Uniwersytet Techniczny w Dreźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Techniczny w Dreźnie
Technische Universität Dresden
Uniwersytet Techniczny w Dreźnie
Data założenia 1828
Typ uczelni uniwersytet techniczny
Państwo  Niemcy
Adres Drezno
Liczba studentów 34 882
Rektor Prof. Hans Müller-Steinhagen
Członkostwo TU9, Socrates-Erasmus
Położenie na mapie Saksonii
Mapa lokalizacyjna Saksonii
Uniwersytet Techniczny w Dreźnie
Uniwersytet Techniczny w Dreźnie
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Uniwersytet Techniczny w Dreźnie
Uniwersytet Techniczny w Dreźnie
Ziemia51°01′41″N 13°43′36″E/51,028056 13,726667
Strona internetowa

Drezdeński Uniwersytet Techniczny[1] (niem. Technische Universität Dresden, TU Dresden, TUD) – publiczna uczelnia w Dreźnie założona w 1828 roku jako Königlich-Technische Bildungsanstalt Sachsen.

W semestrze zimowym 2006/07 na TUD było zapisanych 34 882 studentów, z czego 3442 obcokrajowców (294 z Polski).

Pod względem liczby studentów jest on największym uniwersytetem technicznym w Niemczech. Oferta studiów przekracza porównywalną ofertę takich uczelni jak Uniwersytet Techniczny w Berlinie czy Uniwersytet Techniczny w Monachium, które koncentrują się bardziej na kierunkach technicznych. Przy 126 kierunkach studiów uczelnia posiada jedną z najszerszych ofert przedmiotowych w Niemczech.

Nazwa „Technische Universität Dresden” (TUD) istnieje od roku 1961 jednakże historia uniwersytetu sięga niemal 200 lat wstecz. Jest on jedną z najstarszych uczelni technicznych w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Od roku 2001 należy do stowarzyszenia 9 najważniejszych technicznych uniwersytetów Niemiec, tzw. TU9.

Historia[edytuj]

Instytut Techniczny[edytuj]

W roku 1828 w celu przygotowania kadr fachowców z zakresu mechaniki i budowy statków dla rozwijającego się dynamicznie przemysłu utworzony został „Królewsko-Saksoński Instytut Techniczny”. Dyrektorem-założycielem uczelni był Wilhelm Gotthelf Lohrmann, który zbudował Instytut w jednym z pawilonów na Tarasach Brühla.

W roku 1815 założona została Akademia Chirurgiczno-Medyczna w Dreźnie, której członkiem-założycielem był Carl Gustav Carus, którego imię nadano później Wydziałowi Medycznemu stworzonemu z Akademii. W kolejnym roku Instytut Leśnictwa, założony w Tharandt przez Heinricha Cottę w roku 1811, został przemianowany na „Królewsko-Saksońską Akademię Leśnictwa”. Obecnie uczelnia ta stanowi Wydział Leśnictwa, Geologii i Hydrologii.

Jedną z najwybitniejszych osobowości tego okresu był Andreas Schubert, który w wieku lat 20 wykładał na właśnie utworzonej uczelni i w roku 1832 został powołany na stanowisko profesora zarówno sąsiedniej Szkoły Budowlanej przy Akademii Sztuk Pięknych, jak i Instytutu Technicznego. Schuberta można określić mianem uniwersalnego geniusza technicznego. Konstruował m.in. statki parowe, pierwszą w Niemczech lokomotywę parową „Saxonia” i mosty.

W wyniku pierwszej reformy uczelnia stała się „Królewską Szkołą Politechniczną” i w ten sposób została zrównana z „Królewsko-Saksońską Akademią Górniczą we Freibergu” (obecnym Uniwersytetem Technicznym Akademia Górnicza Freiberg) jako najwyższą uczelnią techniczną w Saksonii.

Wyższa Szkoła Techniczna[edytuj]

W roku powstania Rzeszy Niemieckiej Instytut został przemianowany na „Politechnikę Królewsko-Saksońską”. W tym czasie miały tu swe miejsce także nauki humanistyczne, jak historia czy języki. W ten sposób uczelnia została wyniesiona do poziomu uniwersytetu technicznego (według dzisiejszych standardów), jeszcze przed Akademią Górniczą we Freibergu. Za rok utworzenia Uniwersytetu Technicznego przyjmuje się rok 1871.

W związku z rosnącym w ciągu wieku XIX zapotrzebowaniem uczelni na pomieszczenia, na przełomie wieków na terenie przedmieścia południowego rozpoczęto budowę dzisiejszego kampusu na zboczu Raecknitz. Jedną z najważniejszych budowli kampusu jest budynek obserwatorium astronomicznego (obecnie Beyer-Bau) zlokalizowany przy Zellescherweg. Arthur Schlossman powołany w roku 1902 na stanowisko profesora „chemii fizjologicznej i fizjologii ogólnej” założył w dzielnicy Drezna Johannstadt, razem z przedsiębiorcą Karlem Augustem Lingnerem Instytut, z którego później powstała dzisiejsza Klinika Uniwersytecka w Dreźnie.

W latach dwudziestych XX. wieku w młodej uczelni działali także znani uczeni przedmiotów humanistycznych, jak np. Victor Klemperer, który w roku 1920 został powołany na stanowisko profesora romanistyki. Odbudowa uczelni po II wojnie światowej w roku 1945 rozpoczęła się otwarciem nieznanych dotąd Wydziałów Pedagogiki i Gospodarki Komunalnej pod kierownictwem uczonego z zakresu budowy maszyn Enno Heidebroeka. Przejściowo istniał także Wydział Robotniczo-Chłopski.

W roku 1950 utworzono istniejący do dzisiaj jedyny w swoim rodzaju Wydział Transportu. Dziekan-założyciel tego Wydziału Hans Reingruber był później przejściowo (jako bezpartyjny) ministrem transportu NRD. Od roku 1953 aż do śmierci w roku 1994 nauczał on i prowadził badania na wyłączonej w roku 1952 i samodzielnej Wyższej Szkole Transportu.

Heinrich Barkhausen odbudował po wojnie swój Instytut Techniki Prądów Słabych. Barkhausen powołany na uczelnię już w roku 1911 należał do do najbardziej znanych elektrotechników Wyższej Szkoły Technicznej. Drezno zawdzięcza Barkhausenowi swoją pozycję międzynarodową w elektronice jako temu, który na Wyższej Szkole Technicznej prowadził do końca prace badawcze z zakresu techniki tranzystorów.

Uniwersytet Techniczny[edytuj]

W roku 1961 na podstawie uchwały rządu NRD nastąpiła zmiana nazwy na „Technische Universität Dresden”. W tym czasie działało 8 wydziałów z ponad 10 000 studentów. W tym czasie upadł też zamiar uruchomienia w NRD produkcji samolotów na bazie opracowanego w Dreźnie prototypu samolotu typu 152. Kierownik tego projektu inżynier Brunon Baade mógł kontynuować swe badania podstawowe jako dyrektor Instytutu Konstrukcji Lekkich.

Pierwszym rektorem Uniwersytetu wybranym w wolnych wyborach został profesor dr. hab. dr inż. E.H. Guenther Landgraf. Miał on znaczące zasługi na polu rozwoju Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Poprzez utworzenie nowych instytutów i wydziałów (prawo, gospodarka, filozofia, architektura) oraz integrację z innymi szkołami wyższymi Drezna (medycyna, transport) TUD stał się po raz pierwszy pełnym uniwersytetem z 14 wydziałami. W okresie do roku 1994 nastąpiła modernizacja struktury zarządzania uniwersytetem, przy której wprowadzaniu istotne zasługi poniósł ówczesny kanclerz uniwersytetu Alfred Post.

Obecnie większość wydziałów jest podzielona na instytuty. Inne struktury występują na Wydziałach Gospodarki, Prawa oraz Leśnictwa, Geologii i Hydrologii. Poza tym Uniwersytet obejmuje 5 Instytutów Stowarzyszonych i 13 Ośrodków Pomocniczych. Od połowy lat dziewięćdziesiątych XX. wieku na nowo urządzono szereg budynków instytutów i sal wykładowych, inne zostały gruntownie wyremontowane. Rozpoczęto także rozbudowę kampusu w kierunku południowym i wschodnim, dzięki czemu do najnowocześniejszych pomieszczeń mogły wprowadzić się Wydział Informatyki oraz Wydział Przyrodniczy (chemia, biologia).

W roku 2003 uniwersytet obchodził jubileusz 175-lecia, podczas którego poświęcono nowy Budynek Główny Biblioteki Krajowej i Uniwersyteckiej na terenie Kampusu Głównego. Jednocześnie miało miejsce utworzenie Dresden International University.

Położenie geograficzne[edytuj]

Z małymi wyjątkami Uniwersytet znajduje się na obszarze miasta Drezna. Kampus Główny leży na południe od centrum, głównie pomiędzy Noethnitzerstr, Fritz-Foerster-Platz i Muenchner Platz, Wydział Medyczny (Fetscherstr.) leży jeszcze w dzielnicy Johannstadt.

Kolejny wielki obszar TUD jest zlokalizowany w dzielnicy Strehlen pomiędzy Weberplatz i Wasaplatz, gdzie mają swe miejsce Wydziały Filozofii oraz Pedagogiki.

Od semestru zimowego 2006/2007 Wydział Informatyki wykorzystuje swój nowy budynek na Noethnizerstr, na terenie Kampusu Głównego. Stary budynek tego wydziału będzie w przyszłości wykorzystywany przez Akademię Zawodową w Dreźnie.

Obiekty poza Dreznem[edytuj]

Uniwersytet posiada również obiekty poza granicami miasta Drezna. Jeszcze w poszerzonym obszarze miasta Drezna leży Laboratorium Mikroskopii Elektronowej oraz nowa wieża astronomiczna na wzgórzu Triebenberg (385m) zlokalizowane tam w celu redukcji zakłóceń elektromagnetycznych i zapylenia. Wydział Leśnictwa, Geologii i Hydrologii znajduje się na południe od Drezna w mieście Tharandt. Poza Dreznem jest także „Instytut Gospodarki Odpadami” mieszczący się w Pirna-Copitz.

Wydziały[edytuj]

Wydział Ekonomii (Georg-Schumann-Bau)

Uniwersytet dzieli się na 14 wydziałów:

 • Wydział Architektury
 • Wydział Budownictwa
 • Wydział Ekonomii
 • Wydział Elektroniki i Technologii Informatycznej
 • Wydział Filozofii
 • Wydział Informatyki
 • Wydział Inżynierii Mechanicznej
 • Wydział Języków, Literatury i Kultury
 • Wydział Leśnictwa, Nauki o Ziemi i Hydrologii
 • Wydział Matematyki i Nauk Przyrodniczych
 • Wydział Medycyny
 • Wydział Pedagogiki
 • Wydział Prawa
 • Wydział Transportu

Przypisy

 1. Niemcy. Ważniejsze szkoły wyższe (1993). Encyklopedia PWN. [dostęp 2014-08-18].

Linki zewnętrzne[edytuj]