Hermann Krone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hermann Krone
Ilustracja
H. Krone, Autoportret, 1858
Data i miejsce urodzenia 1827
Wrocław
Data i miejsce śmierci 1916
Drezno
Zawód, zajęcie fotograf

Hermann Krone (ur. 1827 we Wrocławiu, zm. 1916 w Dreźnie) – niemiecki fotograf.

Był synem litografa, dzięki czemu już od dzieciństwa zapoznawał się z technikami graficznymi. W 1843 roku, w cztery lata po ogłoszeniu wynalazku fotografii, samodzielnie opanował dwie najwcześniejsze techniki: dagerotypię i kalotypię. Ukończył studia astronomiczne we Wrocławiu, ale zdecydował się wykonywać zawód fotografa. W 1849 roku przeniósł się do Drezna, by na tamtejszej Akademii Nauk uzupełniać swoją wiedzę. W 1853 otworzył studio fotograficzne. Przyczynił się do utworzenia na drezdeńskiej politechnice Katedry Fotografii Naukowej.

Jako fotograf działał na wielu polach. Wykonywał zdjęcia komercyjne (np. portrety), podróżnicze, artystyczne i naukowe (sfotografował zaćmienie Księżyca). Stosował wszystkie pojawiające się nowe techniki, a oprócz tego sam wyprowadzał innowacje; eksperymentował z fotografią rentgenowską i lotniczą. Działał na rzecz przyznania praw autorskich fotografom. Nauczał fotografii i technik fotograficznych w szkołach i na prywatnych lekcjach. Na potrzeby studentów stworzył ok. 150 tablic dydaktycznych (niem. Lehrtafeln) o wymiarach ok. 100 × 80 cm, zawierających od jednej do kilkudziesięciu jego własnych prac. Ilustrowały one różne techniki (takie jak dagerotypia, kalotypia, technika kolodionowa) i zastosowania fotografii (np. w medycynie, astronomii, historii sztuki – szczególnie dużo miejsca zajmują reprodukcje dzieł sztuki). Obecnie tablice te znajdują się w zbiorach Technische Universität w Dreźnie.

Jego dorobek przez dłuższy czas pozostawał zapomniany. Przypomniała go wystawa poświęcona początkom fotografii w Niemczech (1989) i wystawa monograficzna w Dreźnie (1998). Poza Niemcami największy zbiór jego prac znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, prezentowany na wystawie w 1999 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Sobota. Fotograficzna encyklopedia Hermanna Krone. „Fotografia”. Numer 1, s. 49–50, 2000. 
  • W. R. Alschuler: Hermann Krone. W: J. Hannavy (red.): Encyclopedia of nineteenth-century photography. New York: 2008, s. 808. ISBN 0-415-97235-3. (ang.)
  • Zygmunt Wielowiejski, Hermann Krone i inni. Wrocław na fotografii 1840–1900, album, Via Nova 2014.