Ingeborg Hallstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ingeborg Hallstein
Ilustracja
Ingeborg Hallstein (1966)
Data i miejsce urodzenia 23 maja 1936
Monachium
Typ głosu sopran
Gatunki muzyka poważna
Zawód śpiewaczka, pedagog muzyczny
Wydawnictwo Deutsche Grammophon, Polydor
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RFN Bawarski Order Zasługi

Ingeborg Hallstein (ur. 23 maja 1936 w Monachium) – niemiecka operowa sopranistka koloraturowa, a także pedagog muzyczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Naukę śpiewu rozpoczęła u swojej matki, śpiewaczki i pedagoga, Elisabeth Hallstein, a na scenie zadebiutowała w Stadttheater w Passau w 1957 jako Musetta w Cyganerii Pucciniego.

Po kontraktach w teatrze w Bazylei oraz Staatstheater am Gärtnerplatz w Monachium zadebiutowała na Festiwalu w Salzburgu w 1960 jako Rozyna w mozartowskiej operze La finta semplice. Tego samego roku dołączyła do Bawarskiej Opery Państwowej w Monachium, pozostając w jej zespole do 1973.

Kariera międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

W następnych latach gościnne występy wprowadziły ją do niemal każdej ważniejszej opery na świecie innymi Deutsche Oper w Berlinie, Hamburskiej Opery Państwowej, weneckiego teatru La Fenice oraz Teatro Colón w Buenos Aires. Śpiewała także w londyńskim Royal Opera House pod Ottonem Klempererem i stworzyła jedną ze swoich popisowych ról na otwarcie Theater an der Wien pod Herbertem von Karajanem: Królową Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta.

Jej repertuar ról operowych ukazuje artystkę, która ma dokładne wyczucie własnej muzykalności. Jej głos był dobrze ustawiony i była zdolna wykonywać dramatyczne frazy i ukazywać ekspresję uczuć. Śpiewała najbardziej wymagające role sopranu koloraturowego, np . Zerbinetta w straussowskiej Ariadnie na Naxos, Violetta w Traviacie Verdiego, Zaida w mozartowskiej Zaidzie i wspomniana Królowa Nocy.

Oprócz występów w operze poświęciła się także pieśni niemieckiej, dając niezliczone recitale Lieder w Niemczech i za granicą.

Nauczanie[edytuj | edytuj kod]

W 1979 została mianowana profesorem w Konserwatorium Muzycznym w Würzburgu. Gdy przezwyciężyła początkowe wątpliwości, nauczanie stało się jej nową pasją i zdecydowała się na wycofanie ze sceny i skupienie się na młodych talentach. Hallstein uczyła w Würzburgu aż do 2006. Obecnie prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech i za granicą i jest poszukiwaną jurorką międzynarodowych konkursów wokalnych.

Nagrania, filmy i telewizja[edytuj | edytuj kod]

Wyłączny kontrakt z renomowaną niemiecką firmą nagraniową Deutsche Grammophon zaowocował licznymi nagraniami oper, operetek i pieśni. Nagrania te ukazują artystkę pełną wyrafinowanego smaku do ozdobników muzycznych i nieustraszone brawurowe podejście do najśmielszych wirtuozowskich utworów.

Oprócz pomyślnej kariery scenicznej, zdobyłą wielką popularność w latach 1960-1970, gdy pojawiała się w wielu filmach operetkowych nadawanych w telewizji niemieckiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]