Kampus Uniwersytetu Telawiwskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kampus Uniwersytetu Telawiwskiego
קמפוס אוניברסיטת תל אביב
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Wejście na teren Kampusu Uniwersytetu Telawiwskiego
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Tel Awiw
Miasto Tel Awiw-Jafa
Dzielnica Pierwsza
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°06′50″N 34°48′20″E/32,113889 34,805556
Portal Portal Izrael
Bulwar przy wydziale inżynierii
Muzeum Żydowskiej Diaspory Nachuma Goldmanna
Synagoga Cymbalista
Stacja kolejowa Tel Awiw Uniwersytet

Kampus Uniwersytetu Telawiwskiego (hebr. קמפוס אוניברסיטת תל אביב) – miasteczko uniwersyteckie Uniwersytetu Telawiwskiego w Tel Awiwie-Jafie, w Dzielnicy Pierwszej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron, nad Morzem Śródziemnym. Jest położone w północnej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Północną granicę kampusu wyznacza ulica Klatskin, za którą znajduje się osiedle Afeka. Wschodnią granicę wyznacza autostrada Ayalon, za którą znajduje się osiedle Ma’oz Awiw. Na południu znajduje się osiedle Kirjat ha-Muze’onim. Zachodnią granicę kampusu wyznacza ulica Chajjim Lewanon, za którą znajdują się osiedla Newe Awiwim i Ramat Awiw.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Kampus powstał na nadmorskich wydmach i nieużytkach rolniczych, położonych na północ od zabudowy miejskiej Tel Awiwu. Podczas rozbudowy teren został wyrównany i obecnie obszar kampusu jest płaski[1]. Kampus zajmuje powierzchnię 0,69 km².

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscu tym znajdowała się niewielka arabska wieś Al-Shaykh Muwannis (arab. الشيخ موّنس). Większość mieszkańców wsi było członkami arabskiej rodziny Abu Kishk, która wyemigrowała do Brytyjskiego Mandatu Palestyny z Egiptu w połowie XX wieku. Populacja wioski żyła w przyjaznych stosunkach z Żydami. Doszło jednak do kilku incydentów. Na przykład w 1946 trzech arabskich mieszkańców wsi zgwałciło żydowską dziewczynę. W trakcie procesu sądowego, członkowie żydowskiej organizacji Hagana postrzelili jednego ze sprawców gwałtu, a drugiego porwali i wykastrowali[2].

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny mieszkańcy wsi otrzymali gwarancję bezpieczeństwa ze strony żydowskiej Hagany, w zamian za obietnicę nie wpuszczenia do wsi żołnierzy Arabskiej Armii Wyzwoleńczej[2]. Pomimo to, członkowie żydowskich oddziałów Irgun i Lechi porwali 12 marca 1948 kilku ważnych mieszkańców wsi. Dalszy wzrost napięcia spowodował, że mieszkańcy zaczęli opuszczać wieś[3]. W dniu 23 marca Hagana doprowadziła do uwolnienia porwanych Arabów, jednak mieszkańcy wsi kontynuowali opuszczanie swoich domów. Po całkowitym opuszczeniu wioski, tereny te zostały przyłączone do Tel Awiwu[4].

Współczesne osiedle akademickie powstało w 1963, kiedy podjęto decyzję o przeniesieniu Uniwersytetu Telawiwskiego z centrum miasta do położonego na północy osiedla mieszkaniowego Ramat Awiw.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to osiedle akademickie, w którym znajdują się liczne instytucje naukowe oraz edukacyjne. We wschodniej części kampusu znajduje się ogród botaniczny oraz ogród zoologiczny.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W środkowej części kampusu mieści się Muzeum Diaspory. Synagoga Cymbalista i Centrum Dziedzictwa Żydowskiego są głównym ośrodkiem kultury i jednocześnie główną synagogą Uniwersytetu Telawiwskiego. Została ona zaprojektowana w 1996 przez architekta Mario Botta i wybudowana w latach 1997-1998. Nazwano ją na cześć Paulette i Norberta Cymbalista.

Media[edytuj | edytuj kod]

W północno-wschodniej części kampusu znajduje się siedziba utworzonej w 1965 izraelskiej stacji telewizyjnej Israeli Educational Television, która produkuje programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży[5].

Edukacja i nauka[edytuj | edytuj kod]

W północnej części kampusu mieści się kompleks uczelni medycznych: stomatologiczna szkoła Goldschleger Dental Medicine[6]. Tuż obok mieści się kompleks Sackler School of Medicine (szkoła utworzona w 1964 jako Tel Aviv University’s Medical School, obecną nazwę otrzymała w 1972). Szkoła posiada 17 wydziałów klinicznych, na których uczy się ponad 600 studentów. Około 300 studentów korzysta z praktyk medycznych w Stanach Zjednoczonych[7].

W północno-wschodniej części kampusu znajduje się wydział Otwartego Uniwersytetu Izraela[8]. Tuż obok mieści się siedziba utworzonego w 1971 Centrum Technologii Edukacyjnych (The Center for Educational Technology – CET). Jest to niekomercyjna organizacja działająca na rzecz rozwoju systemu edukacji w Izraelu i we wszystkich środowiskach żydowskich na całym świecie[9]. Na zachód od muzeum znajduje się planetarium.

Centralną część kampusu zajmują instytuty Uniwersytetu Tel Awiwu.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W północno-zachodniej części kampusu znajduje się Elite Sports Center, który jest kompleksem sportowym służącym całemu kampusowi uniwersyteckiemu. Kompleks obejmuje olimpijski basen pływacki, korty tenisowe, stadion piłkarski, sale treningowe itp.[10]. Tuż obok mieści się kompleks The Goldreich Multipurpose Sports Center, mieszczący sale gimnastyczne, siłownie itp.[11].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy osiedla przebiega autostrada nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway), na którą można wjechać jadąc na północ ulicą Haim Levanon, a następnie na wschód ulicą Keren Kayemat Le'Israel. Natomiast jadąc ulicami Keren Kayemat Le'Israel i Einstein na zachód, lub ulicą Haim Levanon na południowy zachód, można dojechać do drogi ekspresowej nr 2 ISR-HW-2.svg (Tel Awiw-Netanja-Hajfa).

W południowej części kampusu znajduje się dworzec autobusowy. Przy osiedlu znajduje się także stacja kolejowa Tel Awiw Uniwersytet obsługiwana przez Rakewet Jisra’el.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jewish Agency for Israel: Tel Awiw (ang.). [dostęp 21 maja 2008].
 2. a b Benny Morris: The Birth of the Palestinian Refugee Problem Revisited. Cambridge: Cambridge University Press, 2004, s. 127-128. ISBN 0-521-00967-7.
 3. Ilan Pappe: The Israel/Palestine Question. Cmbridge: Routledge, 1999, s. 199. ISBN 0-415-16947-X.
 4. PalestineRemembered.com: Welcome To al-Shaykh Muwannis (ang.). [dostęp 18 lutego 2010].
 5. Israeli Educational Television: Israeli Educational Television (hebr.). [dostęp 18 lutego 2010].
 6. Goldschleger Dental Medicine: Goldschleger Dental Medicine (ang.). [dostęp 18 lutego 2010].
 7. ValueMD Medical Schools Forum: Sackler Medical School (ang.). [dostęp 18 lutego 2010].
 8. The Open University of Israel: The Open University, Ramat Aviv Campus (ang.). [dostęp 18 lutego 2010].
 9. The Center for Educational Technology: About Us (ang.). [dostęp 18 lutego 2010].
 10. Tel Aviv University: Sports&Recreation (ang.). [dostęp 18 lutego 2010].
 11. The Goldreich Family Institute: About Us (ang.). [dostęp 18 lutego 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]