Przejdź do zawartości

Igrzyska azjatyckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Państwa, które organizowały igrzyska azjatyckie

Igrzyska azjatyckie – międzynarodowa impreza sportowa organizowana w różnych krajach Azji co 4 lata, podobnie jak igrzyska olimpijskie. Igrzyska te są organizowane przez Azjatycką Radę Olimpijską (OCA), pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). W każdej konkurencji rozdawane są od 1951 roku medale – złoty za pierwsze miejsce, srebrny za drugie, a brązowy za trzecie miejsce.

Zawodników reprezentacji danego kraju zgłasza Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Z reguły w igrzyskach biorą udział tylko kraje uznawane przez inne państwa. Wyjątkiem jest m.in. Republika Chińska, występująca pod nazwą Chińskie Tajpej.

Chronologicznie ostatnie, XVIII Igrzyska Azjatyckie zostały zorganizowane w 2018 roku w Dżakarcie (Indonezja). Wcześniej w 2014 roku w Incheon (Korea Południowa).

Historia imprezy[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Dalekiego Wschodu[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska azjatyckie wywodzą się z mniejszej imprezy sportowej, igrzysk Dalekiego Wschodu. Były one organizowane w celu ukazania jedności i współpracy między Japonią, Filipinami i Chinami. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w Manili w 1913 roku. Inne państwa azjatyckie dołączyły do imprezy w kolejnych latach. Igrzyska Dalekiego Wschodu przestały być organizowane po wybuchu II wojny chińsko-japońskiej, który miał miejsce w 1937 roku.

Początki igrzysk azjatyckich[edytuj | edytuj kod]

Po II wojnie światowej wiele nowo powstałych państw Azji chciało zorganizować imprezę, na której podkreślano by nie przemoc, lecz wzajemne zrozumienie. W sierpniu 1948 roku, podczas XIV Igrzysk Olimpijskich w Londynie, reprezentant Indyjskiego Komitetu Olimpijskiego Guru Dutt Sondhi zaproponował sportowym przywódcom azjatyckich komitetów stworzenie imprezy podobnej do igrzysk olimpijskich. Zgodzili się oni na stworzenie Azjatyckiej Federacji Lekkoatletycznej. W lutym 1949 roku oficjalnie powstała Federacja Igrzysk Azjatyckich. Zadecydowano, że I Igrzyska Azjatyckie odbędą się w 1951 roku w stolicy Indii, Nowym Delhi. Postanowiono, że impreza ta będzie organizowana regularnie co 4 lata.

Reorganizacja Federacji[edytuj | edytuj kod]

W 1962 roku w Federacji nie osiągnięto zgody co do uczestnictwa w zawodach Chin i Izraela. Organizator kolejnych igrzysk, Indonezja, była przeciwna uczestnictwu sportowców tych krajów w imprezie. W 1970 roku Korea Południowa zrezygnowała z organizacji igrzysk, obawiając się ataku Korei Północnej. Przekazała tę funkcję poprzedniemu organizatorowi, stolicy Tajlandii, Bangkokowi. W 1977 roku Pakistan zrezygnował z organizacji igrzysk z powodu konfliktu z Indiami i Bangladeszem. Ponownie igrzyska zostały zorganizowane w Bangkoku.

Po tych wydarzeniach Azjatyckie Komitety Olimpijskie zadecydowały, że należy zmienić charakter Federacji Igrzysk Azjatyckich. Utworzono nową organizację – Azjatycką Radę Olimpijską (OCA). Indie zgłosiły się do organizacji kolejnych igrzysk azjatyckich. Azjatycka Rada Olimpijska zaczęła oficjalnie nadzorować imprezę od X Igrzysk Azjatyckich w Seulu.

MKOl zadecydował, że podczas kolejnej imprezy Tajwan będzie występował jako oddzielne państwo, jednak pod nazwą Chińskie Tajpej. Ostatecznie członkiem OCA przestał być Izrael, który zaczął uczestniczyć w imprezach europejskich.

Azja Środkowa[edytuj | edytuj kod]

W 1994 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego, OCA zadecydowało o przyjęciu dawnych republik radzieckich: Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu oraz Tadżykistanu.

Lista Igrzysk Azjatyckich[edytuj | edytuj kod]

Rok Igrzyska Miasto Kraj
1951 I Nowe Delhi  Indie
1954 II Manila  Filipiny
1958 III Tokio  Japonia
1962 IV Dżakarta  Indonezja
1966 V Bangkok  Tajlandia
1970 VI 1 Bangkok  Tajlandia
1974 VII Teheran  Iran
1978 VIII 2 Bangkok  Tajlandia
1982 IX Nowe Delhi  Indie
1986 X Seul  Korea Południowa
1990 XI Pekin  Chiny
1994 XII Hiroszima  Japonia
1998 XIII Bangkok  Tajlandia
2002 XIV Pusan  Korea Południowa
2006 XV Doha  Katar
2010 XVI Guangzhou  Chiny
2014 XVII Incheon  Korea Południowa
2018 XVIII3 Dżakarta-Palembang  Indonezja
2022 XIX Hangzhou  Chiny
2026 XX Nagoja  Japonia
2030 XXI Doha  Katar
2034 XXII Rijad  Arabia Saudyjska

1 Pierwotnie miały być organizowane przez Koreę Południową
2 Pierwotnie miały być organizowane przez Pakistan
3 Pierwotnie miały być organizowane przez Wietnam

Dyscypliny[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]