Przejdź do zawartości

IFS (geometria fraktalna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paproć Barnsleya wygenerowana za pomocą systemu IFS

IFS (z ang. iterated function system, zwany też systemem funkcji iterowanych, systemem iterowanych kontrakcji albo przekształceń zwężających) – rodzina funkcji, za pomocą których konstruuje się fraktale samopodobne. W matematyce terminu tego używa się także na określenie samej metody konstrukcji (przedstawionej poniżej). Opis w obecnej postaci został podany przez Hutchinsona (1981). IFS znajduje zastosowanie w zagadnieniach kompresji danych, zwłaszcza graficznych (grafika fraktalna) oraz interpolacji krzywych i powierzchni (FIF ang. fractal interpolation function).

Definicja formalna[edytuj | edytuj kod]

Załóżmy dla pewnego ustalonego że mamy rodzinę funkcji określoną na pewnym podzbiorze Załóżmy ponadto że każda funkcja jest kontrakcją o skali tzn.

Istnieje wówczas dokładnie jeden niepusty zbiór zwarty taki, że

Zbiór ten nazywamy atraktorem danego IFS, często – choć nie zawsze – jest to interesujący fraktal.

Powyższe zaś twierdzenie dostarczające metody konstrukcji fraktali określa się ogólnie jako IFS. W żargonie IFS oznacza często także samą rodzinę funkcji Twierdzenie to obowiązuje w istocie na dowolnej przestrzeni metrycznej zupełnej, aczkolwiek z punktu widzenia zastosowań najważniejszy zdaje się być przypadek euklidesowy (w szczególnosci, gdy jest prostokątem na płaszczyźnie).

Metoda iteracji[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli zdefiniujemy teraz przekształcenie które dany zbiór zmienia w sumę obrazów przez tzn.

to wówczas kolejne obrazy będą coraz bardziej przypominać atraktor, niezależnie od tego od jakiego ograniczonego zbioru początkowego zaczniemy. Dokładniej,

w metryce Hausdorffa. Metryka ta jest zdefiniowana następująco. Dla dwu zbiorów i określamy

gdzie oznaczają -otoczki zbiorów (otoczki „grubości” ).

Własność ta jest podstawą wizualizacji fraktali otrzymywanych przez IFS. W zastosowaniach ważną rolę odgrywa algorytm iteracji losowej zwany grą chaosu. Zamiast iterować obraz całego zbioru poprzez operator Hutchinsona iteruje się obraz punku poprzez losowo wybierane odwzorowania Zbiór punktów skupienia tak utworzonej orbity z prawdopodobieństwem 1 pokrywa się z atraktorem

Warunek zbioru otwartego i wymiar Hausdorffa[edytuj | edytuj kod]

Mówimy, że IFS spełnia warunek zbioru otwartego, jeżeli istnieje (niepusty) otwarty zbiór taki, że

Jeżeli IFS spełnia warunek zbioru otwartego to wymiar Hausdorffa atraktora jest jedynym rozwiązaniem równania (z niewiadomą )

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Barnsley, Michael F., and Hawley Rising. Fractals Everywhere. Boston: Academic Press Professional, 1993. ISBN 0-12-079061-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]