Hermanowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hermanowa
Figura św. Floriana przy skrzyżowaniu ulic
Figura św. Floriana przy skrzyżowaniu ulic
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat rzeszowski
Gmina Tyczyn
Liczba ludności (2013) 2628[1]
Strefa numeracyjna 17
Kod pocztowy 36-020
Tablice rejestracyjne RZE
SIMC 0665870
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Hermanowa
Hermanowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Hermanowa
Hermanowa
Ziemia49°56′21″N 22°01′13″E/49,939167 22,020278

Hermanowawieś w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Tyczyn.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.

Miejscowość jest siedzibą parafii Matki Bożej Niepokalanej, należącej do dekanatu Tyczyn, diecezji rzeszowskiej.

Hermanowa jest położona na Pogórzu Dynowskim w dolinie potoku zwanego Hermanówką. W 1450 r. była niewymienionym z nazwy przedmieściem Tyczyna. Samodzielną wsią została od 1507 roku. Miejscowy badacz, ksiądz Franciszek Malak, przypuszcza, że nazwa miejscowości wywodzi się od niejakiego Hermana, dzierżawcy.

Ze starej zabudowy przetrwało kilka drewnianych domów z XIX i XX wieku oraz kilka kapliczek. Na przełomie XVIII i XIX wieku w Hermanowej były dwa folwarki. Od czasów powstania do I poł. XIX wieku miejscowość wchodziła w skład dóbr „państwa tyczyńskiego”. Do obecnych czasów w dolnej części miejscowości zachowały się pozostałości jednego z dawnych folwarków, oraz dwór, rządcówka z XVII wieku, przebudowana w XIX wieku. W 1957 r. budynek został odrestaurowany i obecnie służy jako dom mieszkalny. W pobliżu znajduje się murowana kapliczka z XVIII wieku, niegdyś należąca do zespołu dworskiego.

Tu urodził się burmistrz Rzeszowa, poseł, lekarz, działacz patriotyczny Stanisław Jabłoński Roch herbu Jasieńczyk (ur. 16 sierpnia 1853, zm. 27 marca 1922 w Rzeszowie).

W centrum Hermanowej zachowała się kapliczka Jana Nepomucena z połowy XIX wieku. W przysiółku Przylasek odnaleziono w 1965 r. podczas urządzania kamieniołomu resztki pieca wapiennego. W pobliżu, nieco poniżej starego kamieniołomu, znajduje się w lesie kapliczka Matki Boskiej ze źródełkiem, które miejscowa ludność nazwała „Studzianka”. Woda ze źródełka ma właściwości lecznicze. Przybywa do niej ludność nie tylko z Hermanowej, ale również mieszkańcy oddalonych miejscowości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]