II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
Ilustracja
liceum ogólnokształcące
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Adres ul. Nowa 11/13,
90-031 Łódź
Data założenia 1904
Patron Gabriel Narutowicz
Dyrektor Jadwiga Ochocka
Wicedyrektorzy Dariusz Jędrasiak
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi
Ziemia51°45′58,4136″N 19°28′55,4772″E/51,766226 19,482077
Strona internetowa

II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodziliceum ogólnokształcące wywodzące swoje korzenie od powstałego w 1904 r. Prywatnego Progimnazjum Męskiego Józefa Radwańskiego, pierwszej w Łodzi szkoły średniej w której nauczanie było prowadzone w języku polskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia liceum zaczyna się w 1904 roku, kiedy na podstawie pozwolenia ówczesnego Ministerstwa Oświaty powstała Prywatna Męska Szkoła Józefa Radwańskiego. Była to 2-klasowa placówka przygotowująca młodzież do podjęcia nauki w szkołach średnich. Dwa lata później, na fali złagodzenia antypolskiej polityki oświatowej rosyjskiego zaborcy, szkołę przekształcono w Prywatne Progimnazjum Męskie Filologiczne J. Radwańskiego z kursem 4 klas niższych realizujących program rządowego gimnazjum. Szkoła jako pierwsza placówka oświatowa w Łodzi uzyskała zezwolenie na wprowadzenie polskiego języka wykładowego i dlatego była powszechnie znana jako Progimnazjum Polskie Radwańskiego. Kolejna zmiana nastąpiła w 1917 roku, kiedy Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wyraziło zgodę na przekształcenie progimnazjum w pełne ośmioletnie gimnazjum. Wydarzenie to kończy pierwszy okres w dziejach szkoły, w którym przeszła ona drogę od skromnej 2-klasowej placówki do pełnego ośmioletniego gimnazjum. W odrodzonej Polsce szkoła zmieniła właściciela i jako Męskie Gimnazjum Klasyczne Kazimierza Tomaszewskiego działała bardzo aktywnie na łódzkim polu oświatowym. Nic więc dziwnego, że w 1929 roku szkołę upaństwowiono i nadano jej nazwę Państwowe Gimnazjum im. Pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza w Łodzi. Kilka lat później przekazano jej obszerny budynek po Izbie Przemysłowo-Handlowej przy ul. Targowej 63. Był to kolejny okres świetności w dziejach „dwójki”, który został brutalnie przerwany przez wybuch drugiej wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele szkoły potwierdzili swój patriotyzm na wszystkich frontach tej wojny.

Po II wojnie światowej szkoła szybko wznowiła działalność jako II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza. W 1956 r. została przekształcona ze szkoły męskiej w placówkę koedukacyjną. Połowa lat sześćdziesiątych to szczególny okres w dziejach szkoły. W 1964 roku z okazji 60-lecia „dwójki” odbył się zjazd jej absolwentów i wychowanków. Miał on swój symboliczny wymiar ponieważ po raz ostatni odbył się w przedwojennym budynku szkoły przy ul. Targowej. Rok szkolny 1965/1966 został zainaugurowany już w budynku „tysiąclatki” przy ul. Nowej 11/13. W nowej siedzibie szkoła rozwijała się i dbała o tradycje – w 1984 roku, podczas kolejnego zjazdu absolwentów szkoły, odsłonięto pomnik jej patrona, prezydenta Gabriela Narutowicza. Łącząc tradycję z wyzwaniami nowoczesności II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi wkroczyło w XXI wiek i bardzo uroczyście obchodziła 100-lecie swojego istnienia.

Gmach szkoły[edytuj | edytuj kod]

W ponad stuletniej historii szkoła wielokrotnie zmieniała swą siedzibę. Zaczynała bardzo skromnie, w czynszowej kamienicy przy ul. Cegielnianej 11 (obecnie ulica Jaracza). Wynajmowaną na potrzeby szkoły część budynku zaadaptowano do potrzeb szkolnych. Jednak warunki były niezbyt sprzyjające efektywnej pracy dydaktycznej i kolejną siedzibą stal się budynek przy ul. Zawadzkiej 9 (obecnie ulica Próchnika), w którym na potrzeby szkoły wynajęto trzy piętra i wydzieloną część podwórka. Troska dyrektora o estetykę i czystość izb lekcyjnych znalazła potwierdzenie w raportach i sprawozdaniach urzędników wizytujących szkołę. Popularność szkoły, której odbiciem był znaczący wzrost liczby uczniów, doprowadziła do kolejnej zmiany siedziby. Szkoła została przeniesiona do pomieszczeń w jednej z famuł wybudowanych przez I. K. Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Szkoła zajmowała tam dwa piętra od podwórka i chociaż warunku nauki uległy polepszeniu to nadal nie były optymalne. Radykalna zmiana na lepsze nastąpiło dopiero w 1933 roku, kiedy przeniesiono szkołę na ul. Targową 63. Wreszcie nauka obywała się w jasnych, przestronnych salach, a boisko szkolne stało się chlubą szkoły i obiektem zazdrości uczniów innych łódzkich szkół. Niestety, w połowie lat sześćdziesiątych nastąpiła kolejna zmiana siedziby szkoły i uczniowie „dwójki” musieli opuścić swój przedwojenny budynek. Zadecydowało o tym sąsiedztwo z Wyższą Szkołą Filmową, uczelnią znaną szeroko nawet poza granicami Polski. Trudne warunki lokalowe tej uczelni spowodowały, że przekazano jej cały kompleks zajmowany dotychczas przez liceum. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego w 1965 roku miało miejsce już w budynku przy ul. Nowej 11/13. Ówczesne władze, łącząc oddanie budynku z uroczystością w skali miasta oraz przeznaczając znaczne środki finansowe na wyposażenie placówki, chciały zapewnić o swoim uznaniu dla szkoły, wyrażonym przekazaniem jej nowego gmachu. Nowy, nowoczesny budynek zastąpił stary, przedwojenny. Zamiana ta przyniosła nieprzewidziany skutek w odbiorze społecznym szkoły. Na ogół, tylko „jedynka”, „trójka” i „czwórka” mieszczące się w swoich przedwojennych siedzibach, są uznawane za najstarsze łódzkie szkoły. A przecież to II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Łodzi jest najstarszą ogólnokształcącą szkołą średnią w Łodzi.

Patron szkoły[edytuj | edytuj kod]

W dniu 23 sierpnia 1929 r. Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego nadał szkole nazwę „Państwowe Gimnazjum im. Pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej, Gabriela Narutowicza w Łodzi”. W 60-tą rocznicę śmierci pierwszego prezydenta RP – 16 grudnia 1982 roku – wmurowano akt erekcyjny w fundament pomnika, który „wzniesiony dla uczczenia pamięci Gabriela Narutowicza, niech przypomina następnym pokoleniom wychowanków szkoły postać wielkiego Polaka”.

Co roku, 16 grudnia, w rocznicę śmierci Gabriela Narutowicza, obchodzone jest „Święto Szkoły”, w trakcie którego odbywa się także ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Dewiza szkoły: „Dobro Rzeczypospolitej – najwyższym celem”

Tradycje[edytuj | edytuj kod]

Więź z przeszłością pozwalają organizować tradycyjne zjazdy absolwentów i wychowanków szkoły od 1927 roku. Na przełomie XX/XXI wieku odbywały się co 5 lat. Obecnie szkoła organizuje co roku zjazdy absolwentów, a rok 1998 rozpoczął zwyczaj uroczystego obchodzenia 50-lecia matury kolejnych roczników. W 1998 r. pierwsze takie spotkanie przypadło na rocznik 1948, który jako pierwszy zdawał maturę po II wojnie światowej.

Od roku 2010 w Szkole odbywa się coroczny Konkurs Pieśni Patriotycznej.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Po Zjeździe Absolwentów i Wychowanków Szkoły z okazji 100-rocznicy jej powstania nieznana osoba przyniosła przedwojenny sztandar szkoły, który był uznawany za zaginiony.

W szkole jako w jedynej placówce w Łodzi prowadzony jest lektorat języka japońskiego dla zainteresowanych osób, co przekłada się na organizowanie wielu imprez związanych z Japonią.

Pomnik Prezydenta Gabriela Narutowicza stojący przed szkołą jest jednym z dwóch pomników Narutowicza w Polsce.

Kalendarium Szkoły[edytuj | edytuj kod]

 • 1904 - Józef Radwański został właścicielem szkoły przy ul. Cegielnianej 11.
 • 1 X 1906 - szkoła przekształcona w czteroklasowe Prywatne Progimnazjum Męskie Filologiczne, pierwszą w Łodzi szkołę średnią z polskim językiem wykładowym.
 • 27 XI 1917 - szkoła została przekształcona w pełne ośmioletnie gimnazjum.
 • 1 III 1918 - odszedł dotychczasowy właściciel szkoły, Józef Radwański; nowym właścicielem szkoły został nauczyciel matematyki Kazimierz Tomaszewski.
 • 23 VIII 1929 - szkoła została upaństwowiona i otrzymała nazwę: Państwowe Gimnazjum im. Pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza.
 • 1 IX 1933 - przeniesienie szkoły do budynku przy ul. Targowej 63.
 • 1939 - 1945 - okupacyjna przerwa w działalności szkoły
 • 1 II 1945 - wznowiono działalność po II wojnie światowej; 1. powojenny dyrektor - Norbert Filutowicz, przedwojenny nauczyciel szkoły. 
 • VI 1948 - pierwsza powojenna matura
 • 1 IX 1956 - przekształcenie szkoły z męskiej w koedukacyjną na podstawie zarządzenia Ministerstwa Oświaty  
 • 11 IV 1964 - I Zjazd Absolwentów i Wychowanków, który ufundował sztandar szkoły, portret patrona szkoły i tablicę pamiątkową poświęconą „Pamięci profesorów i wychowanków poległych w czasie wojny i okupacji”.
 • 1 IX 1965 - szkoła została przeniesiona do nowego budynku „tysiąclatki” przy ulicy Nowej 11/13.
 • 14 XII 1972 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 50. rocznicy śmierci patrona szkoły - prezydenta RP Gabriela Narutowicza.
 • 17 IX 1974 - minister Oświaty i Wychowania odznaczył szkołę Medalem Pamiątkowym Komisji Edukacji Narodowej. 
 • 18 IV 1980 - II Zjazd Absolwentów i Wychowanków szkoły z okazji 75 rocznicy jej powstania; w trakcie zjazdu szkoła została wyróżniona Honorową Odznaką Miasta Łodzi.
 • 5 V 1984 - III Zjazd Absolwentów połączony z odsłonięciem pomnika patrona szkoły, Gabriela Narutowicza. 
 • 1 IX 1984 - dyrektorem szkoły zostaje mgr Jadwiga Sadłocha.
 • 1 VI 1995 - IV zjazd Absolwentów i Wychowanków II Liceum Ogólnokształcącego im. Gabriela Narutowicza.
 • 1 XII 1996 - dyrektorem szkoły zostaje mgr Dariusz Jędrasiak.
 • 15 V 1998 - V Zjazd Absolwentów i Wychowanków Szkoły z okazji 50-lecia matury-rocznik 1948.
 • 12 VI 1999 - VI Zjazd Absolwentów i Wychowanków Szkoły z okazji 95 rocznicy jej powstania.
 • 1 IX 2003 - po raz pierwszy przyjęci zostali uczniowie do trzyletniego liceum.
 • V 2004 - po raz ostatni zdają maturę absolwenci czteroletniego liceum.
 • 4-5 VI 2004 - VII Zjazd Absolwentów i Wychowanków Szkoły z okazji 100-rocznicy jej powstania
 • V 2005 - po raz pierwszy zdają maturę w nowej formule absolwenci trzyletniego liceum.
 • I 2006 - dyrektorem szkoły zostaje mgr Jadwiga Bielecka.
 • 1 X 2007 - dyrektorem szkoły zostaje mgr Jadwiga Ochocka.
 • 17 X 2009 - VIII Zjazd Absolwentów i Wychowanków Szkoły z okazji 105-lecia jej powstania
 • 12 XI 2013 odsłonięcie tablicy pamiątkowej mjr Eugeniusza Kaszyńskiego, ps. „Nurt”, absolwenta szkoły w 1931 r.; dowódcy Świętokrzyskiego Zgrupowania Partyzanckiego „Ponury”[1]

Dyrektorzy Szkoły[edytuj | edytuj kod]

 • Radwański Józef – 1904 - 1918
 • Roliński Józef – 1918 - 1929
 • Bromirski Rajmund – 1929 - 1931
 • ks. Orłowski Józef – 1931
 • Fabrycy [?] – 1931 - 1932
 • Dobrzański Celestyn – 1932 - 1935
 • Urban Hieronim – 1935 - 1939
 • Mierzwa Edward – 1939
 • Filutowicz Norbert – 1945 - 1962
 • Adamczewska Genowefa – 1962 - 1966[2]
 • Strobin Marian – 1966 - 1967[3]
 • Burawska Bożena – 1967 - 1978
 • Małkiewicz Wiesława – 1978 - 1984
 • Sadłocha Jadwiga – 1984 - 1996
 • Jędrasiak Dariusz – 1996 - 2006
 • Jadwiga Bielecka – 2006 - 2007
 • Jadwiga Ochocka – od 2007

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kałach Maciej, Major „Nurt” upamiętniony w II LO; [w:] „Polska. Dziennik Łódzki”, 13 XI 2013, nr 264, s. 5
 2. Sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR ds. kultury i propagandy w latach 1975 - 1981
 3. Historyk; w latach 70-tych XX w. z-ca dyr. Muzeum Historii Ruchu Robotniczego w Łodzi
 4. ABSOLWENCI Z ROKU 1956 KLASA IX C (pol.). II LO. [dostęp 2011-01-24].
 5. ABSOLWENCI Z ROKU 1953 (pol.). II LO w Łodzi. [dostęp 2011-01-24].
 6. ABSOLWENCI Z ROKU 1948 KLASA III B (pol.). II LO w Łodzi. [dostęp 2011-01-24].
 7. Absolwenci 1997 r., kl. IVD.
 8. ABSOLWENCI Z ROKU 1955 (pol.). II LO w Łodzi. [dostęp 2011-01-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]