Ileana Cotrubaș

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ileana Cotrubas)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ileana Cotrubaș (ur. 9 czerwca 1939 w Gałaczu) – rumuńska śpiewaczka operowa, sopran.

Urodziła się w muzykalnej rodzinie: jej ojciec Vasile śpiewał w chórze amatorskim. W wieku dziewięciu lat do radiowego chóru dziecięcego, a dwa lata później była już w nim główną solistką.

W 1952 roku wyjechała do Bukaresztu na naukę w szkole dla szczególnie uzdolnionych muzycznie dzieci. Zadebiutowała na scenie opery w Bukareszcie rolą Yniold w Peleasie i Melizandzie Claude’a Debussy’ego. Następnie wcieliła się w rolę Oskara w Balu maskowym oraz Gildy w Rigolettcie. W latach 1965-1966 wygrała kolejno konkursy w ’s-Hertogenbosch i Monachium, co zwróciło na nią uwagę międzynarodową. Zaczęła występować w Operze Wiedeńskiej, Berlińskiej oraz we Frankfurcie. W 1971 roku przeniosła się do Covent Garden Theatre, w którym stworzyła wspaniałą kreację Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, równocześnie pozostając związana z Operą Wiedeńską. W roku 1973 wystąpiła na festiwalu w Glyndebourne w Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta (dyrygent John Pritchard)[1].

W 1975 roku zupełnie nieoczekiwanie – zastępując w ostatniej chwili Mirellę Freni – zadebiutowała w La Scali jako Mimi w Cyganerii Pucciniego, którą to rolę prezentowała także w Operze Lirycznej w Chicago oraz w Metropolitan Opera w 1977 roku. Tam też powtórzyła role Tatiany oraz Gildy. W 1987 roku zakończyła karierę, wykonując na swoim pożegnalnym przedstawieniu rolę Micaeli w Carmen. Po odejściu z czynnego występowania zajęła się pracą jako nauczyciel śpiewu.

Słynne role[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kolekcja "La Scala" nr 40 "Wesele Figara", Polskie Media Amer.Com, Oxford Educational Sp. z o.o. 2007; ​ISBN 978-83-7425-384-0