Przejdź do zawartości

Iwan Ajwazowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iwan Ajwazowski
Ilustracja
Iwan Ajwazowski, portret z 1841
Data i miejsce urodzenia

29 lipca 1817
Teodozja

Data i miejsce śmierci

2 maja 1900
Teodozja

Narodowość

ormiańska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

romantyzm

Ważne dzieła

Dziewiąta fala

Odznaczenia
Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie)

Iwan Konstantinowicz Ajwazowski (orm. Հովհաննես Այվազովսկի, ros. Иван Константинович Айвазовский; ur. 29 lipca 1817 w Teodozji na Krymie[1], zm. 19 kwietnia?/2 maja 1900 tamże) – rosyjski malarz-marynista ormiańskiego pochodzenia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W pracy, 1893
Grobowiec Ajwazowskiego w Teodozji

W 1837 roku ukończył Petersburską Akademię Sztuk Pięknych. W 1840 roku rozpoczął podróże po Europie, podczas których zwiedził Włochy, Francję, Portugalię, Holandię i Anglię. Do Petersburga wrócił w 1844 roku, już jako znany malarz-marynista, członek rzymskiej, paryskiej i amsterdamskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W 1845 roku opuścił Petersburg i osiedlił się w rodzinnym mieście Teodozja na Krymie, gdzie miał też najlepsze dla siebie warunki do pracy. W 1847 roku został profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Namalował około 6 tys. obrazów tematycznie wiążących się głównie z morzem.

W 1887 roku z okazji jubileuszu 50-lecia pracy na Akademii Sztuk Pięknych otrzymał z rąk ks. Włodzimierza Order św. Włodzimierza II klasy[2].

Po śmierci spoczął w Teodozji, na cmentarzu przykościelnym przy cerkwi ormiańskiej św. Sergiusza (Surp Sarkis), do parafialnej wspólnoty której należał. Obecnie jego grobowiec jest jedyną pamiątką po tym cmentarzu.

Galeria prac[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]