Herb ziemi czerskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żmij piastowski – godło księstwa czerskiego

Herb ziemi czerskiej (także żmij piastowski[potrzebny przypis] lub smok piastowski[potrzebny przypis]) – herb Piastów mazowieckich z linii czerskiej. Przedstawia w srebrnym polu skrzydlatego dwunożnego smoka (wiwernę, żmija) barwy zielonej z jęzorem i pazurami barwy czerwonej[1]. Został przyjęty jako godło księstwa czerskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mazowsze – najstarsze wyobrażenia smoka znane jest z pieczęci księcia Trojdena I czerskiego (po 1311)[2]. Potem wraz z orłem mazowieckim znalazł się w herbie księstwa czersko-mazowieckiego. Według Długosza książę mazowiecko-czerski Janusz I pod Grunwaldem prowadził do boju swą chorągiew pod znakiem orła i smoka[3]. Herb używany był do czasu inkorporacji Mazowsza do Korony w 1526 roku.

Smoka Piastowskiego można odnaleźć w herbie miasta Nowy Żmigród, które w średniowieczu było miastem granicznym, leżącym na granicy Rusi Halicko-Wołyńskiej i Małopolski, znajdującym się na średniowiecznym szlaku handlowym z Sandomierza do Bardiowa i dalej na Węgry oraz na szlaku z Sącza przez Biecz i Sanok dalej na Ruś[potrzebny przypis]. Księciem halicko-wołyńskim w latach 1323-1340 był Bolesław Jerzy II, pierworodny syn Trojdena I.

Legendy wokół herbu[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dwie koncepcje pochodzenia herbu:

Żmij czerski w heraldyce[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poczet władców
  2. Z. Piech, Ikonografia pieczęci Piastów, Kraków 1993, s. 95
  3. Jan Długosz, Roczniki
  4. Daniel Sukniewicz, Tajemnice czerskiego lochu. [dostęp 2009-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-30)].
  5. serwis Zamki Polskie
  6. Wojciech Górczyk, Smok i miecz w heraldyce Piastów a król Artur
  7. KOMES MAGNUS I LEGENDA O ZIELONYM SMOKU (XI w.). [w:] Zamek książąt mazowieckich w Czersku [on-line]. [dostęp 2021-03-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]