Ingeborg Hallstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ingeborg Hallstein
Ilustracja
Ingeborg Hallstein (1966)
Data i miejsce urodzenia

23 maja 1936
Monachium

Typ głosu

sopran

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

śpiewaczka, pedagog muzyczny

Wydawnictwo

Deutsche Grammophon, Polydor

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RFN Order Bawarski Zasługi

Ingeborg Hallstein (ur. 23 maja 1936 w Monachium) – niemiecka operowa sopranistka koloraturowa, a także pedagog muzyczna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Naukę śpiewu rozpoczęła u swojej matki, śpiewaczki i pedagoga, Elisabeth Hallstein, a na scenie zadebiutowała w Stadttheater w Pasawie w 1957 jako Musetta w Cyganerii Pucciniego.

Po kontraktach w teatrze w Bazylei oraz Staatstheater am Gärtnerplatz w Monachium zadebiutowała na Festiwalu w Salzburgu w 1960 jako Rozyna w mozartowskiej operze La finta semplice. Tego samego roku dołączyła do Bawarskiej Opery Państwowej w Monachium, pozostając w jej zespole do 1973.

Kariera międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

W następnych latach gościnne występy wprowadziły ją do niemal każdej ważniejszej opery na świecie m.in. Deutsche Oper w Berlinie, Hamburskiej Opery Państwowej, weneckiego teatru La Fenice oraz Teatro Colón w Buenos Aires. Śpiewała także w londyńskim Royal Opera House pod Ottonem Klempererem i stworzyła jedną ze swoich popisowych ról na otwarcie Theater an der Wien pod Herbertem von Karajanem: Królową Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta.

W repertuarze ról operowych miała zarówno role dramatyczne, jak i liryczne. Wykonywała takie partie koloraturowe, jak: Zerbinetta w straussowskiej Ariadnie na Naxos, Violetta w Traviacie Verdiego, Zaida w mozartowskiej Zaidzie i Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie.

Oprócz repertuaru operowego, wykonywała również pieśni niemieckie, dając recitale w Niemczech i za granicą.

Nauczanie[edytuj | edytuj kod]

W 1979 została mianowana profesor w Konserwatorium Muzycznym w Würzburgu gdzie, po wycofaniu się ze sceny, uczyła aż do 2006. Obecnie prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech i za granicą oraz zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych.

Nagrania, filmy i telewizja[edytuj | edytuj kod]

Wyłączny kontrakt z niemiecką firmą nagraniową Deutsche Grammophon zaowocował licznymi nagraniami oper, operetek i pieśni.

Oprócz pomyślnej kariery scenicznej, zdobyła wielką popularność w latach 1960–1970, gdy pojawiała się w wielu operetkowych produkcjach operetkowych nadawanych w niemieckiej telewizji niemieckiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]