Porokolczak mleczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Irpex lacteus)
Porokolczak mleczny
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

żagwiowce

Rodzina

Irpicaceae

Rodzaj

porokolczak

Gatunek

porokolczak mleczny

Nazwa systematyczna
Irpex lacteus (Fr.) Fr.
Elench. fung. (Greifswald) 1: 142 (1828)

Porokolczak mleczny (Irpex lacteus (Fr.) Fr.) – gatunek grzybów z rzędu żagwiowców (Poluyporales)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Irpex, Irpicaceae, Polyporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Gatunek ten opisał w 1818 roku Elias Fries, nadając mu nazwę Sistostrema lacteum. Ten sam autor w 1828 r. przeniósł go do rodzaju Irpex[1]

Ma 40 synonimów. Niektóre z nich[2]:

  • Hirschioporus lacteus (Fr.) Teng 1963
  • Steccherinum lacteum (Fr.) Krieglst. 1999
  • Trametes lactea (Fr.) Pilát 1940

Nazwy polskie: palczak siwy (Franciszek Błoński 1889), palczak mleczny (Stanisław Domański 1965), porokolczak mleczny (Władysław Wojewoda 2003)[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Roczny, zwykle początkowo rozpostarty, potem rozpostarto-odgięty, czasami siedzący, tworzący niewielkie bocznie przyrośnięte kapelusiki o wymiarach do 1 × 7 × 0,5 cm. Górna powierzchnia biała do kremowej lub blado płowa, gęsto owłosiona, bezstrefowa lub słabo strefowana, gładka lub płytko bruzdowana. Brzeg tej samej barwy, kosmaty lub wełnisty. Hymenofor kolczasty, ale tylko w początkowym stadium, kolce bowiem w trakcie rozwoju szybko przekształcają się w zęby. Powierzchnia porów biała do kremowej, pory kanciaste, w liczbie 2–3 na mm. Przy brzegu owocnik tworzy cienkie, wełniste warstwy. Kontekst biały do jasnobrązowego, miękki, włóknisty, niestrefowany, o grubości do 2 mm. Warstwa rurek o grubości do 3 mm, tej samej barwy co kontekst i ściśle z nim zrośnięta[4].

Cechy mikroskopowe

System strzępkowy dimityczny. Strzępki generatywne w kontekście cienkościenne do grubościennych, z częstymi rozgałęzieniami i prostymi septami, o średnicy 2–4 µm. Strzępki szkieletowe w kontekście szkliste, grubościenne, niekiedy z prostymi septami, z rzadkimi rozgałęzieniami, o średnicy 2,5–6 µm. Strzępki tramy podobne. Cystydy rzucające się w oczy, obfite, grubościenne, na wierzchołkach silnie inkrustowane, 50–110 × 5–10 µm. wystający do 40 µm ponad hymenium. Wyrastają w subhymenium ze szkieletowych strzępek tramy. Na strzępkach brak sprzążek. Podstawki maczugowate, 4-sterygmowe, rozwijająca się w misternie rozgałęzionych kandelabrach, 20–30 × 4–6 µm z prostymi septami u podstawy. Bazydiospory podłużne do cylindrycznych, proste do lekko zakrzywionych, szkliste, gładkie, nieamyloidalne, 5–7 × 2–3 µm[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Stwierdzono jego występowanie na wszystkich kontynentach poza Afryką. W Europie jest rozprzestrzeniony na całym obszarze[5]. W. Wojewoda w 2003 r. przytoczył liczne jego stanowiska w Polsce[3]. Liczne i bardziej aktualne stanowiska podaje także internetowy atlas grzybów[6]. Znajduje się jednak na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – gatunek potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[7].

Nadrzewny grzyb saprotroficzny. Występuje w lasach na martwym drewnie drzew liściastych. W Polsce opisano jego występowanie na wielu gatunkach tych drzew od maja do listopada[3]. Notowany na takich drzewach i krzewach jak: klon, olcha, brzoza, dereń, leszczyna, buk, jesion, orzech, topola, śliwa, róża, jarząb, lipa. Rzadko spotykany na drewnie drzew iglastych (podano występowanie na jałowcu pospolitym). Rozwija się na leżących na ziemi martwych gałęziach i pniach, także na gałęziach lub na pniach martwych stojących drzew. Powoduje białą zgniliznę drewna[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Od wielu gatunków rozpostartych grzybów zasiedlających korę drzew najłatwiej porokolczaka mlecznego odróżnić po białej barwie. Wątpliwości rozstrzygnąć można badaniem mikroskopowym[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-02-03].
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2022-02-03].
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c Irpex lacteus [online], Mycobank [dostęp 2022-02-03].
  5. Mapa występowania porokolczaka mlecznego na świecie [online], gbif.org [dostęp 2022-02-03].
  6. Aktualne stanowiska porokolczaka mlecznego w Polsce [online] [dostęp 2022-02-03].
  7. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.
  8. Michael Kuo, Irpex lacteus [online], Mushroom Expert [dostęp 2022-02-03].