Irving Paul Lazar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Irving PaulSwifty” Lazar (ur. 28 marca 1907, zm. 30 grudnia 1993) – amerykański agent reprezentujący gwiazdy filmowe oraz autorów.

Irving Paul Lazar
Swifty
Data i miejsce urodzenia 28 marca 1907
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 30 grudnia 1993
Los Angeles
Miejsce spoczynku Westwood Village Memorial Park Cemetery, Westwood, Los Angeles
Zawód, zajęcie agent
Miejsce zamieszkania Nowy Jork, Los Angeles
Alma Mater Fordham University, Brooklyn Law School
Małżeństwo Mary

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w żydowskiej rodzinie mieszkającej na Brooklynie w Nowym Jorku. W 1931 ukończył Fordham University i Brooklyn Law School[1][2]. Gdy praktykował prawo na początku lat trzydziestych w trakcie negocjacji umowy biznesowej z Tedem Lewisem zdał sobie sprawę z możliwości uzyskiwania dochodów poprzez pełnienie funkcji agenta[2].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Lazar przeniósł się do Hollywood w 1936, ale odwiedzał regularnie Nowy Rok aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy to przeniósł się na stałe do Los Angeles. Gdy złożył trzy oferty w jeden dzień dla Humphreya Bogarta zostało mu nadane nielubiane przez niego przezwisko Swift[2].

Poza Bogartem Lazar został agentem reprezentującym inne gwiazdy, w tym Lauren Bacall, Trumana Capote, Cher, Joanę Collins, Noël Coward, Irę Gershwin, Cary’ego Granta, Moss Hart, Ernesta Hemingwaya, Gene Kelly, Madonnę, Waltera Matthau, Larry’ego McMurtry, Vladimira Nabokova, Clifforda Odets, Cole’a Portera, Williama Saroyan, Irwin Shaw, prezydenta Richarda Nixona i Tennessee Williams. Lazar stał się tak wpływowy, że mógł negocjować umowy dla osób, które nie były jego klientami, a następnie pobierać opłatę od agentów tych osób. Oscar Levant powiedział o nim: Każdy, kto ma znaczenie, ma dwóch agentów: swojego i Irvinga Lazara[2].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zmarł w 1993 w wieku 86 lat z powodu problemów zdrowotnych związanych z cukrzycą, która doprowadziła do odcięcia krążenia w jego stopach[3]. Lekarze chcieli je amputować, ale Lazar, leczony w domu poprzez dializę otrzewnową, odmówił. Przyśpieszyło to jego śmierć. Został pochowany na cmentarzu Westwood Village Memorial Park w Westwood w Los Angeles, obok swojej żony, Mary, która zmarła w styczniu tego samego roku na raka wątroby[4].

Dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

Przed swoją śmiercią pracował nad autobiografią Swifty: My Life and Good Times. Została uzupełniona przez Annette Tapert i opublikowana przez Simon & Schuster w 1995[5].

Swifty Lazar pojawia się jako postać w sztuce Petera Morgana, Frost/Nixon, po raz pierwszy wystawiona w Donmar Warehouse w Londynie 10 sierpnia 2006. Zagrał go Kerry Shale. W 2008 na podstawie sztuki został nakręcony film.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vincent Brook, Michael Renov, From Shtetl to Stardom: Jews and Hollywood.wiki?
  2. a b c d Michael Korda, Another Life: A Memoir of Other People, Random House, 1999, ISBN 0-679-45659-7.
  3. Świadectwo zgonu, Cytat: Imminent Cause: Chronic Renal Failure due to Glomerulo Sclerosis due to Hypertension. Other significant conditions contributing to death but not related to cause given in 21 [above]: lower extremities diabetes..
  4. Irving Paul “Swifty” Lazar memorial.
  5. Irving Lazar, Annette Tapert, Swifty: my life and good times, 1995, ISBN 978-0-684-80418-7.