Iwan Ajwazowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iwan Ajwazowski
Ilustracja
Iwan Ajwazowski, portret z 1841
Data i miejsce urodzenia

29 lipca 1817
Teodozja

Data i miejsce śmierci

2 maja 1900
Teodozja

Narodowość

ormiańska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

romantyzm

Ważne dzieła

Dziewiąta fala

Odznaczenia
Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie)
Grobowiec Ajwazowskiego w Teodozji

Iwan Konstantinowicz Ajwazowski (orm. Հովհաննես Այվազովսկի, ros. Иван Константинович Айвазовский; ur. 29 lipca 1817 w Teodozji na Krymie[1], zm. 19 kwietnia?/ 2 maja 1900 tamże) – rosyjski malarz-marynista ormiańskiego pochodzenia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1837 roku ukończył Petersburską Akademię Sztuk Pięknych. W 1840 roku rozpoczął podróże po Europie, podczas których zwiedził Włochy, Francję, Portugalię, Holandię i Anglię. Do Petersburga wrócił w 1844 roku, już jako znany malarz-marynista, członek rzymskiej, paryskiej i amsterdamskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W 1845 roku opuścił Petersburg i osiedlił się w rodzinnym mieście Teodozja na Krymie, gdzie miał też najlepsze dla siebie warunki do pracy. W 1847 roku został profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Namalował około 6 tys. obrazów tematycznie wiążących się głównie z morzem.

W 1887 roku z okazji jubileuszu 50-lecia pracy na Akademii Sztuk Pięknych otrzymał z rąk ks. Włodzimierza Order św. Włodzimierza II klasy[2].

Po śmierci spoczął w Teodozji, na cmentarzu przykościelnym przy cerkwi ormiańskiej św. Sergiusza (Surp Sarkis), do parafialnej wspólnoty której należał. Obecnie jego grobowiec jest jedyną pamiątką po tym cmentarzu.

Galeria prac[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]