu”). Jest zaangażowany w codzienne potyczki z Doktorem Dundersztycem, szalonym naukowcem, który marzy o przejęciu kontroli nad obszarem Trzech Stanów za pomocą swoich wymyślnych projektów.

Pepe został stworzony jako dziobak ze względu na niezwykły wygląd zwierzęcia oraz małą wiedzę społeczeństwa na ich temat. Opinie krytyków, zarówno profesjonalistów jak i fanów, na temat postaci są w większości pozytywne. W marketingu postać Pepe Pana Dziobaka występuje jako pluszowe zabawki i na t-shirtach. Pojawia się również w książkach i grze na konsolę Nintendo DS na podstawie serialu. Obecnie Pepe jest powszechnie znaną postacią, najbardziej popularną w Ameryce i Wielkiej Brytanii.

Rola w serialu[edytuj | edytuj kod]

Pepe jest posłusznym udomowionym dziobakiem przybranej rodziny Flynn-Fletcher[1]. W tajemnicy przed nimi, Pepe wiedzie podwójne życie jako tajny agent pracujący dla zwalczającej przestępczość agencji „O.B.F.S” (O.W.C.A) pod kryptonim „Agent P”[2][3][4]. Otrzymuje rozkazy od swego przełożonego Majora Monograma, poprzez ekran telewizyjny w swojej wielkiej, rozwiniętej technologicznie kryjówce pod ziemią. Codziennie angażuje się w walkę ze złym, szalonym naukowcem Heinzem Dundersztycem, który próbuje za pomocą wynalazków przejąć władzę na obszarze Trzech Stanów[5][6]. Pepe zawsze jest w stanie pokrzyżować Dundersztycowi plany i prowadzi do destrukcji wynalazków jego właścicieli, Fineasza Flynna i Ferba Fletchera, które budują w celu lepszego spędzenia lata[5]. Fineasz i Ferb mają świadomość, że istnieje siła, która sprawia, że ich projekty znikają, ale nie wiedzą, że Pepe jest tego przyczyną. Zniknięcie projektu braci doprowadza do szaleństwa ich siostrę Fretkę, która chce ich przyłapać i dowiedzieć się gdzie znikają dzieła Fineasza i Ferba oraz pokazać to mamie[7][8].

Pepe i Dundersztyc na pierwszy rzut oka czują do siebie wstręt i są wrogami od pierwszego spotkania, jednak bardzo często są serdeczni w stosunku do siebie i według Doktora Dundersztyca, Pepe jest jego najlepszym przyjacielem[9]. Walki pomiędzy Pepe a Dundersztycem zawsze przebiegają według tradycyjnego schematu. Dundersztyc obmyśla zły plan, który Pepe, poinformowany przez Majora Monograma ma zamiar powstrzymać. Po przybyciu do szalonego naukowca, Pepe trafia w pułapkę i zostaje dokładnie zapoznany z szalonym pomysłem Dundersztyca, zwykle powiązanym z jego traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa. Następnie dziobak uwalnia się i pokonuje doktora w pojedynku[10]. Obaj zwykle trzymają się planu akcji, więc gdy Pepe czasami nie przybywa do Dundersztyca, naukowiec martwi się jego nieobecnością, lecz ma nadzieję, że zdarzyło mu się coś złego[11].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Yoo, Jean: Making Of..."Phineas and Ferb”. [w:] Disney Channel Medianet [on-line]. [dostęp 2011-01-05].
 2. Cornelius, David: Phineas and Ferb: The Fast and the Phineas. [w:] DVD Talk [on-line]. 2008-08-21. [dostęp 2011-01-05].
 3. H., Carly: Summer Fun with Phineas, Ferb, Swampy, and Dan. [w:] Scholastic, Inc. [on-line]. 2009-06-14. [dostęp 2011-01-05].
 4. Stewart, Susan: Bored Stepbrothers, Intrepid Platypus. [w:] The New York Times [on-line]. 2008-02-01. [dostęp 2011-01-05].
 5. a b Blum, Matt: Phineas and Ferb: Kid Inventors and a Secret Agent Platypus. [w:] Wired [on-line]. 2008-07-09. [dostęp 2011-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
 6. Plażowa impreza w cieniu krasnalowego terroru. scenariusz: Dan Povenmire, Jeff „Swampy” Marsh, Martin Olson, Bobby Gaylor; reżyseria: Dan Povenmire. Fineasz i Ferb. Disney Channel. 2007-10-28 (US)/2008-02-01 (PL). Odcinek 2B, seria 1.
 7. Jak zostać ognikiem. scenariusz: Sherm Cohen, Chong Lee; reżyseria: Zac Moncrief. Fineasz i Ferb. Disney XD. 2009-10-24 (US)/2010-04-01 (PL). Odcinek 17B, seria 2.
 8. Nawet nie mrugnij. scenariusz: Antoine Guilbaud, Kim Roberson; reżyseria: Robert F. Hughes. Fineasz i Ferb. Disney XD. 2009-04-04 (US)/2009-08-10 (PL). Odcinek 5A, seria 2.
 9. Wehikuł ambarasu. scenariusz i reżyseria: Dan Povenmire. Fineasz i Ferb. Disney Channel. 2008-03-01 (US)/2008-02-29 (PL). Odcinek 7, seria 1.
 10. Podróż do wnętrza Fretki. scenariusz: Martin Olson, Bobby Gaylor; reżyseria: Dan Povenmire. Fineasz i Ferb. Disney Channel. 2008-02-29 (US)/2008-06-25 (PL). Odcinek 11B, seria 1.
 11. Wiwat Doofania!. Fineasz i Ferb. Disney Channel. Odcinek 26B, seria 1.