Henryk Korowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Korowicz
Henryk Kornreich
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1888
Malinówka, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci 12 lipca 1941
Lwów, Polska pod okupacją, III Rzeszy
Przyczyna śmierci egzekucja
Zawód ekonomista
Narodowość polska
Tytuł naukowy profesor
Uczelnia Akademia Handlu Zagranicznego
Stanowisko rektor
Rodzice Joachim Kornreich-Korowicz
Małżeństwo Olga z Pawłowskich
Dzieci Wojciech Antoni Korowicz

Henryk Korowicz (ur. w 1888 w Malinówce, zm. 12 lipca 1941 we Lwowie) - polski ekonomista, profesor i rektor Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie

Jego ojciec nazywał się Joachim Kornreich-Korowicz (pochodził z Malinowki, mieszkał też w Wiedniu, Krakowie i Lublinie, gdzie został zamordowany przez hitlerowców w na początku II wojny światowej). Studiował w Monachium i Strasburgu. Przed 1918 publikował pod nazwiskiem Dr. Henryk Kornreich. Podczas I wojny światowej był oficerem w armii austro-węgierskiej, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył w Wojsku Polskim na froncie wołyńskim. Po wojnie przez kilka lat pracował w Banku Polskim w Warszawie. Po ślubie z poznaną w pracy Olgą Pawłowską, pochodzącą z rodziny szlacheckiej z Bukowiny, zamieszkał we Lwowie.

Od 1924 był wykładowcą (m.in. skarbowości, polityki bankowej oraz ubezpieczeń społecznych) w Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie, od 1927 profesorem nadzwyczajnym, od 1931 - profesorem zwyczajnym, w latach 1931-1939 rektorem tej uczelni. Wykładał tam także w czasie okupacji sowieckiej Lwowa (1939-1941), gdy AHZ przekształcono w Lwowski Państwowy Instytut Radzieckiego Handlu.

11 lipca 1941 aresztowany przez Gestapo, został zamordowany najprawdopodobniej następnego dnia.

Miał jednego syna, Wojciecha Antoniego (ur. w 1926), który po tragicznej śmierci ojca, zimą 1943/44 wstąpił do AK. Służył w 14 Pułku Ułanow Jazłowieckich pod dowództwem Dragana Sotiroviča - Draży. Walczył w Akcji Burza we Lwowie i później w rejonie rzeki San. W lipcu 1945 wraz z żołnierzami 14 Pułku udało mu się przedostać się do Włoch, gdzie wstąpił do II korpusu. Emigrował do Anglii, później do Irlandii.

Bratem Henryka był Marek Stanisław Korowicz, profesor prawa międzynarodowego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zygmunt Albert, Kaźń profesorów lwowskich – lipiec 1941 / studia oraz relacje i dokumenty zebrane i oprac. przez Zygmunta Alberta Wrocław 1989, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, ​ISBN 83-229-0351-0wersja elektroniczna;
  • Jan Draus, Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie 1918-1946. Portret kresowej uczelni, Kraków 2007.
Henryk Korowicz w mundurze Armii Austro-Węgier.