Iwan Ajwazowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iwan Ajwazowski
Aivazovsky portrait by Tyranov.jpg
Iwan Ajwazowski, portret z 1841
Data i miejsce urodzenia 29 lipca 1817
Teodozja
Data i miejsce śmierci 2 maja 1900
Teodozja
Narodowość ormiańska
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl romantyzm
Ważne dzieła Dziewiąta fala
Grobowiec Ajwazowskiego w Teodozji

Iwan Konstantinowicz Ajwazowski, ros. Иван Константинович Айвазовский (ur. 17 lipca?/29 lipca 1817 w Teodozji na Krymie, zm. 19 kwietnia?/2 maja 1900 tamże) – rosyjski malarz-marynista ormiańskiego pochodzenia.

W 1837 roku ukończył Petersburską Akademię Sztuk Pięknych. W 1840 roku rozpoczął podróże po Europie, podczas których zwiedził Włochy, Francję, Portugalię, Holandię i Anglię. Do Petersburga wrócił w 1844 roku, już jako znany malarz-marynista, członek rzymskiej, paryskiej i amsterdamskiej akademii sztuk pięknych.

W 1845 roku opuścił Petersburg i osiedlił się w rodzinnym mieście Teodozja na Krymie, gdzie miał też najlepsze dla siebie warunki do pracy. W 1847 roku został profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Namalował około 6 tys. obrazów tematycznie wiążących się głównie z morzem.

Po śmierci spoczął w Teodozji, na cmentarzu przykościelnym przy cerkwi ormiańskiej św. Sergiusza (Surp Sarkis), do parafialnej wspólnoty której należał. Obecnie jego grobowiec jest jedyną pamiątką po tym cmentarzu.

Galeria prac[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]